Ўзбекистон-Миср: амалий ҳамкорликнинг янги босқичи
2018 йил 11 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Н.Йўлдошевнинг Миср бош имоми, “Ал-Азҳар” комплекси раҳбари шайх Аҳмад ат-Тайиб ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Миср Араб Республикаси Президенти ас-Сисининг яқинда Ўзбекистон Республикасига амалга оширган ташрифи мамлакатларимиз ўртасида сиёсий, иқтисодий ва маданий муносабатларни ривожлантиришда муҳим омил бўлгани ҳамда муносабатларимизга амалий мазмун бергани таъкидланди. Миср бош имоми, “Ал-Азҳар” комплекси раҳбари шайх Аҳмад ат-Тайибнинг мамлакатимизга ташрифи юксак даражада бошланган мулоқотнинг давоми бўлди.
Томонлар диний бағрикенгликни, эътиқод эркинлигини таъминлаш, Ислом дининг асл инсонпарварлик моҳиятини халққа ва бутун жаҳон ҳамжамиятига етказиш бугунги куннинг долзарб вазифаларидан бири эканлигини таъкидлаб ўтдилар.
Шу муносабат билан Ислом оламининг кўзга кўринган олимлари билан алоқаларни йўлга қўйиш, мусулмонларнинг энг нуфузли ва обрў-эътиборли таълим муассасаси бўлмиш Мисрнинг “Ал-Азҳар” етакчи таълим ва илмий-тадқиқот комплекси, бошқа илмий-тадқиқот муассасалари ҳамда Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази ўртасида яқин ҳамкорликни ривожлантириш муҳим аҳамият касб этади.
Таъкидланишича, ҳозирги вақтда “Ал-Азҳар” комплекси “Ал-Азҳар” академияси ва университетини, хорижий талабалар учун ўрта мактаблар, тайёрлов ўқув курсларини, илмий кутубхонани ўз ичига олади. Университет талабаларининг умумий сони 50 мингдан зиёддир. Шундан 40 минг талаба жаҳоннинг 120 дан ортиқ мамлакатидан келган хорижий талабалардир. Улар орасида ўзбекистонлик ёшлар ҳам бор. “Ал-Азҳар” комплекси билан ўзаро ҳамкорликнинг янада мустаҳкамланиши диний маърифат ва бағрикенгликни ривожлантиришга кўмаклашади.
Учрашув якунлари бўйича томонлар Миср ва Ўзбекистон ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик ришталарини бундан буён ҳам мустаҳкамлашга тайёр эканини билдирди.

Узбекистан-Египет: новый уровень конструктивного сотрудничества
11 октября 2018 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Н. Йулдошева с Верховным Имамом Египта, руководителем комплекса «аль-Азхар» шейхом Ахмадом ат-Тайибом.
В ходе встречи отмечалось, что состоявшийся недавний визит Президента Арабской Республики Египет Абдулфаттаха ас-Сиси в Республику Узбекистан стал важным фактором развития политических, экономических и культурных отношений между нашими странами и наполнил их практическим содержанием. Приезд Верховного Имама Египта, руководителя комплекса «аль-Азхар» шейха Ахмада ат-Тайиба в нашу страну стал продолжением начатого диалога на высшем уровне.
Стороны подчеркнули, что обеспечение религиозной толерантности, свободы вероисповедания, доведение до населения и всего мирового сообщества гуманной сути ислама является одной из актуальных задач сегодняшнего дня.
В этой связи важное значение приобретает налаживание контактов с видными учеными исламского мира, тесного сотрудничества между ведущим образовательным и научно-исследовательским комплексом Египта – «аль-Азхар», являющимся одним из самых престижных и авторитетных образовательных учреждений мусульманского мира, другими научно-исследовательскими учреждениями и Международной исламской академией Узбекистана, международным научно-исследовательским центром Имама Бухари.
Отмечалось, что в настоящее время комплекс «аль-Азхар» включает Академию, университет «аль-Азхар», средние школы, подготовительные учебные курсы для иностранных студентов, научную библиотеку. Общее количество студентов университета составляет более 50 тысяч, в том числе 40 тысяч иностранных граждан из более 120 стран мира. Среди них и представители молодежи Узбекистана. Дальнейшее укрепление взаимодействия по линии «аль-Азхара» будет способствовать развитию религиозного просвещения и толерантности.
По итогам встречи стороны выразили готовность и в дальнейшем укреплять узы дружбы и сотрудничества между Египтом и Узбекистаном.