“Ўзметкомбинат” АЖнинг 2018-2020 йилларида ривожланиш дастури
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 9 январдаги ПҚ-3468-сонли қарорига асосан “Ўзметкомбинат” АЖ билан биргаликда Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, рақобатни ривожлантириш ва корхоналарни хусусийлаштириш Ўзбекистон Республикаси Давлат қўмитаси ва ишончли бошқарувчи Хорижий корхона МЧЖ “SFI Management Group” “Ўзметкомбинат” АЖнинг 2018-2020 йилларида ривожланиш дастури тасдиқланди.
Дастурда 2018 йил учун:
5276,4 млрд сўмли товар маҳсулотларини ишлаб чиқариш (2017 йилга нисбатан 152,2 %) таъминлаш;
1150,0 минг тонна металл прокати маҳсулоти ишлаб чиқариш, шу жумладан:
46,19 млн доллар миқдорида инвестицияларни ўзлаштирган ҳолда умумий миқдори 85,4 млн доллар 4 та объектни якунлаш ва ишга тушириш, яъни “Ферросилиций ишлаб чиқаришни ташкил этиш”, “Ферросиликомарганец ишлаб чиқаришни ташкил этиш”, “2-навли сонли прокат цехининг «300»станида сим блокини ўрнатган ҳолда катанка ишлаб ишлаб чиқаришни ташкил этиш” ва «Қуйма қуйишни ишлаб чиқаришни реконструкция қилиш» инвест лойиҳаларини амалга ошириш;
импорт ўрнини босувчи ва экспортбоб маҳсулотларнинг янги турларини ишлаб чиқариш:
850,0 минг тонна қора металлар прокати;
300,0 минг тонна пўлат соққалар ишлаб чиқариш;
Катанка (Ø 5,5-16мм) – 30,0 минг тонна;
Ферросилиций (FC​-65) – 6,0 минг тонна;
Ферросиликомарганец (MnC​-17) – 2,0 минг тонна.
2018 йил январь-сентябрь ойларига кўра инвестиция лойиҳалари бўйича капитал маблағларини ўзлаштирилиши 26,33 млн долларни ташкил этди, бу прогноз топшириғига нисбатан 100% ташкил этди.
“Ферросилиций ишлаб чиқаришни ташкил этиш”
Август ойида завод ишга туширилди, FC​-65 русумли ферросилиций эритма технологиясини қайта ишлашни амалга ошириш ва лойиҳанинг лойиҳавий параметрларига эришиш.
“Ферросиликомарганец ишлаб чиқаришни ташкил этиш”
Қурилиш-монтаж ишлари 100% бажарилди. Ҳозирги вақтда совуқ ва иссиқ синовларга тайёргарлик кўриш ва созлаш ишлари олиб борилмоқда. Иссиқ синовларнинг бошланиши 2018 йил 15 октябрдан режалаштирилган.

• обеспечить производство товарной продукции на сумму 5276,4 млрд сум (в сравнении с 2017 годом 152,2%)
• завершить строительство и ввод в эксплуатацию 4 объектов на общую сумму 85,4 млн долларов с освоением инвестиций на сумму 46,19 млн долларов, с реализацией инвестиционных проектов «Организация производства ферросилиция», «Организация производства ферросиликомарганца», «Организация производства катанки на стане "300" Сортопрокатного цеха № 2 с установкой проволочного блока» и «Реконструкция литейного производства»;
По итогам работы за 9 месяцев 2018 года комбинатом освоено капитальных вложений по  инвестиционным проектам на сумму 26,33 млн. долл., что составляет 100,0% к прогнозному заданию.
«Организация производства ферросилиция»
В августе месяце объект введен в эксплуатацию, осуществляется отработка технологии выплавки ферросилиция марки ФС-65 и достижение проектных параметров проекта.
«Организация производства ферросиликомарганца»
Строительно-монтажные работы выполнены на 100 %. В настоящее время ведутся пуско-наладочные работы и подготовка к  холодным и горячим испытаниям. Начало горячих испытаний планируется с 15 октября 2018 года.