Тожикистон театри Самарқандда
Тожикистон Республикасининг Абулқосим Лоҳутий номидаги академик драма театри жамоаси 4 октябрь куни ижодий сафар билан Самарқандга келди.
– Кейинги икки йилда Ўзбекистон ва Тожикистон ўртасидаги азалий дўстлик алоқалари янада мустаҳкамланди, – дейди театр раҳбари Лутфулло Давлатзода. – Жумладан, маданият ва санъат соҳасида ҳам ижодий жамоаларимиз яқин ҳамкорлик қилмоқда. Йил бошидан буён ўзбекистонлик санъаткорлар бир неча марта Тожикистонда маданий дастурлар намойиш этди. Яқинда Тошкентдаги Муқимий номидаги мусиқали драма театри Душанбе ва бошқа шаҳарларимизда ижодий сафарда бўлган эди. Ўз навбатида, бизнинг вакилларимиз юртингизга келди. Театримизнинг Ўзбекистонга сафари давомида Самарқанд ва Бухоро шаҳарларида Михаил Зощенко қаламига мансуб “Жиноят ва жазо” саҳна асарини томошабинлар эътиборига ҳавола қилинади.
Тожикистон театрининг спектакли 5 октябрь куни Самарқанд вилоят мусиқали драма театрида намойиш этилади. Ижодий жамоанинг сафари давомида Самарқанд вилоятида театр ихлосмандлари билан учрашувлар ўтказиш ҳам режалаштирилган.

Театр Таджикистана в Самарканде
Коллектив Таджикского государственного академического драматического театра имени Абулкосима Лохути 4 октября прибыл с гастролями в Самарканд.
- За последние два года между Узбекистаном и Таджикистаном еще более укрепились узы давней дружбы, - говорит директор театра Лутфулло Давлатзода. - Наши творческие коллективы тесно сотрудничают в сфере культуры и искусства. С начала года узбекские деятели искусства несколько раз представляли свои культурные программы в Таджикистане. Недавно коллектив Государственного музыкального театра Узбекистана имени Мукими побывал на гастролях в Душанбе и других городах. В свою очередь, представители нашей страны прибыли к вам. В ходе гастролей театра в Самарканде и Бухаре вниманию зрителей будет представлено сценическое произведение Михаила Зощенко “Преступление и наказание”.
Спектакль таджикского театра будет представлен 5 октября в Самаркандском областном музыкально-драматическом театре. В ходе гастролей творческого коллектива в Самаркандской области также запланировано проведение встреч с поклонниками театрального искусства.