Ишончли ҳамкорлик самаралари
“Италия – Ўзбекистон” қўшма савдо палатаси президенти Луижи Иперти бошчилигидаги делегация Сирдарё вилоятида бўлди.
Сирдарё вилояти ҳокимлигида ўтган учрашувда меҳмонларга мамлакатимиз, жумладан, Сирдарё вилоятида амалга оширилаётган ислоҳотлар, инвестор ва тадбиркорларга яратилган шароит ҳамда имтиёзлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Сирдарё вилоятида 1000 дан зиёд саноат корхонаси, 8 минг кичик бизнес субъекти, шунингдек, хорижий инвестиция иштирокидаги 100 га яқин корхона фаолият юритмоқда. Айни пайтда сирдарёлик тадбиркорлар Хитой, Россия, Жанубий Корея, Буюк Британия, Туркия ва бошқа давлатлар ишбилармонлари билан ҳамкорликни йўлга қўйган.
Вилоятда электр энергияси, тўқимачилик, шунингдек, пахта, буғдой, дуккакли дон, полиз, мева-сабзавот маҳсулотлари етиштириш ва қайта ишлаш борасида катта имкониятлар мавжуд. Бундан ташқари, енгил саноат ва қурилиш материаллари ишлаб чиқаришни ривожлантириш учун ҳам етарлича хомашё базаси борлиги таъкидланди.
“Италия – Ўзбекистон” қўшма савдо палатаси президенти Луижи Иперти вилоятда хорижлик инвесторлар учун яратилган имконият ва имтиёзларга юқори баҳо берди. Меҳмон Италия компаниялари вакилларининг Сирдарёга ташрифидан кўзланган мақсад вилоятга ушбу мамлакат инвестицияларини жалб қилиш, савдо ва иқтисодий соҳаларда ҳамкорликни кенг йўлга қўйишдан иборат эканини таъкидлади.
Сирдарёда Италиянинг “Humanitas” университети клиникаси филиалини ташкил этиш режалаштирилган. “Сирдарё” эркин иқтисодий зонасида тиббиёт ускуналари ва инвентарлари ҳамда фармацевтика маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича хорижий инвестициялар жалб қилинади.
Италиялик меҳмонлар Гулистон шаҳрида янгидан барпо этилган “Олтин водий” хусусий даволаш маркази ва Сирдарё ЭИЗ фаолияти билан танишди.

Результаты надежного сотрудничества
Делегация во главе с Луиджи Иперти, президентом совместной торговой палаты "Италия – Узбекистан", побывала в Сырдарьинской области.
На встрече, прошедшей в хокимияте Сырдарьинской области, гости были подробно проинформированы о реформах, проводимых в нашей стране, в частности в Сырдарьинской области, предоставляемых условиях и льготах для инвесторов и предпринимателей.
В Сырдарьинской области осуществляют деятельность более 1000 промышленных предприятий, 8 тысяч субъектов малого бизнеса, а также около 100 предприятий с участием иностранных инвестиций. В настоящее время предприниматели из Сырдарьи наладили сотрудничество с предпринимателями Китая, России, Южной Кореи, Великобритании, Турции и других стран.
В области имеются большие возможности в сферах электроэнергетики, текстильной промышленности, выращивания и переработки хлопка, пшеницы, бахчевых и бобовых культур, овощей и фруктов. Также было отмечено, что имеются необходимые условия и сырьевая база для развития легкой промышленности и производства строительных материалов.
Президент совместной торговой палаты "Италия – Узбекистан" Луиджи Иперти дал высокую оценку созданным в области условиям для инвесторов. Гость отметил, что цель визита представителей итальянских компаний в Сырдарьинскую область – налаживание сотрудничества в торговой и экономической сферах, привлечение инвестиций в область.
В области планируется организовать филиал клиники итальянского университета "Humanitas". Будут привлечены иностранные инвестиции для производства медицинского оборудования и инвентаря, а также фармацевтической продукции в свободной экономической зоне "Сырдарья".
Гости из Италии ознакомились с деятельностью нового частного медицинского центра "Олтин водий" в Гулистане и СЭЗ "Сырдарья".