Тадбиркорлик субъектлари учун қўшимча қулайликлар
Агар Сиз тадбиркорлик фаолиятини юритиш учун зарурий ер майдони ёки бино олишни ўйлаган бўлсангиз, ёки сизда инвестиция лойиҳаларни амалга ошириш учун қўшимча молиявий маблағларга эҳтиёжингиз бўлса, ёки тематик боғ ва меҳмонхоналарни таъмирлаш ёки жиҳозлаш учун керакли хориждан келтирилган маҳсулотлари учун бож имтиёзларидан фойдаланишда қийинчиликлар юзага келган бўлса, марҳамат, мазкур масалаларни ҳал этиш учун тадбиркорлик субъектларига тақдим қилинган қўшимча қулайликлардан фойдаланинг.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 11 октябрдаги “Давлат мулки объектларини ва ер участкаларига бўлган ҳуқуқларни тадбиркорлик субъектларига сотиш тартибини соддалаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5552-сонли Фармони билан тадбиркорлик субъектларига қуйидаги қулайлик ва афзалликлар тақдим этилди:
Биринчидан, энди тадбиркорлик субъектларига қиймати камида 1 миллион АҚШ доллари эквивалентида бўлган инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш учун ер участкаларини бериш ва бўш турган давлат кўчмас мулк объектларини сотиш Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ва вилоятлар ҳокимларининг қарорлари асосида аукцион ўтказмасдан амалга оширилади.
Шунингдек, тадбиркорлик фаолияти учун суғорилмайдиган ерлар тоифасига кирадиган ер участкаларидан 50 йил муддатга фойдаланиш ҳамда йўлбўйи ва туристик инфратузилма объектларини ташкил этиш учун халқаро ва давлат аҳамиятидаги автомобиль йўлларига туташ ҳудудлардаги ер участкаларидан доимий фойдаланиш ҳуқуқини сотиш “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида аукцион орқали амалга оширилади.
Иккинчидан, тематик хиёбонлар, меҳмонхона ва бошқа жойлаштириш воситаларини қуриш, қайта таъмирлаш ва жиҳозлаш учун зарур бўлган асбоб-ускуналар, техника, хом ашё, бутловчи буюмлар ва эҳтиёт қисмлар, қурилиш ва бошқа материалларни олиб киришдаги бож тўлови имтиёзидан фойдаланишда “Ўзбекистон Республикасида ишлаб чиқарилмаслик” талаби бекор қилинди.
Энди меҳмонхонангиз учун керакли юқорида санаб ўтилган жиҳозлар мамлакатда ишлаб чиқарилса ҳам бож имтиёзидан фойдаланиб хориждан олиб келишингиз мумкин.
Учинчидан, меҳмонхоналар ва туристик инфратузилманинг бошқа объектларини қуриш бўйича инвестицион лойиҳаларни молиялаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг қайта молиялаштириш ставкасини йиллик икки фоизга камайтирилганига тенг фоиз ставкасида, яъни 14 фоиздан тижорат банкларига ресурслар ажратиш орқали кредит линиялари очилади.
Тўртинчидан, Ўзбекистон Республикаси Президенти, Вазирлар Маҳкамаси, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ҳокимларининг қарорларига асосан сотиладиган давлат мулки объектларига кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш, шунингдек, Қурилиш вазирлиги ҳузуридаги Қурилиш назорати инспекцияси томонидан давлат объектларини сотишга тайёрлашда хулосалар берилиши маҳаллий бюджетлар ҳисобидан амалга оширилади.
Маҳаллий бюджетлар даромадлари прогнозининг ошириб бажарилиши суммалари йўлбўйи ва туристик инфратузилма объектларини, шу жумладан, меҳмонхоналарнинг намунавий лойиҳаларини ишлаб чиқиш мақсадида фойдаланишга рухсат этилди.
Шунингдек, тадбиркорлик субъектлари томонидан амалга ошириладиган қуйидаги тўловлар бекор қилинди:
-давлат мулки объектларини хусусийлаштиришга буюртманома берганлик учун Давлат рақобат қўмитасининг бюджетдан ташқари жамғармасига энг кам ойлик иш ҳақининг уч баравари миқдорида тўланадиган йиғим;
-мулк ҳуқуқини тасдиқловчи давлат ордерини берганлик учун давлат божи.
Ҳурматли тадбиркорлик субъектлари, мазкур қулайлик ва имкониятлардан фойдаланиб ўз бизнесингизни ривожлантириш ҳамда мамлакат равнақига ўз ҳиссангизни қўшинг.

Субъектам предпринимательства предоставлены дополнительные условия
Если вы задумываетесь получить земельный участок и здание для ведения предпринимательской деятельности или Вам нужны дополнительные финансовые ресурсы для осуществления инвестиционных проектов, или у Вас возникли трудности с использованием таможенных льгот для импортируемых товаров, необходимой для ремонта или оснащения тематических парков и гостиниц, теперь Вы можете воспользоваться предоставленными субъектам предпринимательства дополнительными возможностями для решения этих проблем.
Так, Указом Президента Республики Узбекистан от 11 октября 2018 года № УП-5552 «О дополнительных мерах по упрощению процедур реализации субъектам предпринимательства объектов государственной собственности и прав на земельные участки» субъектам предпринимательства предоставлены следующие благоприятные условия и преференции.
Во-первых, теперь предоставление земельных участков и реализация пустующих государственных объектов недвижимости для реализации инвестиционного проекта на сумму не менее 1 млн. долларов США в эквиваленте, осуществляется решением председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей без проведения аукциона.
Также право временного пользования земельным участком из категории неорошаемых земель сроком до 50 лет для предпринимательской и градостроительной деятельности а также право постоянного пользования земельным участком на территориях, прилегающих к автомобильным дорогам международного и государственного значения реализовывается через аукцион на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION».
Во-вторых, отменяется требование «не производимые в Республике Узбекистан» при использовании таможенной льготы за ввозимые оборудование, технику, сырье, комплектующие изделия и запасные части, строительные и другие материалы, для строительства, реконструкции и оснащения тематических парков, гостиниц и других средств размещения.
Теперь вы можете привозить вышеперечисленное оборудование с использованием льгот даже при производстве их в Узбекистане.
В-третьих, для финансирования инвестиционных проектов по строительству гостиниц и других объектов туристской инфраструктуры открываются кредитные линии посредством выделения коммерческим банкам ресурсов по процентной ставке равной заниженному на два процента ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан, т.е. по 14 процентов годовых.
В-четвертых, оформление кадастровой документации на объекты государственной собственности, реализуемые на основании решений Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров, председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей, а также выдача заключений Инспекции по контролю в сфере строительства при Министерстве строительства Республики Узбекистан в рамках подготовки к реализации объектов государственной собственности производятся за счет средств местных бюджетов.
Разрешено использовать суммы перевыполнения прогноза доходов соответствующих бюджетов для разработки типовых проектов объектов придорожной и туристской инфраструктуры, в том числе гостиниц.
Также отменяются следующие уплаты субъектов предпринимательства:
-сбор в размере трех минимальных заработных плат во внебюджетный фонд Госкомконкуренции за подачу заявки на приватизацию объектов государственной собственности;
-государственная пошлина за выдачу государственного ордера на право собственности.
Уважаемые субъекты предпринимательства, воспользуйтесь данными удобствами и возможностями, развивайте свой бизнес и внесите свой вклад в развитие нашей страны.