Пойтахтимизда «Оилани мустаҳкамлаш ва ўсиб келаётган ёш авлодни тарбиялашда ўзини ўзи бошқариш органларининг роли» мавзуида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Унда Афғонистон, Бельгия, Буюк Британия, Испания, Италия, Миср, Покистон, Россия, Озарбайжон, Корея Республикаси, Ҳиндистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Тожикистон давлатларнинг етакчи эксперт ва олимлари, мутахассислари, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш тизими, Хотин-қизлар қўмитаси мутасаддилари иштирок этди.
Мазкур халқаро анжуман Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши томонидан Ташқи ишлар вазирлиги, “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази, Хотин-қизлар қўмитаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти ҳамда Тошкент шаҳри ҳокимлиги ҳамкорлигида ўтказилди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев 2017 йил 11 октябрь куни Россиянинг Сочи шаҳрида бўлиб ўтган МДҲ Давлат раҳбарлари кенгаши мажлисида оила институти ва анъанавий оилавий қадриятларни қўллаб-қувватлаш тўғрисида сўз юритиб, Ўзбекистонда 2018 йилда “Оилани мустаҳкамлаш ва ўсиб келаётган ёш авлодни тарбиялашда ўзини ўзи бошқариш органларининг роли” мавзуида халқаро конференция ўтказиш ҳақида билдирган таклифлари асосида мазкур анжуман ташкил этилди.
Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши раисининг биринчи ўринбосари Ш.Жавлонов, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси раиси А.Саидов, Ёшлар иттифоқи марказий кенгаши раиси Қ.Қуронбоев, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “Оила” илмий-амалий тадқиқот маркази директори Д.Тошмуҳамедова, “Нуроний” жамғармаси бошқаруви раиси Ш.Жалилов ва бошқалар мамлакатимизда кенг қамровли ислоҳотлар босқичма-босқич, кучли ижтимоий йўналтирилган ҳолда, халқимизнинг ибратли анъаналари, миллий менталитетимизга ҳамоҳанг тарзда амалга оширилаётганини таъкидлади.
Бу жараёнда оилалар мустаҳкамлигини таъминлаш, маҳаллалар нуфузи ва мавқеини, ваколатини кенгайтириш, ёшлар тарбиясини устувор билиш каби масалалар доимий эътиборда бўлиб келмоқда. Мазкур жабҳаларга оид ҳуқуқий кафолатлар Ўзбекистон Республикасининг Конституциясида мустаҳкамлангани билан аҳамиятлидир.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 3 февралдаги "Маҳалла институтини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги ҳамда 2018 йил 2 февраль куни қабул қилинган "Хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш ва оила институтини мустаҳкамлаш соҳасидаги фаолиятни тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги фармонлари оила институтини мустаҳкамлаш, маҳаллалар, хотин-қизлар қўмитаси ишини замон руҳига монанд тарзда йўлга қўйишда янги босқични бошлаб берди.
Анжуманда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби ўринбосари А.Носиров, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ижроия қўмитасининг гуманитар ҳамкорлик, умумсиёсий ва ижтимоий муаммолар департаменти директори ўринбосари Р.Хумарян, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси бошлиғи Х.Фрайзер, ЕХҲТнинг мамлакатимиздаги лойиҳалари координатори Ж.Макгрегор оилавий қадриятларни асраш долзарб экани, ушбу масала 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида ўз аксини топганини таъкидлади.
Дарҳақиқат, юртимизда миллий анъана ва қадриятларни асраш, маҳалла институтини ривожлантириш, ёшлар тарбиясига алоҳида эътибор қаратиш борасидаги эзгу саъй-ҳаракатлар хорижлик экспертлар, олимлар, маърифий жамоатчилик томонидан юксак эътироф этилмоқда. Бу борада ҳамкор ташкилотлар жойларда аҳоли, хусусан, хотин-қизлар, ёшларга оид долзарб масалаларни амалий ҳал этиш ва оилаларни мустаҳкамлаш бўйича фаол ишлар олиб бормоқда. Жорий йилнинг ўтган даврида 5 миллионга яқин оилаларнинг ижтимоий-маънавий муҳити ўрганилди, ўрганиш натижасида аниқланган муаммоларни бартараф этиш чоралари кўрилди. Натижада, 11209 та оиланинг низоларига барҳам берилди, 4414 та оила ажралиб кетишдан сақлаб қолинди.
Шу билан бирга маҳалла фуқаролар йиғинлари қошидаги турли йўналишлар бўйича комиссиялар оилалар мустаҳкамлигига ҳисса қўшиш, ажримларнинг олдини олиш, ёшлар маънавиятини юксалтириш, аҳоли бандлигини таъминлаш, оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга ҳисса қўшиш, соғлом туруш тарзини тарғиб этиш борасида муваффақиятли фаолият кўрсатмоқда.
– Бугунги глобаллашув даври оилавий қадриятларга ҳам ўз таъсирини ўтказмай қолмаяпти, – дейди Озарбайжон Республикаси Оила, аёл ва болалар масалалари давлат қўмитаси раиси ўринбосари Садагат Гахраманова. – Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларга маҳаллалар фаол ҳисса қўшмоқда. Бу борада оилалар манфаатларини ҳимоялаш, уларни турли ажримлардан асраш, ёшларни баркамол шахс сифатида вояга етказишда маҳалланинг фаоллиги яққол кўзга ташланмоқда. Одамларнинг аксарият муаммолари маҳалланинг ўзида ҳал этилаётгани таҳсинга лойиқ.
– Оила мустаҳкам бўлса, жамият юксалади, мамлакат равнақ топади, – дейди Корея Республикаси болалар ва таълимга эътибор масалаларини ўрганиш институти директори Мун Му Кёнг. – Ушбу конференция оилалар мустаҳкамлигини таъминлашдек эзгу мақсадларга йўналтирилгани билан диққатга сазовор.
– Маҳаллаларни ўрганиш билан бирга уларнинг ҳуқуқий ваколатлари, фаолиятининг асосий тамойиллари ҳақидаги тушунчаларимиз янада кенгайди, – дейди Осиё тадқиқотлари бўйича Европа институти эксперти Фредерик Герман Калиер (Бельгия). – Конференция асносида маҳаллаларнинг ваколатни кенгайтириш, уларнинг мавқеини юксалтириш, оилалар, ёшлар билан ишлаши учун яратилган ҳуқуқий механизмлар билан пухта танишдик. Ўзбекистон маҳаллалари – ажойиб модель экан.
– Айрим давлатларда бугунги кунда индивидуализм ғоят кучайиб бормоқда, – дейди Мадриддаги Сан Пабло университети профессори Антонио Алонсо Маркос (Испания). – Оилалар аҳволидан, ёшлар тарбиясидан маҳаллаларнинг доимий бохабарлиги, масъуллиги, қўшнилар ўртасидаги қадрдон ва самимий муносабатлар ғоят ҳайратланарли ва ибрат олса арзийдиган қадриятлардир.
Конференцияда Ўзбекистон Республикасида оила институтини мустаҳкамлаш Концепциясининг мазмун-моҳияти бўйича ҳам батафсил маълумот берилди. Хорижлик иштирокчиларга жамият ва давлатнинг асосини ташкил этувчи ҳақиқий фундаментал қадрият сифатида оилани сақлаш ва мустаҳкамлаш, ёшлар маънавий-ахлоқий тарбиясининг авлодларни боғловчи асоси, замонавий оила ривожланишининг муаммолари, намунали оилани аниқлаш мезонлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Фуқаролар йиғини ҳузуридаги «Ота-оналар университети» жамоатчилик тузилмасининг фаолияти анжуман иштирокчиларига ғоят манзур бўлди.
Конференцияда оилавий қадриятларни сақлаш ва мустаҳкамлаш, ҳар томонлама ривожланган, мустақил фикрловчи, ташаббускор ва фаол ёшларни тарбиялашда ўзини ўзи бошқариш органлари ва жамоатчилик тузилмалари иштирокининг ҳуқуқий, ташкилий ва методик масалалари бўйича тажриба алмашилди. Муҳокама этилган масалалар бўйича амалий таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, Хотин-қизлар қўмитаси раиси Т.Норбоева сўзга чиқди.

По пути укрепления семей
В Ташкенте состоялась международная научно-практическая конференция на тему “Роль органов самоуправления в укреплении семьи и воспитании подрастающего поколения”.
В ней приняли участие ведущие эксперты, ученые и специалисты из Афганистана, Бельгии, Великобритании, Испании, Италии, Египта, Пакистана, России, Азербайджана, Южной Кореи, Индии, Кыргызстана, Казахстана, Таджикистана, представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, ответственные работники системы органов самоуправления граждан и Комитета женщин.
Мероприятие проведено Республиканским советом по координации деятельности органов самоуправления граждан совместно с Министерством иностранных дел, Научно-практическим исследовательским центром “Оила”, Комитетом женщин, Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан, Независимым институтом по мониторингу формирования гражданского общества, а также Ташкентским городским хокимиятом.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев на состоявшемся 11 октября 2017 года заседании Совета глав государств-участников СНГ в городе Сочи затронул вопросы поддержки института семьи и традиционных семейных ценностей, а также предложил провести в 2018 году в Узбекистане международную конференцию на эту тему. В соответствии с этой инициативой и организована нынешняя конференция.
Первый заместитель председателя Республиканского совета по координации деятельности органов самоуправления граждан Ш.Жавлонов, председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан А.Саидов, председатель Центрального совета Союза молодежи Узбекистана К.Куранбоев, директор Научно-практического исследовательского центра “Оила” при Кабинете Министров Д.Ташмухамедова, председатель правления фонда “Нуроний” Ш.Жалилов и другие отметили, что в нашей стране широкомасштабные реформы нацелены на сильную социальную защиту населения и реализуются поэтапно, в гармонии с лучшими традициями и менталитетом нашего народа.
В этом процессе в центре постоянного внимания находятся такие вопросы, как обеспечение прочности семей, повышение статуса и авторитета, расширение полномочий махалли, воспитание молодежи.
Указы главы нашего государства “О мерах по дальнейшему совершенствованию института махалли” от 3 февраля 2017 года и “О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи” от 2 февраля 2018 года начали новый этап в деле укрепления института семьи, организации работы комитетов женщин и махаллей созвучно требованиям сегодняшнего времени.
На конференции заместитель Генерального секретаря ШОС А.Носиров, заместитель директора Департамента гуманитарного сотрудничества, общеполитических и социальных проблем Исполнительного комитета СНГ Р.Хумарян, глава представительства Программы развития ООН в Узбекистане Х.Фрейзер, координатор проектов ОБСЕ в нашей стране Дж.Макгрегор отметили, что актуальной задачей является сохранение семейных ценностей, этот вопрос нашел свое отражение в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Действительно, осуществляемая в нашей стране работа по сохранению национальных традиций и ценностей, развитию института махалли, усилению внимания воспитанию молодежи достойно признается зарубежными экспертами, учеными, просветительской общественностью. Организации-партнеры ведут активную работу на местах для практического решения актуальных вопросов населения, в частности женщин и молодежи. За истекший период 2018 года изучена социально-духовная обстановка почти в 5 миллионах семей, приняты меры по устранению проблем, выявленных в результате изучения. Разрешены конфликты в 11 209 семьях, удалось предотвратить развод в 4 414 семьях.
Вместе с тем комиссии по различным направлениям, действующие при сходах граждан махалли, ведут эффективную деятельность по укреплению семей, предотвращению разводов, повышению духовности молодежи, обеспечению занятости населения, развитию семейного предпринимательства, пропаганде здорового образа жизни.
– Нынешняя эпоха глобализации оказывает свое влияние и на семейные ценности, – говорит заместитель председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по вопросам семьи, женщин и детей Садагат Гахраманова. – Махалля вносит весомый вклад в проводимые в Узбекистане реформы. Заслуживает внимания ее активность в таких вопросах, как защита интересов семьи, воспитание молодежи гармонично развитыми личностями. Большинство проблем людей решается в махалле.
– Если семья будет крепкой, то будет развитие в обществе, стране, – говорит директор Корейского института по изучению вопросов ухода за детьми и дошкольного образования Мун Му Кёнг. – Эта конференция значима тем, что направлена на обеспечение прочности семей.
– Вместе с изучением института махалли мы расширили свои представления об основных принципах ее деятельности, – говорит эксперт Европейского института азиатских исследований Фредерик Герман Калиер (Бельгия). – В рамках конференции мы ознакомились с правовыми механизмами расширения полномочий, статуса махалли, работы с семьями и молодежью.
– В некоторых странах сегодня усиливается индивидуализм, – говорит профессор мадридского университета Сан-Пабло Антонио Алонсо Маркос. – Постоянная осведомленность махалли о состоянии семей, чувство ответственности за воспитание молодежи, искренние и близкие отношения между соседями восхищают.
На конференции представлена подробная информация о сути и значимости Концепции укрепления института семьи в Республике Узбекистан. Говорилось о сохранении и укреплении семьи как фундаментальной ценности, составляющей основу общества и государства, проблемах развития современной семьи, критериях выявления образцовой семьи. Участникам конференции очень понравилась деятельность общественной структуры “Университет родителей” при сходах граждан.
Также состоялся обмен опытом по правовым, организационным и методическим вопросам участия органов самоуправления и общественных структур в воспитании самостоятельно мыслящей, инициативной и активной молодежи. По обсужденным вопросам разработаны практические предложения и рекомендации.
На мероприятии выступила заместитель Премьер-Министра Республики Узбекистан, председатель Комитета женщин республики Т.Нарбаева.