Андижонда қўшма клиника ташкил этилади
Ҳиндистоннинг Шарда университети президенти, профессор Прадип Кумар Гупта раҳбарлигидаги ушбу мамлакат мутахассислари Андижон давлат тиббиёт институтида бўлди.
Меҳмонлар институт клиникасидаги даволаш жараёни, ўқув-симуляцион марказ фаолияти, шифокор ва беморлар учун яратилган шароитлар билан танишди.
Андижон давлат тиббиёт институти профессор-ўқитувчилари ва талабалари билан учрашувда Ҳиндистон тиббиёт тизими, Шарда университети ҳақида маълумот берилди. Талабалар ўзларини қизиқтирган саволларига батафсил жавоб олди.
Шарда университети Ҳиндистондаги етакчи олий таълим муассасаларидан бири бўлиб, айни пайтда бу ерда дунёнинг 55 мамлакатидан 20 мингдан зиёд талаба таҳсил олмоқда.
Ҳар икки олий ўқув юрти раҳбарлари иштирокида ўтган музокаралардан сўнг ўзаро ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлаш бўйича ҳужжат имзоланиб, Андижон давлат тиббиёт институтида Шарда университети филиалини, институт клиникасида эса қўшма клиника ташкил этишга келишиб олинди.
– Андижон давлат тиббиёт институти клиникаси қошида урология, гематология, офтольмология, кардиохирургия, лапараскопия йўналишларига ихтисослашган қўшма клиника фаолияти йўлга қўйилади, – дейди Андижон давлат тиббиёт институти ректори Мадаминжон Мадазимов. – Клиника Ҳиндистондан келтирилган илғор замонавий тиббий ускуналар билан жиҳозланиб, ушбу мамлакатдан малакали мутахассислар жалб этилади. Бундай ҳамкорлик юқорида қайд этилган йўналишлардаги хасталикларни самарали даволаш, аҳолига кўрсатиладиган тиббий хизмат сифати ва самарадорлигини янги босқичга кўтаради. Андижонлик шифокорлар эса Ҳиндистон клиникаларида малака ошириш имкониятига эга бўлади.

Специалисты из Индии во главе с президентом университета Шарды, профессором Прадипом Кумаром Гуптой посетили Андижанский государственный медицинский институт
2018-10-12 | Здравоохранение
Гости ознакомились с деятельностью клиники института, учебно-симуляционного центра, условиями, созданными для врачей и пациентов. Рассказали о деятельности университета Шарды. Студенты получили подробные ответы на интересовавшие их вопросы.
Университет Шарды является одним из ведущих высших учебных заведений Индии. В настоящее время здесь обучаются свыше 20 тысяч студентов из 55 стран мира.
После переговоров, прошедших с участием руководителей двух вузов, подписан документ об укреплении сотрудничества, стороны договорились организовать в Андижанском государственном медицинском институте филиал университета Шарды, а также совместную клинику.
- При клинике Андижанского государственного медицинского института будет организована совместная клиника, специализирующаяся в областях урологии, гематологии, офтальмологии, кардиохирургии, лапароскопии, - сказал ректор АГМИ Мадаминжон Мадазимов. - Клиника будет оснащена привезенным из Индии современным медицинским оборудованием, будут привлечены квалифицированные врачи и специалисты этой страны. Такое сотрудничество позволит наладить эффективное лечение заболеваний в указанных направлениях, поднять качество и эффективность предоставляемых нашему населению медицинских услуг. Кроме того, андижанские врачи получат возможность повысить квалификацию в клиниках Индии.