Халқаро тижорат арбитражи ривожланиши истиқболларига бағишланган халқаро конференция
Кишинёв шаҳрида Молдова Республикаси Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж суди фаолиятининг 25 йиллигига бағишланган “Халқаро тижорат арбитражининг ривожланиш истиқболлари” мавзусида Халқаро конференция бўлиб ўтди.
Конференцияда Молдова Республикаси Конституциявий суди, Адлия вазирлиги, Савдо-саноат палатасининг масъул ходимлари, Болгария, Қозоғистон, Қирғизистон, Молдова, Польша, Россия, Руминия, Эстония, Ўзбекистонда фаолият юритаётган Халқаро тижорат арбитраж судларининг раислари, Испания, Чехия ва бошқа давлатларнинг халқаро арбитрлари, тижорат арбитражи соҳасида фаолият олиб бораётган мутахассислар, адвокатлар ва ҳуқуқшунос олимлар, шунингдек бизнес ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Халқаро конференцияда Молдова Республикаси Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж судининг раиси Думитру Постован, халқаро арбитр, профессор А.Белоговек (Чехия), халқаро арбитр, профессор Хосе Луис Ириарте (Испания), - Молдова Республикаси Конституциявий судининг судьяси Аруел Бэешу, Болгария Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж судининг раиси Б. Пунев, Россия Савдо-саноат палатаси раисининг ўринбосари, РФ ССП ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж суди раисининг ўринбосари В.В.Чубаров, Руминия Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж судининг раиси Стефан Дьякону, РФ Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж судининг раиси А.А.Костин, Эстония Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж судининг раиси Аско Похла, Қирғизистон Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро ҳакамлик судининг раиси Ш.Ю.Майчиев, Қозоғистон халқаро арбитражининг раиси М.К.Сулейменовларнинг халқаро тижорат арбитражини ривожланиш истибқоллари, арбитраж қарорларини ижроси, арбитраж қонунчилигининг ислоҳ қилиш, арбитраж битими мавзуларидаги маърузалари тингланди.
Конференцияда таъкидланганидек, хорижий инвестицияларни, шу жумладан тўғридан тўғри инвестицияларни жалб қилишдан манфаатдор давлатлар учун устувор фаолият йўналишларидан бири қулай ҳуқуқий муҳит яратиш, қонунларни ва уларни қўллаш амалиётини такомиллаштириш ҳисобланади. Давлатнинг бундай позитив фаолиятининг энг муҳим йўналиши халқаро тижорат низоларини хал қилиш соҳаси бўлиши лозим. Обрўли, малакали арбитраж халқаро тадбиркорлик доирасида давлатнинг ижобий қиёфасини шакллантиради, унинг репутациясини мустаҳкамлайди, бу ўз навбатида ҳар томонлама қулай бўлган инвестиция муҳитини яратиш орқали иқтисодиётни барқарорлигини таъминлашга хизмат қилади.
Халқаро тижорат арбитражи тўғрисидаги миллий қонунчиликни такомиллаштиришда БМТ Бош Ассамблеяси томонидан маъқулланган ЮНСИТРАЛнинг Халқаро тижорат арбитражи тўғрисидаги Намунавий қонунининг ижобий таъсирига алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек конференцияда Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ҳузуридаги Халқаро тижорат арбитраж судининг раиси Отахонов Фозилжон Хайдарович “Ўзбекистонда халқаро тижорат арбитражини ривожлантириш истиқболлари” мавзусида маъруза қилди.
Ф.Отахонов ўз маърузасида халқаро тижорат арбитражи соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қуйидаги таклифларни илгари сурди: а) бу соҳада ҳам иккитомонлама, ҳам кўптомонлама келишувлар тузиш; б) арбитраж муҳокамасининг долзарб масалалари бўйича тажриба алмашиш мақсадида доимий алоқа ўрнатиш; в) халқаро тижорпат арбитражининг долзарб муаммоларига бағишланган тадбирларни (конференциялар ва семинарлар) ҳамкорликда ўтказиш; г) “Халқаро тижорат арбитражи” номли махсус журнал чоп этиш ва унинг муассиси сифатида МДҲ давлатлари Халқаро тижорат арбитраж судлари ёки уларнинг таъсисчиларини жал қилиш.
Халқаро конференция якунида Халқаро тижорат арбитражи соҳасида МДҲ га аъзо давлатлар ССП раҳбарларининг Маслаҳат кенгаши бўлиб ўтди. Унда халқаро тижорат арбитражи соҳасида ҳамкорлик қилиш механизмлари масаласи муҳокама қилинди.

Международная конференция о перспективе развития международного коммерческого арбитража
В городе Кишинёве состоялась Международная конференция на тему «Перспективы развития международного коммерческого арбитража», посвященная 25-летию деятельности Международного коммерческого арбитражного суда при Торгово-промышленной палате Республики Молдова.
В конференции приняли участие руководители и ответственные работники Конституционного суда, Министерства юстиции, Торгово-промышленной палаты Республики Молдова, председатели международных коммерческих арбитражей Болгарии, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Польши, России, Румынии, Эстонии, Узбекистана, международные арбитры из Испании, Чехии и других стран мира, ученые, адвокаты и специалисты в области коммерческого арбитража, а также представители бизнеса и средств массовой информации.
В ходе международной конференции заслушаны доклады: Думитру Постована - председателя Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Республики Молдова, А.Белоговек – международного арбитра, профессора (Чехия), Хосе Луиса Ириарте – международного арбитра, профессора (Испания), Аруела Бэешу - судьи Конституционного суда Республики Молдова, Б.Пунева - председателя Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Болгарии, В.В.Чубарова – вице-президента ТПП РФ, заместителя председателя Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП РФ, Стефана Дьякону – председателя Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Румынии, А.А.Костина – председателя Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП РФ, Аско Похла – председателя Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Эстонии, Ш.Ю.Майчиева - председателя Международного третейского суда при ТПП Кыргызской Республики, М.К.Сулейменова – председателя Казахстанского международного арбитража на темы: перспективы и тенденции развития международного коммерческого арбитража, исполнение арбитражных решений, реформа российского арбитражного законодательства, арбитражное соглашение.
Как отмечалось на конференции приоритетным направлением деятельности для государств, заинтересованных в привлечении иностранных инвестиций, в том числе прямых, является создание комфортной правовой среды, совершенствование законов и практики их применения. Одним из важнейших объектов приложения такой позитивной деятельности государства должна быть сфера разрешения международных коммерческих споров. Авторитетный, квалифицированный арбитраж формирует респектабельный облик государства в международной предпринимательской среде, укрепляет его репутацию, что, в свою очередь, ведет к стабилизации экономики, в том числе путем создания благоприятного инвестиционного климата.
Особое внимание уделено о роле Типового закона ЮНИСТРАЛ о международном торговом арбитраже в совершенствовании национального законодательства о международном коммерческом арбитраже.
С докладом на тему «Перспективы развития международного коммерческого арбитража в Республике Узбекистан» выступил – Отахонов Фозилжон Хайдарович - председатель Международного коммерческого арбитражного суда при ТПП Республики Узбекистан.
В своем выступлении Ф. Отахонов предложил укрепить сотрудничества в сфере международного коммерческого арбитража путем: а) заключения как двух сторонных, так и многосторонных соглашений в данной сфере; б) установления постоянных контактов в целях обмена опытом по актуальным вопросам арбитражного разбирательства; в) проведения совместных мероприятий (конференции и семинаров) по актуальным проблемам международного коммерческого арбитража; г) издания специального журнала “Международный коммерческий арбитраж”, где учредительями могли быть Международные коммерческие арбитражные суды стран СНГ или их учредители.
После Международной конференции состоялось заседание Консультативного органа Совета руководителей ТПП государств-участников СНГ в области международного коммерческого арбитража, где рассмотрен вопрос механизме сотрудничества в области международного коммерческого арбитража.