Қатарнинг Ташқи ишлар давлат вазири билан учрашув
2018 йилнинг 22 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов куни кеча мамлакатимизга амалий ташриф билан келган Қатар Давлати Ташқи ишлар давлат вазири Султон бин Саад ал-Мурейхий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон – Қатар мулоқотини оширишга, аввало савдо-иқтисодий ва инвестицион соҳалардаги муносабатларни жадаллаштиришга томонларда ўзаро қизиқиш мавжудлиги этироф этилди. Ўзаро товар айланмаси муттасил ўсаётганига қарамасдан, таъкидланганидек, унинг ҳажмлари томонларда сезиларли салоҳият борлигидан гувоҳлик беради. Шу нуқтайи назардан ташкил этилган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича қўшма ҳукуматлараро комиссиянинг бу борада муҳим роль ўйнаши кутилмоқда. Мазкур комиссиянинг биринчи мажлисини 2019-йилнинг бошида ўтказиш режалаштирилган.
Маданий-гуманитар, туризм ва бошқа соҳалардаги алоқаларни ривожлантириш масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида долзарб минтақавий ва халқаро масалалар, Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан бартараф этиш жараёнлари юзасидан фикр алмашилди.

Meeting with the State Minister for Foreign Affairs of Qatar
On October 22, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the delegation of the State of Qatar led by the State Minister for Foreign Affairs Soltan bin Saad Al-Muraikhi, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
The state and prospects of bilateral relations were discussed at the meeting.
Mutual interest in developing Uzbekistan – Qatar cooperation, primarily in trade-economic and investment spheres was confirmed. Despite the fact that the trade turnover is growing dynamically, its volumes indicate that the sides have significant potential. In this context, the Joint intergovernmental commission on trade-economic cooperation, the first meeting of which is scheduled for the beginning of 2019, will play an important role.
Issues of developing cooperation in cultural-humanitarian, tourism and other fields were discussed in detail.
According to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, the sides also exchanged views on current regional and interregional issues, the process of peaceful settlement of the situation in Afghanistan.