Бюджет-солиқ очиқлигини баҳолаш бўйича ХВЖ миссияси билан учрашув
22 октябрь куни Молия вазирлигида Халқаро Валюта Жамғармаси (ХВЖ) миссияси билан давлат молиявий статистикасини юритиш (GFS) ва бюджет-солиқ очиқлигини баҳолаш (FT) бўйича А.Сайедж хоним бошчилигида учрашув ўтказилди. Миссия жорий йилнинг 2 ноябрига қадар бўлиб туради.
Жорий йилнинг июнь ойида ХВЖ томонидан бюджет-солиқ очиқлиги, давлат молиявий статистикасининг сифатли тузилиши ва давлат секторида очиқ маълумотлар ишончлилигини баҳолаш ўтказилди. ХВЖ нинг олдиндан баҳолаш натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикасида бюджет-солиқ очиқлигини таъминлаш тажрибаси ХВЖ бюджет-солиқ соҳасида очиқликни таъминлаш тажрибаси бўйича Кодекс принципларининг 36 та базавий стандартлар ёки янада юқори стандартларнинг фақат 16 тасига жавоб бериши аниқланди. Шу муносабат билан, халқаро валюта жамғармаси талабларига мувофиқ, давлат молиявий статистикасини тайёрлаш сифатини ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар ўтказиш зарур.
Миссия доирасида Ўзбекистон Республикаси Молия ва Иқтисодиёт вазирлиги жавобгар ходимлари билан бир қатор учрашувлар ўтказиш, шунингдек давлат молиявий статистикасини ва фискал ҳисоботни тайёрлаш масалалари бўйича амалий семинарлар ташкил этиш режалаштирилган.
Режалаштирилган учрашувлар давомида фискал очиқликни баҳолаш бўйича миссия ташрифининг охирги санасидан бошлаб давлат молиявий статистикаси ҳисоботини тайёрлашдаги юксалиш ва ташаббусларни муҳокама қилиш режалаштирилган.

Встреча с миссией МВФ по оценке бюджетно-налоговой прозрачности
22 октября т.г. в Министерстве финансов состоялась встреча с миссией Международного Валютного Фонда (МВФ) по вопросам ведения государственной финансовой статистики (GFS) и оценки бюджетно-налоговой прозрачности (FT) во главе с г-жой А.Сайедж. Миссия пробудет до 2 ноября текущего года.
В июне текущего года миссией МВФ была проведена оценка бюджетно-налоговой прозрачности, качества составления государственной финансовой статистики и достоверности раскрываемой информации в государственном секторе.
По результатам предварительной оценки МВФ, практика обеспечения бюджетно-налоговой прозрачности в Республике Узбекистан соответствует базовому стандарту или более высоким стандартам лишь по 16 из 36 принципов Кодекса надлежащей практики по обеспечению прозрачности в бюджетно-налоговой сфере МВФ. В этой связи, необходимо проведение комплексных мер по повышению качества подготовки государственной финансовой статистики в соответствии с требованиями международных финансовых институтов.
В рамках миссии планируется проведение ряда встреч с ответственными сотрудниками Министерства финансов и Министерства экономики Республики Узбекистан, а также организация практических семинаров – тренингов по вопросам подготовки государственной финансовой статистики и фискальной отчетности.
В ходе запланированных встреч планируется обсудить прогресс и новые инициативы в подготовке отчетности государственной финансовой статистики с даты последнего визита миссии, по оценке фискальной прозрачности.