Халқларимиз ўртасидаги маданий алоқалар мустаҳкамланмоқда
Қирғизистон Республикаси Президентининг Маданият ва маънавият бўйича Давлат маслаҳатчиси, Қирғизистон халқ ёзувчиси Султон Роев раҳбарлигидаги Норин вилояти академик мусиқали драма театри делегацияси Тошкентга келди.
Шу муносабат билан пойтахтимиздаги Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театрида тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси маданият вазири Бахтиёр Сайфуллаев ва бошқалар тили, дини, анъана ва урф-одатлари бир бўлган икки қардош халқ ўртасидаги маданий алоқалар тобора равнақ топаётганини таъкидлади.
Юртимиз театр жамоаларининг энг сара спектакллари Қирғизистонда катта муваффақият билан намойиш этилмоқда. Айни пайтда қардош халқнинг театрлари юртимизга ижодий сафар билан келиши яхши анъанага айланди. Ўтган йили Бишкекда Ўзбекистон маданияти кунлари тантанали тарзда ўтказилган бўлса, жорий йилнинг 24-28 октябрь кунлари Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида Қирғизистон маданияти кунлари бўлиб ўтиши кўзда тутилган.
– Халқларимиз ўртасидаги дўстона алоқалар равнақида маданий соҳалар ўзига хос аҳамиятга эга, – дейди С.Роев. – Атоқли адиб Чингиз Айтматов таваллудининг 90 йиллиги Ўзбекистонда кенг нишонланаётгани эътиборга молик. Чингиз оғанинг “Ибн Сино, Беруний, Алишер Навоийдек буюк сиймоларни жаҳонга берган халқ ўзбек халқидир“, деган сўзлари адабий-бадиий, маданий-маърифий дўстлигимизнинг ёрқин намунасидир.
– Ташрифимиз давомида Чингиз Айтматовнинг “Асрга татигулик кун“ романи асосидаги “Ман“ драмаси намойиши бежиз танланмаган, – дейди Норин вилояти академик мусиқали драма театри директори Т.Исамбаев. – Зеро, ушбу асарда инсоният тақдири, башариятга хавф солаётган иллатлар, она ерни қийнаётган муаммолар маҳорат билан тилга олинган.
Ташриф давомида қирғизистонлик меҳмонлар ва театр ихлосмандлари учун Муқимий номидаги Ўзбекистон давлат мусиқали театри жамоасининг Ч.Айтматов асари асосида саҳналаштирилган “Сарвқомат дилбарим“ спектакли намойиш этилди.
Мазкур жамоа репертуаридаги спектакллардан энг сара ария ва қўшиқлар гулдастаси қирғизистонлик меҳмонларга манзур бўлди.
Ижодий сафар мобайнида Қирғизистоннинг Норин вилояти академик мусиқали драма театри жамоасининг адиб С.Роев талқини асосидаги “Ман“ спектакли икки кун давомида томошабинлар эътиборига ҳавола этилади.

Культурные связи укрепляются
В Ташкент прибыла делегация академического музыкального драматического театра Нарынской области Кыргызстана во главе с Государственным советником Президента Кыргызской Республики по вопросам культуры и духовности, народным писателем Кыргызстана Султаном Раевым.
В связи с этим в Узбекском государственном музыкальном театре имени Мукими состоялось торжественное мероприятие.
На мероприятии министр культуры Республики Узбекистан Бахтиёр Сайфуллаев и другие отметили развитие культурных связей между нашими братскими народами, которых связывает схожесть традиций и обычаев.
Лучшие спектакли театральных коллективов нашей страны успешно демонстрируются в Кыргызстане. Традиционно проводятся творческие гастроли театров братского народа в нашей стране. В прошлом году в Бишкеке торжественно проводились Дни культуры Узбекистана, 24-28 октября нынешнего года в Ташкенте и Самарканде пройдут Дни культуры Кыргызстана.
– Развитие дружеских связей между нашими народами имеет особое значение, – говорит С.Раев. – Заслуживает внимания широкое празднование в Узбекистане 90-летия известного писателя Чингиза Айтматова. Слова Айтматова: "Узбекский народ – это народ, давший миру таких великих личностей, как Ибн Сино, Беруни, Алишер Навои", являются ярким подтверждением нашей дружбы в литературно-художественной, культурно-просветительской сферах.
– Мы не без основания выбрали для демонстрации в ходе нашего визита драму "Ман" по роману Чингиза Айтматова "И дольше века длится день", – говорит директор академического музыкального драматического театра Нарынской области Т.Исамбаев. – В этом произведении талантливо отображены судьба человечества, угрожающие ему пороки, проблемы планеты.
Гостям из Кыргызстана и поклонникам театрального искусства коллектив Узбекского государственного музыкального театра имени Мукими представил спектакль "Тополек мой в красной косынке" по одноименной повести Ч.Айтматова.
Также для гостей из Кыргызстана исполнили арии и песни из спектаклей репертуара театра.
В ходе гастролей на протяжении двух дней зрителям будут представлены спектакль "Ман" в трактовке писателя Раева в исполнении коллектива академического музыкального драматического театра Нарынской области Кыргызстана.