Ўзбекистоннинг Элчиси Италия Президентига ишонч ёрлиқларини топширди
2018 йилнинг 19 октябрь куни Ўзбекистон Республикасининг янги тайинланган Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Отабек Акбаров Рим шаҳрида Италия Республикаси Президенти Серджо Маттареллага ишонч ёрлиқларини топширди.
“Квиринале” саройида бўлиб ўтган маросимдан сўнг қисқа суҳбат чоғида Италия Президенти Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга ўзининг ҳурмати ва эҳтиромини етказиб қўйишни сўради. У 18 йиллик тўхталишдан сўнг икки давлат раҳбарларининг тўғридан-тўғри мулоқотини қайта тиклашнинг муҳимлигини таъкидлади ҳамда Ўзбекистон Президентини унга қулай бўлган вақтда Италияда қабул қилишга тайёрлигини билдирди.
Европа Иттифоқининг асосчи-давлати бўлган Италия аввал бошдан Ўзбекистон-Европа муносабатларининг ўрнатилишида фаол роль ўйнаган. Жумладан, Ўзбекистон билан ЕИ ўртасидаги шерикчилик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим 1996 йилда Италиянинг ЕИга раислиги даврида айнан мазкур давлатда (Флоренция шаҳрида) имзоланган эди. Шундан келиб чиққан ҳолда Серджо Маттарелла Италия бундан кейин ҳам Евроиттифоқ билан Ўзбекистон ўртасидаги алоқалар ривожланишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини билдирди.
Италия раҳбарининг фикрича, икки давлатнинг халқаро майдонда янада фаол ҳамкорлик қилиши учун, жумладан Афғонистондаги ҳолатни барқарорлаштиришга ва унинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига кўмаклашиш борасида яхши имкониятлар мавжуд. У Ўзбекистон – Италия алоқаларини парламентлараро йўналишда, асосан дунёда Италия олдинги ўринларда турувчи соҳаларда иқтисодий лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш орқали жадаллаштириш зарурлигига ҳам тўхталиб ўтди. Президент шунингдек маданият, таълим ва туризм соҳаларида икки томонлама яқин шерикчиликнинг истиқболларини эътироф этди.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Италии
19 октября 2018 года вновь назначенный Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан Отабек Акбаров вручил в г.Риме верительные грамоты Президенту Итальянской Республики Серджо Маттарелле.
В ходе состоявшейся краткой беседы, прошедшей после церемонии во дворце «Квиринале», Президент Италии просил передать заверения в своем уважении и теплые пожелания Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву. Он подчеркнул важность возобновления после 18-летней паузы прямого диалога между руководителями двух стран и выразил готовность принять Президента Узбекистана в Италии в удобное для него время.
Италия, будучи страной-основателем Европейского союза, с самого начала играла активную роль в налаживании узбекско-европейских отношений. В частности, основополагающее Соглашение о партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС было подписано именно в Италии (г.Флоренция) в 1996 году в ходе председательства этой страны в ЕС. Исходя из этого, Серджо Маттарелла отметил, что Италия готова и впредь всячески поддерживать развитие связей между Евросоюзом и Узбекистаном.
По мнению главы Италии, имеются хорошие возможности для более активного взаимодействия между двумя странами на международной арене, в частности относительно содействия стабилизации ситуации в Афганистане и его социально-экономическому развитию. Он также высказался за интенсификацию узбекско-итальянских контактов по межпарламентской линии, совместную реализацию экономических проектов, особенно в сферах, в которых Италия занимает передовые позиции в мире. Президент также отметил перспективы для тесного двустороннего партнерства в области культуры, образования и туризма.