Ўзбекистонда биринчи атом электр станцияси қурилиши йўлида дастлабки қадам
Пойтахтимиздаги “Hyatt Regency Tashkent“ меҳмонхонасида “Ўзбекистонда биринчи атом электр станциясининг қурилиши. Россия тажрибаси ва илғор технологиялари“ мавзусида халқаро семинар бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, “Ўзатом“ агентлиги, “Росатом” давлат корпорацияси ва Халқаро атом энергияси агентлиги ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда маҳаллий ва хорижлик ядро энергетика соҳаси мутахассислари, тегишли вазирлик ва идоралар вакиллари иштирок этди.
“Ўзатом“ агентлиги бош директори Ж.Мирзамаҳмудов, Россиянинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси В.Тюрденев ва бошқалар мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар халқаро аҳамиятга молик бўлиб, бунда барча жабҳаларда, жумладан, иқтисодий соҳаларда юқори кўрсаткичларга эришиш мақсадида Ўзбекистоннинг Россия билан ҳамкорлиги асосий ўрин эгаллаётганини таъкидлади. Мамлакатимизда биринчи атом электр станциясини қуришда “Росатом“ давлат корпорацияси ва Халқаро атом энергияси агентлиги билан бошланган назарий ва амалий ўқувлар бунга ёрқин миcолдир.
Ўзбекистонда биринчи атом электр станциясини қуриш тўғрисида қабул қилинган қарорга мувофиқ ўтказилаётган семинарда “Росатом“ давлат корпорацияси ва Халқаро атом энергияси агентлиги вакиллари мамлакатимизда атом электр станциясининг қурилишида Россия тажрибасидан самарали фойдаланиш ҳақидаги фикрлари билан ўртоқлашди.
– Атом электр станциясини қуриш бўйича жаҳон тажрибаларини ўрганиб чиқдик, – деди Фанлар академияси вакили Илҳом Содиқов. – Жумладан, Россия, Хитой, Канада каби давлатлардаги шундай станция қурадиган компаниялар фаолияти билан танишиб, якуний хулосалар бўйича “Росатом“ давлат корпорацияси билан ҳамкорлик қилишга қарор қилдик. Жорий йилнинг 7 сентябрь куни Москвада Ўзбекистон Республикаси ва Россия Федерацияси ўртасида Россия лойиҳаси бўйича АЭС қуришда ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро имзоланган битимга кўра, бугун ташкил этилган семинар ҳам ушбу режалар амалиёти билан чамбарчас боғлиқдир. Таъкидлаш керакки, атом электр станциясини қуриш учун мамлакатимиз Россиянинг замонавий ядро технологиялари қаторидаги “3+ ССЭР-1200“ реакторини танлади. Бу технологиялардан нафақат Россия, балки хориж давлатлари ҳам кенг фойдаланиб келмоқда. Яна бир муҳим жиҳати, бу технологиялар замонавий халқаро хавфсизлик стандартлари ва талабларига тўла жавоб бера олади.
Қайд этилганидек, АЭС фаолияти нафақат аҳоли ҳаёти фаровонлиги учун, балки мамлакат иқтисодиёти, илму фани, техникаси, кадрлар салоҳиятининг ўсишида ҳам катта аҳамиятга эга.
– Йиллар давомида катта тажриба тўпладик. Корпорациямиз таркибида 300 корхона бўлиб, уларда 260 мингга яқин малакали ходим меҳнат қилади, – деди “Русатом-Халқаро тармоқ” президенти Александр Мертен. – Бугун бошланаётган лойиҳа узоқ йилларга мўлжалланган бўлиб, яқин келажакда яхши самара беришига ишончимиз комил.
Семинарда қатнашчилар Россиянинг атом саноати соҳасидаги илғор технологиялари, “Росатом“ давлат корпорациясининг соғлиқни сақлаш тизими ва ядровий технологиялар орқали турмуш даражасини ошириш бўйича ечимлари, юртимизда қурилиши режалаштирилган АЭС учун мутахассислар тайёрлаш дастури ҳамда атом саноати соҳасида лойиҳаларнинг амалга оширилиши юзасидан жамоатчиликни хабардор қилиш масалалари бўйича маълумотларга эга бўлди.
Шунингдек, Халқаро атом энергияси агентлиги вакили Хенрик Кристоф ядро энергетикаси соҳасидаги глобал тенденциялар ҳақида тушунча берди.

Первый шаг на пути строительства первой атомной электростанции в Узбекистане
В столичной гостинице "Hyatt Regency Tashkent" состоялся международный семинар на тему "Строительство первой атомной электростанции в Узбекистане. Опыт и передовые технологии России".
В мероприятии, организованном Академией наук Республики Узбекистан, Агентством по развитию атомной энергетики "Узатом", государственной корпорацией по атомной энергии “Росатом” и Международным агентством по атомной энергии, приняли участие отечественные и зарубежные специалисты в сфере ядерной энергетики, представители соответствующих министерств и ведомств.
Генеральный директор Агентства "Узатом" Ж.Мирзамахмудов, Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в нашей стране В.Тюрденев и другие отметили, что проводимые в Узбекистане реформы выводят страну на новый уровень развития во всех отраслях, в этом процессе укрепляется сотрудничество с зарубежными партнерами, в частности, Россией. Примером тому служит начатая совместно с государственной корпорацией "Росатом" и Международным агентством по ядерной энергии теоретическая и практическая проработка вопроса строительства первой атомной электростанции в нашей стране.
На семинаре, проведенном в соответствии с решением о строительстве первой атомной электростанции в Узбекистане, представители корпорации "Росатом" и Международного агентства по атомной энергии говорили об эффективности использования опыта России при строительстве атомных электростанций.
– Мы изучили мировой опыт строительства атомных электростанций, – говорит представитель Академии наук Илхом Содиков. – В частности, ознакомились с деятельностью компаний России, Китая, Канады, занимающихся строительством таких станций, и в итоге приняли решение о сотрудничестве с государственной корпорацией "Росатом". 7 сентября текущего года в Москве между Республикой Узбекистан и Российской Федерацией подписано межправительственное соглашение о строительстве АЭС по проекту России, нынешний семинар неразрывно связан с его практической реализацией. Для атомной электростанции наша страна выбрала реактор ВВЭР-1200 поколения "3+", в котором применены современные ядерные технологии. Эти технологии использует не только Россия, но и многие зарубежные государства. Еще один важный аспект: они полностью соответствуют современным стандартам и требованиям международной безопасности.
Как отмечалось, АЭС будет имеет важное значение не только для повышения благосостояния населения, но и развития экономики, науки, техники, кадрового потенциала.
– У нас многолетний опыт в этой сфере. В системе нашей корпорации действуют 300 предприятий, на которых работают около 260 тысяч квалифицированных специалистов, – говорит президент ЗАО “Русатом – Международная сеть” Александр Мертен. – Этот проект рассчитан на многие годы, мы уверены в его эффективности.
Участникам семинара были представлены сведения о передовых технологиях атомной промышленности России, программе подготовки специалистов для строительства АЭС, информировании общественности о реализации проекта.
Представитель Международного агентства по ядерной энергии Хенрик Кристоф рассказал о глобальных тенденциях в сфере ядерной энергетики.