Тошкентда «АҚШ бизнес ҳафталиги» доирасида ТИФА учрашуви бўлиб ўтди
2018 йил 15-16 октябрь кунлари Марказий Осиё ва Америка Қўшма Штатлари ўртасида Савдо ва инвестициялар бўйича Асосий битим доирасида Тошкентда бир қатор тадбирлар ўтказилди.
Хусусан, 2018 йил 15 октябрда божхона, стандартлар, санитария ва фитосанитария тадбирлари, хотин-қизларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш, шунингдек, интеллектуал мулкни муҳофаза қилиш бўйича ишчи гуруҳларнинг йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбирда Марказий Осиё ва АҚШнинг тегишли вазирлик ва идоралари, шунингдек, кузатувчи мамлакатлар – Афғонистон ва Покистон вакиллари иштирок этишди. Ишчи гуруҳларнинг йиғилиши «АҚШ бизнес ҳафталиги» доирасида Тошкентда бўлиб ўтган биринчи тадбирдир.
16 октябрь куни Савдо ва инвестиция бўйича Асосий битим кенгашининг йиғилишида ТИФА аъзо-давлатлари делегация раҳбарлари сўзга чиқдилар.
Иштирокчилар савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳаларда кўп томонлама ҳамкорликнинг асосий йўналишлари ва истиқболлари, шунингдек, бозорнинг очиқлигини таъминлаш масалаларини муҳокама қилишди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, 2004 йилда имзоланган Асосий битим Марказий Осиё мамлакатлари билан Америка Қўшма Штатлари ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестицион муносабатларни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини кўриб чиқиш ва иштирокчи мамлакатлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик истиқболларини аниқлаш учун самарали платформа яратди.
- Ўзбекистонда биринчи марта ТИФА учрашуви бўлиб ўтмоқда. Шуни таъкидлаш жоизки, кенгаш таркибида биринчи марта янги ишчи гуруҳлар ўз ишларини бошлади: аёлларнинг иқтисодий ва ҳуқуқий имкониятларини кенгайтириш, шунингдек, интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш тўғрисида, – Ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев ўз кириш нутқида тўхталиб ўтди. – Ушбу форматдаги фаолият билан иқтисодиётни либераллаштиришга қаратилган ислоҳотлар минтақалараро интеграция учун янада кенг имкониятлар очади ва Марказий Осиё мамлакатлари ҳамда Афғонистонни ҳар томонлама ривожлантиришга хизмат қилади.
Учрашувда ТИФА платформасини савдо-сотиқни ривожлантириш ва очиқ бозорни шакллантиришга қаратилган аниқ ташаббуслар билан тўлдириш зарурлиги қайд этилди, бу Марказий Осиё ва Афғонистондаги барча мамлакатларнинг иқтисодий салоҳиятини сезиларли даражада ошириши таъқиланди.

В Ташкенте прошло заседание ТИФА в рамках «Недели бизнеса США»
15-16 октября 2018 года в Ташкенте прошли мероприятия в рамках Рамочного соглашения по торговле и инвестициям между странами Центральной Азии и США.
В частности, 15 октября 2018 г. состоялось заседание рабочих групп по вопросам таможни, стандартов, санитарных и фитосанитарных мер, экономическому расширению прав и возможностей женщин, а также по защите интеллектуальной собственности. В работе мероприятия участвовали эксперты соответствующих министерств и ведомств государств Центральной Азии и США, а также стран-наблюдателей – Афганистана и Пакистана. Заседание рабочих групп стало первым мероприятием, проводимым в г. Ташкенте в рамках «Недели бизнеса США».
В ходе состоявшегося 16 октября заседания Совета Рамочного соглашения по торговле и инвестициям выступили главы делегаций стран членов ТИФА.
Участники обсудили вопросы обеспечения открытости рынка, а также основные направления и перспективы многостороннего сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах.
Подписанное в 2004 году Рамочное соглашение создало эффективную площадку для обмена мнениями и всестороннего обсуждения актуальных вопросов развития торгово-экономических и инвестиционных связей между странами ЦА и Соединенными Штатами Америки, а также определения перспектив взаимодействия между странами-участницами.
- Заседание ТИФА проводится в Узбекистане впервые. Также стоит отметить, что в рамках совета впервые начали работу 2 новые рабочие группы: по экономическому расширению прав и возможностей женщин, а также по защите интеллектуальной собственности, – прокомментировал в своём приветственном слове министр внешней торговли Жамшид Ходжаев. – Реформы, направленные на либерализацию экономики в купе с мероприятиями подобного формата открывают ещё большие возможности для межрегиональной интеграции и способствуют всестороннему развитию центральноазиатских стран и Афганистана.
На заседании также была отмечена необходимость наполнения платформы ТИФА конкретными инициативами, направленными на упрощение процедур торговли и создание открытого рынка, что существенно повысит экономический потенциал всех стран региона Центральной Азии и Афганистана.