Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида
2018-10-05 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикасида сайлов жараёнини янада такомиллаштиришнинг энг муҳим йўналишларидан бири замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш ҳисобланади.
Мазкур йўналишда амалга оширилаётган ишлар доирасида Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини (кейинги ўринларда СЯЭР деб юритилади) жорий этишга қаратилган Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини яратиш ҳамда уни шакллантириш ва ундан фойдаланишда идоралараро ўзаро ҳамкорлик тартибини регламентлашга доир чора-тадбирлар амалга оширилди.
Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизими эксперимент тартибида 2017 йил декабрь ойида Тошкент шаҳар халқ депутатлари туман Кенгашларига сайлов давомида синовдан ўтказилди ҳамда хорижий ва маҳаллий экспертлар томонидан ижобий баҳоланди.
Шу билан бирга, ўтказилган таҳлил сайлов жараёнига СЯЭРни тўлақонли жорий этишни таъминлашга салбий таъсир кўрсатаётган қатор тизимли муаммо ва камчиликлар мавжудлигини кўрсатди, хусусан:
биринчидан, республика кўламида СЯЭРдан фойдаланиш амалиётининг мавжуд эмаслиги бир сайловчининг бир вақтнинг ўзида бир нечта рўйхатларга киритилишига олиб келмоқда ва «бир сайловчи – бир овоз» принципига тўлиқ риоя қилинишини таъминламаяпти;
иккинчидан, сайловчи-фуқароларнинг доимий ва вақтинча яшаш жойлари манзиллари тўғрисида ҳаққоний бўлмаган ахборот фуқароларни тегишли сайловчилар рўйхатларига автоматик киритишда аниқликни таъминлаш имконини бермаяпти;
учинчидан, Кўчмас мулк объектлари манзиллари ягона реестрининг мавжуд эмаслиги, шунингдек, Кўчмас мулк объектлари манзиллари ягона реестридаги эскирган ва манфаатдор идоралар томонидан фойдаланилмайдиган ахборот сайловчиларни участкалар бўйича тақсимлаш жараёнини автоматлаштиришга тўсқинлик қилмоқда;
тўртинчидан, сайлов участкаларининг замонавий компьютер ускуналари билан жиҳозланиши ва уларнинг интернет тармоғига уланиши даражаси пастлигича қолаётгани сайлов жараёнида ахборот-коммуникация технологиялари имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш имконини бермаяпти;
бешинчидан, жойлардаги сайлов комиссиялари аъзоларининг ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланишга доир билим ва кўникмалари даражаси пастлиги сайлов жараёнини рақамлаштириш ва автоматлаштиришда қийинчилик туғдирмоқда.
Сайлов жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этишни таъминлаш, шунингдек, Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини жорий этиш ва СЯЭРдан самарали фойдаланиш учун зарур аппарат-дастурий инфратузилмани яратиш мақсадида:
1. Марказий сайлов комиссияси, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги ва Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитасининг мамлакатимизнинг бутун ҳудудида сайлов жараёнига Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини жорий этиш ва СЯЭРдан фойдаланиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
2. СЯЭРни шакллантиришда Ички ишлар вазирлигининг маълумотлар ахборот базасига, Кўчмас мулк объектлари ягона реестри ва Кўчмас мулк объектлари манзиллари ягона реестрига мувофиқ сайловчи-фуқаролар, уларнинг доимий ва вақтинча яшаш жойларининг манзиллари тўғрисидаги ягона ахборотдан фойдаланилиши белгилаб қўйилсин.
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси мамлакатнинг бутун ҳудудида Сайлов жараёнини бошқаришнинг ахборот тизимини жорий этиш ва СЯЭРдан фойдаланиш бўйича фаолиятга умумий раҳбарликни ва мувофиқлаштиришни амалга оширади;
Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини жорий этиш ва СЯЭРдан фойдаланишда ягона технологик ёндашувни, шунингдек, уларнинг ҳудудларда самарали ишлашини таъминлайди;
Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси Кўчмас мулк объектлари манзилларининг ягона реестри ва Кўчмас мулк объектларининг ягона реестрини юритиш учун жавобгар орган ҳисобланади;
«UNICON.UZ» – «Фан-техника ва маркетинг тадқиқотлари» ДУК Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимини яратиш, янада такомиллаштириш ва унга техник хизмат кўрсатиш ишларини амалга оширади, шунингдек, унинг самарали ва узлуксиз ишлашини таъминлайди.
4. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Бош прокуратура, Давлат солиқ қўмитаси, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда 2019 йил 1 апрелга қадар муддатда:
фуқароларни уйма-уй юриб ўрганиш орқали уларнинг паспорт маълумотларини кўчмас мулк объектининг кадастр рақамига боғлаган ҳолда Ички ишлар вазирлиги маълумотлар ахборот базасидаги фуқароларнинг доимий ва вақтинча яшаш жойлари манзиллари тўғрисидаги ахборотни тўлиқ долзарблаштиришни ўтказишни;
туманлар (шаҳарлар) ва ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш секторлари раҳбарларини уйма-уй юриб ўрганишни ташкил этишга жалб этишни;
Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан биргаликда фуқароларнинг паспорт маълумотларини кўчмас мулк объектининг кадастр рақамига боғлаган ҳолда Ички ишлар вазирлиги маълумотлар ахборот базасини Кўчмас мулк объектларининг ягона реестрига ва Кўчмас мулк объектлари манзилларининг ягона реестрига мувофиқлаштирилишини таъминласин.
5. Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси Ички ишлар вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ва бошқа манфаатдор ташкилотлар билан биргаликда 2019 йил 1 апрелга қадар муддатда кўчмас мулк объектларини хатловдан ўтказсин ва хатлов натижаларига кўра Кўчмас мулк объектларининг ягона реестри ва Кўчмас мулк объектлари манзилларининг ягона реестрини шакллантириш жараёнини якунига етказсин.
6. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари ушбу қарорнинг 4-бандига мувофиқ уйма-уй юриб ўрганиш натижасида тўпланган ахборотни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг маълумотлар ахборот базасига киритиш учун компьютер ускуналари билан жиҳозланган зарур хоналар ва ходимларни ажратсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги:
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг талабномаларига кўра ушбу қарорнинг 4-бандига мувофиқ уйма-уй юриб ўрганиш натижасида тўпланган ахборотни Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг маълумотлар ахборот базасига киритиш учун ажратилган хоналарнинг белгиланган тартибда маълумотлар узатиш тармоқларига уланишини таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси билан биргаликда Кўчмас мулк объектларининг ягона реестри ва Кўчмас мулк объектлари манзиллари ягона реестрининг «Электрон ҳукумат» тизимига интеграциялашувини таъминласин;
Сайлов участкасини аниқлаштириш ва уни ўзгартириш имкониятини тақдим этиш бўйича давлат хизматлари кўрсатишни ҳисобга олган ҳолда Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимининг «Электрон ҳукумат» тизимига интеграциялашувини таъминласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги Марказий сайлов комиссияси ва Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда 2018-2019 йилларда сайлов комиссиялари вакилларини Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизими, шу жумладан, СЯЭР билан ишлаш кўникмаларига ўқитишни таъминласин.
9. Сайловчиларнинг ягона электрон рўйхатини шакллантириш ва ундан фойдаланиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари дастури иловага мувофиқ тасдиқлансин.
10. Қуйидагилар молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
кўчмас мулк объектларини хатловдан ўтказишни ҳамда Кўчмас мулк объектларининг ягона реестри ва Кўчмас мулк объектлари манзилларининг ягона реестрини шакллантириш бўйича – 20 фоизи Ер муносабатлари ва давлат кадастрини ривожлантириш жамғармаси маблағлари, 80 фоизи Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари;
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлигининг маълумотлар ахборот базасини модернизация қилиш бўйича – вазирликнинг бюджетдан ташқари маблағлари;
хоналарни ушбу қарорнинг 4 ва 7-бандларига мувофиқ маълумотлар узатиш тармоқларига улаш бўйича – Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг бюджетдан ташқари маблағлари.
Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазири П.Р.Бобожонов зиммасига – фуқароларни уйма-уй юриб ўрганиш орқали уларнинг паспорт маълумотларини кўчмас мулк объектининг кадастр рақамига боғлаган ҳолда Ички ишлар вазирлигининг ахборот базасидаги фуқароларнинг доимий ва вақтинча яшаш жойлари манзиллари тўғрисидаги ахборотнинг тўлиқ долзарблаштирилиши учун;
Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси раиси А.Х.Абдуллаев зиммасига – кўчмас мулк объектларининг тўлиқ хатловдан ўтказилиши ҳамда Кўчмас мулк объектларининг ягона реестри ва Кўчмас мулк объектлари манзилларининг ягона реестрини шакллантириш бўйича ишларнинг якунига етказилиши учун;
Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Ш.М.Содиқов зиммасига – Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимининг янада такомиллаштирилиши ва тўлиқ ишлаши, шунингдек, сайлов комиссиялари сайлов вақтида маълумотлар узатиш тармоқларига узлуксиз уланишини таъминлаш учун;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари зиммасига – фуқароларнинг яшаш жойлари манзиллари тўғрисидаги ахборотни долзарблаштириш ва сайлов вақтида сайлов комиссиялари Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизимидан самарали фойдаланиши учун зарур хоналар, замонавий ускуналар ва ходимлар тақдим этилиши учун;
Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси раиси М.Э.Абдусаломовзиммасига – сайлов комиссиялари вакилларини Сайлов жараёнини бошқариш ахборот тизими билан ишлаш кўникмаларига ўқитиш ва давлат органларининг улар зиммасига сайлов жараёнига СЯЭРни жорий этиш учун зарур шароитларни яратишга доир юкланган мажбуриятларининг бажарилиши устидан таъсирчан назоратни амалга ошириш учун шахсий жавобгарлик юклансин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 11 апрелдаги «Давлат хизматлари кўрсатиш тизимини жадал ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ПҚ-3662-сон қарорининг 8-банди ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по внедрению современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс
Одним из важнейших направлений дальнейшего совершенствования избирательного процесса в Республике Узбекистан является широкое внедрение современных информационно-коммуникационных технологий.
В рамках проводимой в данном направлении работы реализованы меры по созданию Информационной системы управления избирательным процессом, направленные на внедрение Единого электронного списка избирателей (далее – ЕЭСИ) и регламентацию порядка межведомственного взаимодействия при его формировании и использовании.
Информационная система управления избирательным процессом в порядке эксперимента апробирована в ходе выборов в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента в декабре 2017 года и получила положительную оценку зарубежных и отечественных экспертов.
Вместе с тем проведенный анализ показал наличие ряда системных проблем и недостатков, негативно сказывающихся на обеспечении полноценного внедрения ЕЭСИ в избирательный процесс, в их числе:
первое, отсутствие в масштабах республики практики использования ЕЭСИ приводит к включению одного избирателя одновременно в несколько списков и не обеспечивает в полной мере соблюдение принципа «один избиратель – один голос»;
второе, недостоверная информация об адресах постоянного и временного места жительства граждан-избирателей не позволяет обеспечить точность при автоматическом включении граждан в соответствующие списки избирателей;
третье, отсутствие Единого реестра адресов объектов недвижимого имущества, а также устаревшая и не используемая заинтересованными ведомствами информация в Едином реестре объектов недвижимого имущества препятствуют автоматизации процесса распределения избирателей по участкам;
четвертое, на низком уровне остается оснащение избирательных участков современным компьютерным оборудованием и их подключение к сети Интернет, что не позволяет в полной мере использовать возможности информационно-коммуникационных технологий в избирательном процессе;
пятое, низкий уровень знаний и навыков членов избирательных комиссий на местах по использованию информационно-коммуникационных технологий затрудняет цифровизацию и автоматизацию избирательного процесса.
В целях обеспечения широкого внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в избирательный процесс, а также создания аппаратно-программной инфраструктуры, необходимой для внедрения Информационной системы управления избирательным процессом и эффективного использования ЕЭСИ:
1. Принять предложение Центральной избирательной комиссии, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерства внутренних дел и Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру о внедрении в избирательный процесс на всей территории страны Информационной системы управления избирательным процессом и использовании ЕЭСИ.
2. Установить, что при формировании ЕЭСИ используется единая информация о гражданах-избирателях, адресах их постоянного и временного места жительства в соответствии с информационной базой данных Министерства внутренних дел, Единым реестром объектов недвижимого имущества и Единым реестром адресов объектов недвижимого имущества.
Центральная избирательная комиссия Республики Узбекистан осуществляет общее руководство и координацию деятельности по внедрению Информационной системы управления избирательным процессом и использованию ЕЭСИ во всех регионах страны;
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан обеспечивает единый технологический подход во внедрении Информационной системы управления избирательным процессом и использовании ЕЭСИ, а также их эффективное функционирование в регионах;
Государственный комитет Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру является органом, ответственным за ведение Единого реестра адресов объектов недвижимого имущества и Единого реестра объектов недвижимого имущества;
ГУП «Центр научно-технических и маркетинговых исследований» «UNICON.UZ» осуществляет работу по созданию, дальнейшему совершенствованию и техническому обслуживанию Информационной системы управления избирательным процессом, а также обеспечивает ее эффективное и бесперебойное функционирование.
4. Министерству внутренних дел совместно с Генеральной прокуратурой, Государственным налоговым комитетом, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в срок до 1 апреля 2019 года обеспечить:
проведение полной актуализации информации об адресах постоянного и временного места жительства граждан с учетом привязки их паспортных данных к кадастровому номеру объекта недвижимости в информационной базе данных Министерства внутренних дел путем подворового обхода граждан;
привлечение руководителей секторов по комплексному социально-экономическому развитию районов (городов) и регионов к организации подворового обхода граждан;
совместно с Государственным комитетом по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру приведение информационной базы данных Министерства внутренних дел в соответствие с Единым реестром объектов недвижимого имущества и Единым реестром адресов объектов недвижимого имущества с учетом привязки паспортных данных граждан к кадастровому номеру объекта недвижимости.
5. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру совместно с Министерством внутренних дел, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента и иными заинтересованными ведомствами в срок до 1 апреля 2019 года провести инвентаризацию объектов недвижимости и по результатам завершить процесс формирования Единого реестра объектов недвижимого имущества и Единого реестра адресов объектов недвижимого имущества.
6. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента выделить необходимые помещения, оборудованные компьютерным оборудованием, и персонал для ввода информации, собранной по результатам подворового обхода, в информационную базу данных Министерства внутренних дел Республики Узбекистан в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления.
7. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан:
обеспечить по заявкам Министерства внутренних дел Республики Узбекистан подключение в установленном порядке выделенных помещений к сетям передачи данных для ввода информации, собранной по результатам подворового обхода, в информационную базу данных Министерства внутренних дел в соответствии с пунктом 4 настоящего постановления;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру обеспечить интеграцию Единого реестра объектов недвижимого имущества и Единого реестра адресов объектов недвижимого имущества в систему «Электронное правительство»;
обеспечить интеграцию Информационной системы управления избирательным процессом в систему «Электронное правительство», с учетом предоставления государственных услуг по уточнению избирательного участка и возможности его изменения.
8. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерству высшего и среднего специального образования совместно с Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан и Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в период 2018-2019 годов обеспечить обучение представителей избирательных комиссий навыкам работы с Информационной системой управления избирательным процессом, в том числе с ЕЭСИ.
9. Утвердить Программу мер по дальнейшему совершенствованию системы формирования и использования Единого электронного списка избирателей согласно приложению.
10. Определить источниками финансирования, в части:
инвентаризации объектов недвижимости и формирования Единого реестра объектов недвижимого имущества и Единого реестра адресов объектов недвижимого имущества – 20 процентов – средства Фонда развития земельных отношений и государственного кадастра, 80 процентов – средства Государственного бюджета Республики Узбекистан;
модернизации информационной базы данных Министерства внутренних дел Республики Узбекистан – внебюджетные средства министерства;
подключения помещений к сетям передачи данных в соответствии с пунктами 4 и 7 настоящего постановления – внебюджетные средства Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан.
министра внутренних дел Республики Узбекистан Бобожонова П. Р. – за своевременную актуализацию информации об адресах места жительства граждан с учетом привязки их паспортных данных к кадастровому номеру объекта недвижимости в информационной базе данных Министерства внутренних дел путем подворового обхода;
председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру Абдуллаева А. Х. – за полную инвентаризацию объектов недвижимости и завершение работ по формированию Единого реестра объектов недвижимого имущества и Единого реестра адресов объектов недвижимого имущества;
министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Садикова Ш. М. – за дальнейшее совершенствование и полное функционирование Информационной системы управления избирательным процессом, а также обеспечение бесперебойного подключения избирательных комиссий к сетям передачи данных во время выборов;
председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и г. Ташкента – за предоставление необходимых помещений, современного оборудования и персонала для актуализации информации об адресах места жительства граждан и эффективного использования во время выборов избирательными комиссиями Информационной системы управления избирательным процессом;
председателя Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан Абдусаломова М.Э. – за осуществление действенного контроля за обучением представителей избирательных комиссий навыкам работы с Информационной системой управления избирательным процессом и выполнением государственными органами возложенных на них обязанностей по созданию необходимых условий для внедрения в избирательный процесс ЕЭСИ.
12. Признать утратившим силу пункт 8 постановления Президента Республики Узбекистан от 11 апреля 2018 года № ПП-3662 «О дополнительных мерах по ускоренному развитию системы оказания государственных услуг».
13. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан совместно с заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М.