Қатарнинг Ташқи ишлар давлат вазири билан учрашув
2018 йилнинг 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов куни кеча мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Қатар Давлати Ташқи ишлар давлат вазири Султон бин Саад ал-Мурейхий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон – Қатар мулоқотини оширишга, аввало савдо-иқтисодий ва инвестицион соҳалардаги муносабатларни жадаллаштиришга томонларда ўзаро қизиқиш мавжудлиги этироф этилди. Ўзаро товар айланмаси муттасил ўсаётганига қарамасдан, таъкидланганидек, унинг ҳажмлари томонларда сезиларли салоҳият борлигидан гувоҳлик беради. Шу нуқтайи назардан ташкил этилган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича қўшма ҳукуматлараро комиссиянинг бу борада муҳим роль ўйнаши кутилмоқда. Мазкур комиссиянинг биринчи мажлисини 2019-йилнинг бошида ўтказиш режалаштирилган.
Маданий-гуманитар, туризм ва бошқа соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида долзарб минтақавий ва халқаро масалалар, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан бартараф этиш жараёнлари юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с Государственным министром иностранных дел Катара
22 октября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Государства Катар во главе с Государственным министром иностранных дел Султоном бин Саадом ал-Мурейхий, прибывшую накануне в нашу страну с рабочим визитом.
На встрече обсуждены состояние и перспективы двусторонних отношений.
Была подтверждена взаимная заинтересованность в наращивании узбекско-катарского диалога, прежде всего в торгово-экономической и инвестиционной сферах. Несмотря на то, что товарооборот динамично растет, как отмечалось, его объемы свидетельствуют об имеющемся у сторон значительном потенциале. В этом контексте ключевую роль призвана сыграть созданная Совместная межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству, первое заседание которой должно состояться в начале 2019 года.
Предметно обсуждены вопросы развития связей в культурно-гуманитарной, туристической и других областях.
В ходе беседы стороны также обменялись мнениями по актуальной региональной и международной проблематике, процессам мирного урегулирования ситуации в Афганистане.