«Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти Франциянинг Beicip-Franlab компанияси билан ҳамкорлик истиқболларини муҳокама этди
2018-10-09 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг жорий йилнинг 8-9 октябрь кунлари Францияга давлат ташрифига тайёргарлик доирасида 7 октябрь куни «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти бошқаруви раиси в.б. Б.Ашрафханов Beicip-Franlab компанияси раиси ва бош директори Ж.Буррус билан музокаралар ўтказди.
Учрашув давомида томонлар ҳамкорликнинг бошқа йўналишлари бўйича масалалар муҳокамасини ўтказдилар.
Ўзаро ҳамкорлик доирасида геологик-қидирув ишларини илмий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, сармоявий блокларнинг нефть-газ салоҳиятини ўрганиш ва Франция томонини мустақил аудитор ва қатор соҳаларда мутахассис сифатида жалб этиш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Улар қаторида: Ўзбекистон ҳудудида геологик-қидирув ишларини олиб бориш ва углеводород қазиб олиш ҳажмини кўпайтириш бўйича етакчи нефть-газ компаниялари таклифларини баҳолаш; Ўзбекистондаги конларни ўзлаштириш бўйича лойиҳалар юзасидан таклифларни тайёрлаш.
Шунингдек, биргаликдаги фаолиятнинг муҳим йўналишларига қуйидагилар киради: «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамиятининг хорижда углеводородларни қидириш ва қазиб олиш ишларини амалга ошириш истиқболларини баҳолаш; Ўзбекистон Республикаси захиралари бўйича ҳисоботларни тайёрлаш, шунингдек, бўлажак хорижий сармоядорлар ўрганиши учун республикадаги сармоявий блоклар бўйича маълумотлар тўпламини ҳозирлаш ва бошқалар.
Ҳозирда нефть ва газ бўйича маълумотлар миллий базасини яратиш юзасидан Beicip Franlab компанияси билан ҳамкорлик ўрнатиш имкониятлари ўрганилмоқда. Унда компания маълумотлар базасини яратиш ва мутахассисларни ўқитиш бўйича хизматларни тақдим этувчи мустақил пудратчи сифатида ҳамда мазкур лойиҳани тижоратлаштириш буйича маслаҳатчи сифатида ҳам иштирок этиш ниятида.
Қўшимча қилиш зарур, Миллий маълумотлар базаси мамлакат табиий ресурслари, хусусан, нефтни қидириш ва қазиб олиш билан боғлиқ маълумотларни сақлашга ва рағбатлантиришга йўналтирилган маълумотлар банкидир. Мазкур маълумотлар базасини яратишнинг икки асосий сабаби – геологик-қидирув ва қазиб олиш бўйича маълумотларни сақлаш ҳамда қидирув, қазиб олиш ва етказиб бериш билан боғлиқ хатарларни камайтириш мақсадида маълумотлардан фойдаланиш орқали мамлакатга сармояларни жалб қилишдир.
Beicip Franlab геологик тадқиқотларни илмий қўллаб-қувватлаш, захираларни мустақил баҳолаш, нефть ва газ конларини ўзлаштиришда маслаҳатлар бериш, углеводородларни қазиб олиш ва қайта ишлашни оптималлаштириш бўйича ечимларни топиш ҳамда геологик ва геофизик тадқиқотларни ўтказиш учун керакли дастурий таъминотни ишлаб чиқишга ихисослашган етакчи компаниялардан биридир.
Компания 100 дан ортиқ мамлакатларда фаолият олиб боради ва 9та халқаро бўлинмаларга эга – Москва, Париж, Жазоир, Куала-Лумпур, Рио-де-Жанейро, Хьюстон, Вильяэрмоса, Абу-Даби ва Қувайтда.

«Узбекнефтегаз» и «Beicip-Franlab» (Франция) обсудили перспективы сотрудничества
В рамках подготовки к официальному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию (8-9 октября т.г.), 7 октября т.г. проведены переговоры и.о. Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Б. Ашрафханова с Председателем и Генеральным директором компании «Beicip-Franlab» Ж. Буррусом.
В ходе встречи обсуждены вопросы по дальнейшим направлениям сотрудничества.
В рамках совместного сотрудничества рассматривается вопрос научного сопровождения геологоразведочных работ и изучения перспектив нефтегазоносности инвестиционных блоков с возможным привлечением французской стороны в качестве независимого аудитора и эксперта по ряду направлений.
В их числе: оценка предложений ведущих нефтегазовых компаний по геологоразведочным работам и увеличению добычи углеводородов на территории Республики Узбекистан; подготовка предложений по проектам разработки месторождений в Узбекистане.
Также важными направлениями совместной деятельности являются: оценка перспектив работы АО «Узбекнефтегаз» в проведении геологоразведочных работ и добычи углеводородов за границей; подготовка отчетов по запасам месторождений Республики Узбекистан, а также пакета информации по инвестиционным блокам республики для передачи потенциальным иностранным инвесторам на изучение и др.
В настоящее время рассматривается возможное сотрудничество с компанией «Beicip Franlab» в области создания Национальной базы нефтегазовых данных (НБД), где компания намеревается участвовать в качестве независимого подрядчика для предоставления услуг по созданию базы данных и обучению специалистов, а также консультанта по коммерциализации данного проекта.
Добавим, что НБД является банком данных, который стремится сохранить и продвигать данные о природных ресурсах страны, в частности, данных, связанных с разведкой и добычей нефти. Две основные причины, по которым страна создает НБД, - это хранение данных по разведке и добыче и содействие инвестициям в страну путем использования данных для снижения рисков, связанных с разведкой, добычей и транспортировкой.
«Beicip Franlab» - одна из ведущих компаний, которая специализируется в научном сопровождении геологических исследований, независимой оценке запасов, консультациях
в разработке месторождений нефти и газа, решениях по оптимизации добычи и переработки углеводородов, а также в разработке соответствующего программного обеспечения для проведения геологических и геофизических исследований.
Компания функционирует в более 100 странах и имеет 9 международных подразделений (Москва, Париж, Алжир, Куала-Лумпур, Рио-де-Жанейро, Хьюстон, Вильяэрмоса, Абу-Даби, Кувейт и др.).