Инновация вазирлигида шарқ табобати бўйича хитойлик олимлар билан учрашув бўлди
Инновацион ривожланиш вазири ўринбосари Юлбарсхон Мансуров Фудан университети профессори Донг Жинг-Ченг, Ўзбек-Хитой савдо уюшмаси Бошқарув кенгаши раиси Чанг Кинг хоним ҳамда мазкур уюшма маслаҳатчиси Қодир Юсупов билан учрашди.
Самимий ва дўстона ўтган давра суҳбати натижасида томонлар анъанавий халқ табобати ва замонавий тиббиёт бўйича Халқаро тиббиёт форумини ташкил этиш истагини билдирдилар. Форумда хитой ва ўзбек табиблари, шунингдек Европа мамлакатлари, Ҳиндистон, Корея халқ табобати ютуқлари ҳамда замонавий тиббиётидаги энг сўнгги тадқиқотлар муҳокама қилинади. Биринчи шундай форумни Ўзбекистонда ўтказилиши кутилмоқда.
Юлбарсхон Мансуров, ўз навбатида, шарқ табобатини тарғиб қилиш, уни кенг ёйиш билан бир қаторда ўзбек олимлари томонидан кашф қилинган ва эндиликда тижоратлаштирилаётган янги тиббий препаратларни ишлаб чиқаришда ва уни бозорга чиқаришда ҳамкорлик қилиш мумкинлигини айтди. Анъанавий ва ноанъанавий тиббиётнинг назарий ва амалий ютуқларини биргаликда ўрганиш, уларни амалиётга татбиқ этиш ва кенг оммага ёйиш орқали аҳоли саломатлигини ошириш масалалари ҳамиша долзарб эканлигини таъкидлади.
Меҳмонлар ўзбекистонлик мутахассисларни Шанхайга, жумладан Шанхай университетига - таклиф қилишди. Шанхай университети дунёнинг энг етакчи университетларидан бири бўлиб, улар олий таълим муассасаларининг ўз рейтингини ташкил этишган. Бу рейтингнинг асосий кўрсаткичи - талабаларга дарс берадиган Нобель мукофоти совриндорларининг сонидир.

Узбекистан и Китай проведут международный Форум по традиционной народной и современной медицине
Заместитель министра инновационного развития Юлбарсхон Мансуров встретился с профессором университета Фудан Донг Жинг-Ченг, председателем Совета правления Узбекско-Китайского торгового дома госпожой Чанг Кинг, а также советником данного союза Кодиром Юсуповым.
В дружеской и теплой обстановке стороны приняли решение об организации международного Форума по традиционной народной и современной медицине. На Форуме будут обсуждены достижения китайских целителей и узбекских табибов, лекарей Европейских стран, Индии, Кореи, а также достижения современной медицины. Намечено проведение Первого Форума в Узбекистане.
Юлбарсхон Мансуров, в свою очередь, отметил о возможности сотрудничества в вопросах пропаганды восточной медицины, производства и выведения на рынок новых медицинских препаратов, изобретенных узбекскими учеными. Также актуальны задачи совместного изучения теоретических и практических достижений традиционной и нетрадиционной медицины, повышения здоровья населения посредством их внедрения в практику и распространения среди широкой общественности.
Гости пригласили специалистов Узбекистана в Шанхай, в том числе, Шанхайский университет - один из самых ведущих университетов мира, организовавший собственный рейтинг ВУЗов. Одним из основных показателей рейтинга является количество лауреатов Нобелевской премии, проводящих занятия для студентов.