Тожикистон театри Самарқандда
Тожикистон Республикасининг Абулқосим Лоҳутий номидаги академик драма театри жамоаси 4 октябрь куни ижодий сафар билан Самарқандга келди.
– Кейинги икки йилда Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги азалий дўстлик алоқалари янада мустаҳкамланди, – дейди театр раҳбари Лутфулло Давлатзода. – Жумладан, маданият ва санъат соҳасида ҳам ижодий жамоаларимиз яқин ҳамкорлик қилмоқда. Йил бошидан буён ўзбекистонлик санъаткорлар бир неча марта Тожикистонда маданий дастурлар намойиш этди. Яқинда Тошкентдаги Муқимий номидаги мусиқали драма театри Душанбе ва бошқа шаҳарларимизда ижодий сафарда бўлган эди. Ўз навбатида, бизнинг вакилларимиз юртингизга келди. Театримизнинг Ўзбекистонга сафари давомида Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида Михаил Зощенко қаламига мансуб “Жиноят ва жазо” саҳна асарини томошабинлар эътиборига ҳавола қилинади.
Тожикистон театрининг спектакли 5 октябрь куни Самарқанд вилоят мусиқали драма театрида намойиш этилади. Ижодий жамоанинг сафари давомида Самарқанд вилоятида театр ихлосмандлари билан учрашувлар ўтказиш ҳам режалаштирилган.

Tajikistan’s theater collective visits Samarkand
On October 4, the collective of Tajik State Academic Drama Theater named after Abulqosim Lokhuti arrived in Samarkand.
– Over the past two years, friendship between Uzbekistan and Tajikistan have been further strengthened, – says the theater’s Director Lutfullo Davlatzoda. – Our creative teams closely cooperate in the sphere of culture and art. From the beginning of the year, Uzbekistan’s artists presented their cultural programs in Tajikistan several times. Recently, the staff of the State Musical Theater of Uzbekistan named after Mukimi visited Dushanbe and other cities. In turn, representatives of our country arrived to Uzbekistan. During the tour of the theater in Samarkand and Bukhara, the stage work of Mikhail Zoshchenko “Crime and Punishment” will be presented to the audience.
The performance of the Tajik Theater will be presented on October 5 in Samarkand Regional Music and Drama Theater. During the tour of the creative team in Samarkand region, it is also planned to hold meetings with fans of theatrical art.