Ҳарбийлар оиласи чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилди
Термиз шаҳридаги 2-оилавий поликлиникада Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Сурхондарё вилояти бўлинмаси ҳарбий хизматчилари оила аъзолари чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтказилди.
Улар жарроҳ, кардиолог, акушер-гинеколог, отоларинголог, лаборатория таҳлили, невролог каби мутахассислар қабулида бўлди.
– Қизим Имона билан бепул чуқурлаштирилган тиббий кўрикдан ўтдик, – дейди уй бекаси М.Маматқулова.– Кўрик якунида шифокорлар қизимнинг ҳам, ўзимнинг ҳам соғлиғим яхши эканини айтиб, соғлом турмуш тарзига риоя этиш бўйича маслаҳатлар берди.
– Мазкур тадбир ҳар йили ўтказилади, – дейди Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Сурхондарё вилояти бўлинмаси тиббиёт хизмати бошлиғи, катта лейтенант О.Мамадалиев. – Кўрикда ҳарбий хизматчиларнинг турмуш ўртоғи ёки фарзанларида касаллик аломатлари аниқланса, тегишли тартибда соғломлаштириш чоралари кўрилади. Бу осойишталик посбонларининг ўз бурчини оиласидан хотиржам адо этишида муҳим аҳамиятга эга.
Чуқурлаштирилган тиббий кўрик давомида турли юқумли касалликлар ва уларнинг аломатлари, репродуктив саломатликни мустаҳкамлаш, соғлом турмуш тарзига риоя қилиш юзасидан ҳам зарур маслаҳатлар берилди.

Здоровый образ жизни – залог здоровья
Военнослужащие Сурхандарьинского областного подразделения Национальной гвардии Республики Узбекистан и члены их семей прошли углубленный медицинский осмотр в семейной поликлинике №2 города Термеза.
Они побывали на приеме у хирурга, кардиолога, акушер-гинеколога, отоларинголога, невролога, прошли лабораторные исследования.
- Мы с дочерью Имоной прошли бесплатный углубленный медицинский осмотр, - говорит домохозяйка М.Маматкулова. - По окончании осмотра врачи сказали, что мое здоровье и здоровье моей дочери хорошее, дали советы по ведению здорового образа жизни.
- Подобные мероприятия проводятся ежегодно, - говорит начальник медицинской службы Сурхандарьинского областного подразделения Национальной гвардии Республики Узбекистан старший лейтенант О.Мамадалиев. - Если при осмотре выявляются признаки заболевания у супруги или детей военнослужащих, в соответствующем порядке принимаются меры по их оздоровлению. Это очень важно, так как стражи порядка могут нести службу, не беспокоясь за здоровье членов своих семей.
Во время углубленного медицинского осмотра специалисты дали необходимые рекомендации касательно профилактики различных инфекционных заболеваний, укрепления репродуктивного здоровья, ведения здорового образа жизни.