АҚШнинг “Rockwell automation” компанияси Ўзбекистонда
Пойтахтимиздаги “Hyatt Regency“ меҳмонхонасида Ўзмиллийбанк қошидаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларнинг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси томонидан Америка Қўшма Штатларининг “Rockwell Automation” компаниясининг ҳамкорлиги борасида амалий конференция ташкил этилди.
Унда халқаро экспертлар, ташқи савдо компаниялари, халқаро ташкилотлар вакиллари, ишлаб чиқарувчилар, экспортчи компания вакиллари иштирок этди.
Тадбирда мамлакатимизда кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг экспорт салоҳиятини янада кенгайтириш, рақобатдош маҳсулот ишлаб чиқаришни кўпайтириш ва экспортга чиқаришда зарур ҳуқуқий, молиявий ва ташкилий ёрдам кўрсатиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилаётгани, бунда жаҳоннинг катта тажрибага эга йирик компаниялари билан олиб борилаётган кенг кўламли ҳамкорлик муҳим аҳамият касб этаётгани таъкидланди.
Ўзмиллийбанк қошидаги Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларнинг экспортини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тадбиркорлик субъектларининг маҳсулотларини экспорт қилишда ўз кўмагини бериб келмоқда. Жорий йилда жамғарма кўмагида 2 минг 400 кичик бизнес субъекти томонидан 1 миллиард АҚШ долларидан зиёд экспорт шартномалари имзоланган. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 15 фоизга ошган.
“Rockwell Automation” ишлаб чиқаришни автоматлаштириш учун мақбул ечимларни ишлаб чиқиш бўйича дунёдаги энг йирик компания ҳисобланиб, йиллик биржа айланмаси 7 миллиард АҚШ долларидан ортиқроқдир. 500 та энг йирик Америка компаниялари рўйхатига кирувчи мазкур ташкилотнинг 80 мамлакатда ўз филиали ва дунё миқёсида 22,5 минг ишчиси мавжуд.
Компания нефть-газ, тоғ-кон, металл, енгил ва озиқ-овқат саноати, истеъмол товарлари, машинасозлик кимё ва нефть-кимё корхоналари, энергетика, фармацевтика компаниялари, қоғоз ва қоғоз ишлаб чиқариш корхоналар, тор йўналтирилган бошқа корхоналар билан ҳамкорлик қилади.
– Бугунги тақдимот орқали келажакда маҳсулотларимни чет элга экспорт қилиш ҳажми янада ошиши мени қувонтирди, – дейди “Oniks Tashkent” МЧЖ директори Сардор Расулов. – Бундай технологияларнинг юртимизга кириб келиши биз, тадбиркорлар учун бир мунча қулайликларни яратади.
Тадбир давомида конференция иштирокчилари замонавий сифат менежменти, соҳа ривожидаги илғор ечимлар, ҳамкорликнинг афзалликлари ва “Rockwell Automation” компаниясининг технологик жараёнларни автоматлаштириш соҳасидаги афзалликлари билан танишди.

Компания "Rockwell Automation" в Узбекистане
В гостинице "Hyatt Regency Tashkent" Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства организована практическая конференция по вопросам сотрудничества с американской компанией "Rockwell Automation".
В ней приняли участие международные эксперты, представители внешнеторговых компаний, международных организаций, производителей и компаний-экспортеров.
Отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание вопросам оказания правовой, финансовой и организационной помощи субъектам малого бизнеса и частного предпринимательства для дальнейшего расширения экспортного потенциала и производства конкурентоспособной продукции, в этом важную роль играет широкомасштабное сотрудничество с крупными мировыми компаниями, имеющими большой опыт.
Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства оказывает действенную помощь в экспорте продукции предприятий. В текущем году 2400 субъектов малого бизнеса при поддержке фонда подписали экспортные контракты более чем на 1 миллиард долларов США. Этот показатель по сравнению с прошлым годом вырос на 15 процентов.
Компания "Rockwell Automation" является одним из крупных в мире производителей оптимальных решений для автоматизации производства, годовой биржевой оборот компании превышает 7 миллиардов долларов США. Компания входит в список 500 крупнейших организаций, имеет филиалы в 80 странах, в компании работают 22,5 тысячи человек по всему миру.
Компания сотрудничает с предприятиями нефтегазовой, горной, металлургической, легкой, пищевой, химической, машиностроительной, нефтехимической промышленности, энергетическими и фармацевтическими компаниями, целлюлозно-бумажными комбинатами, другими предприятиями узкого профиля.
- Благодаря сегодняшней презентации я узнал много полезного о том, как автоматизировать производство и за счет этого нарастить его, - говорит директор ООО "Oniks Tashkent" Сардор Расулов. - Появление таких технологий в нашей стране создаст большие удобства для нас, предпринимателей.
Участники конференции ознакомились с предлагаемыми передовыми решениями по автоматизации технологических процессов от компании "Rockwell Automation".