Ҳиндистонда Ўзбекистон Президенти давлат ташрифига тайёргарлик кўрилмоқда
Аввал хабар қилинганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ҳиндистон Республикаси Президенти Рам Натҳ Ковинднинг таклифига биноан 2018 йил 30 сентябрь – 1 октябрь кунлари давлат ташрифи билан ушбу мамлакатда бўлади.
Марказий ва Жанубий Осиёнинг етакчи икки мамлакати ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги ушбу муҳим воқеа олдидан Деҳли шаҳрида ўзаро самарали ҳамкорликнинг бугунги аҳволи акс этган қатор тадбирлар бўлиб ўтмоқда.
Бугунги кунда Ҳиндистон Ўзбекистонда бизнес юритишга катта қизиқиш билдирмоқда. Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги, Инвестициялар бўйича давлат қўмитаси, Савдо-саноат палатаси, мамлакатимизнинг Ҳиндистондаги элчихонаси ва Ҳиндистон саноат конфедерацияси томонидан Деҳлида ташкил этилган Ўзбекистон – Ҳиндистон бизнес-форуми икки мамлакатнинг уч юздан ортиқ етакчи ишбилармонларини жамлади.
Тадбирда Ўзбекистон делегацияси таркибида вазирлик ва идоралар, вилоят ва шаҳарлар ҳокимликлари раҳбарлари, "Ўзавтосаноат", «Ўзбекэнерго», «Ўзбекнефтгаз», «Ўзбекистон металлургия комбинати», «Ўзқурилишматериаллари», "Ўзэлтехсаноат" каби йирик компаниялар раҳбарлари, хусусий тадбиркорлик субъектлари вакиллари иштирок этди. Ҳиндистон томонидан эса 150 дан ортиқ йирик саноат корхоналари, кичик ва ўрта бизнес вакиллари қатнашди.
Ўзбекистон ва Ҳиндистоннинг турли иқтисодиёт секторлари ўртасидаги алоқалар жадал ривожланмоқда. Бугунги кунда икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари кўплаб қўшма лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этмоқда. Шу маънода, иқтисодиёт соҳасидаги ҳамкорлик ўзаро манфаатли муносабатларда устувор йўналишлардан бири ҳисобланиши шубҳасиз.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Ҳиндистон сармояси иштирокидаги 145 корхона фаолият юритмоқда.
2017 йилда ўзаро савдо ҳажми 320 миллион доллардан ошди. Ўзбекистон Ҳиндистонга металл, минерал ўғитлар, бальзамлар, ипак, дуккакли маҳсулотлар ва бошқа товарларни экспорт қилади. Ҳиндистондан мамлакатимизга асосан фармацевтика ва тиббиёт маҳсулотлари, шунингдек, қора металл, технологик ускуна, автомобиллар учун эҳтиёт қисмлари импорт қилинади.
Фармацевтика саноати ва соғлиқни сақлаш, туризм, хусусан тиббиёт туризми, ахборот-коммуникация технологиялари, қишлоқ хўжалиги, минерал ресурслар, жумладан, рангли ва ноёб металларни ўзлаштириш ва қазиб олиш, инфратузилма ва замонавий арзон уй-жойлар қурилиши соҳасидаги лойиҳалар икки томонлама ҳамкорлик учун истиқболли соҳалар саналади.
"Ўзбекистон ҳаво йўллари" МАКнинг Тошкентдан Деҳли ва Амритсарга тўғридан-тўғри мунтазам қатновларни йўлга қўйиши икки мамлакат фуқаролари учун ҳам айни муддао бўлди. Масалан, 2017 йилда Ўзбекистонга Ҳиндистондан 10 мингдан зиёд сайёҳ ташриф буюрди. Туризм соҳасидаги фаолиятни янада фаоллаштириш мақсадида Тошкентдан Мумбай ва Ченнаи шаҳарларига тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг давлат ташрифи доирасида ташкил этилган тадбирлар якуни бўйича умумий қиймати 95 миллиондан ортиқ бўлган 30 та экспорт шартномалари, шунингдек, 3 миллард долларлик 50 та сармоявий лойиҳани амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Бизнес-форум давомида Ҳиндистон саноат конфедерацияси ва Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси ўртасида Ўзбекистон – Ҳиндистон ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш бўйича Битим имзоланди. Деҳли шаҳрида Ўзбекистон миллий кўргазмаси очилди. Унда машинасозлик, қишлоқ хўжалиги, мева-сабзавот, қандолатчилик, озиқ-овқат ва юртимизнинг бошқа етакчи тармоқлари маҳсулотлари стендлари ўрин олган.
Мамлакатимизнинг дипломатик ваколатхонасида ташкил этилган матбуот-брифингида Ҳиндистоннинг етакчи нашрлари, телеканаллари, ахборот агентликлари ва онлайн нашрларининг 50 га яқин вакили иштирок этди.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигининг алоҳида топшириқлар бўйича элчиси И.Неъматов ва мамлакатимизнинг Ҳиндистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Ф.Арзиев Ҳиндистон матбуоти ходимларига давлатимиз раҳбарининг бўлажак давлат ташрифи аҳамияти, минтақавий ва халқаро масалаларда икки томонлама муносабатларнинг суръати, иқтисодий ва савдо алоқаларнинг ҳолати тўғрисида маълумот берди. Шунингдек, маданият, кинематография, инвестиция ва туризм соҳаларидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Тадбирда Ўзбекистон Президентининг Ҳиндистонга давлат ташрифи ҳар жиҳатдан самарали ва натижадор бўлиши ҳамда халқларимиз ўртасидаги кўп асрлик анъанавий дўстлик муносабатларида янги саҳифани очиши алоҳида таъкидланди.
Жануби-Шарқий Осиёнинг халқаро мухбирлари клубида ташкил этилган матбуот-брифинги ҳам Президентимизнинг Ҳиндистонга бўлажак давлат ташрифига бағишланди. Унда Деҳлида аккредитациядан ўтган хорижий мухбирларининг Ўзбекистон – Ҳиндистон савдо ва иқтисодий муносабатлари, мамлакатимизнинг инвестициявий ва туризм салоҳияти, икки давлатнинг минтақавий ва халқаро масалалардаги ҳамкорлиги тўғрисидаги саволларига жавоб берилди. Тадбир халқаро мухбирлар клубининг фейсбук саҳифасида реал вақт режимида ёритилди.
Ушбу тадбирлар тафсилоти газета ва журналлар, интернет-нашрлар, ижтимоий тармоқлар ва телевидение каналларида эълон қилинган 200 га яқин материалларда ёритилди. Яқинда Деҳлида ОАВнинг мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий ва сармоявий салоҳияти, туристик жозибадорлиги, кўп қиррали икки томонлама муносабатлар ва бизнес алмашинувга бағишланган махсус сонлари чоп этилди. Хусусан, ҳар ой чоп этиладиган "Business Central Asia" журналининг сентябрь ойидаги сони тўлиқ Ўзбекистонга бағишланди. Бу нашр (адади 40 минг нусхадан ортиқ) Ҳиндистоннинг расмий ва ишбилармон доиралари, дипломатик ва халқаро ваколатхоналари орасида кўп ўқилади. Журнал муаллифлари ва ҳиндистонлик экспертлар томонидан Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар, сиёсий ўзгаришлар таҳлил қилиниб, давлатимиз раҳбари томонидан олиб борилаётган ташқи сиёсат, ўзаро манфаатли икки томонлама муносабатлар, туризм ва авиақатновлар, инвестициявий жозибадорлик соҳасидаги янгиликлар шарҳига алоҳида эътибор қаратилган. Айрим мақолалар Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг БМТ Бош Ассамблеясидаги маърузасида ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига Мурожаатномасида илгари сурилган халқаро ва ички сиёсатга доир ташаббусларига бағишланган.
"Ўзбекистонда нима ўзгарди?" сарлавҳали мақолада минтақавий сиёсат, қўшни мамлакатлар билан дўстона муносабатларни ривожлантиришга, мамлакатимиздаги иқтисодий ислоҳотларга юксак баҳо берилган. “Ўтган бир ярим йил ичида Ўзбекистон Президенти 25 олий даражадаги ташрифни амалга оширди, 60 дан зиёд давлат ва ҳукумат раҳбарлари билан учрашди, улар доирасида савдо ва инвестиция соҳаларида 400 дан ортиқ шартнома имзоланди”, дейилади мақолада. “Ўзбекистон раҳбарияти ўзининг инновацион ёндашуви ҳамда ички ва ташқи сиёсати самарали эканини амалда исботлади, бу нафақат Ўзбекистон, балки Марказий Осиёнинг барқарор ривожланишидан манфаатдор хорижий ҳамкорлари учун ҳам муҳимдир”.
Журнал саҳифаларида, Ўзбекистоннинг Афғонистонда тинчлик ўрнатиш йўлидаги саъй-ҳаракатлари, терроризм ва экстремизмнинг олдини олиш бўйича чора-тадбирлари, энергетика соҳасидаги оқилона қарорлари ҳақидаги мақолалар ҳам чоп этилган. Хусусан, "Экстремизмнинг олдини олишнинг ўзбек модели" номли мақолада ҳиндистонлик машҳур эксперт Мина Синх Рой Ўзбекистонда амалга оширилаётган ёшлар сиёсатининг ўзига хос жиҳатларини очиб берар экан, мамлакат учун таълим, диний ва дунёвий билимларни эгаллаш жамиятни ривожлантириш ва замонавий хавф-хатарларнинг олдини олишнинг асоси ҳисобланишини қайд этган.
Бундан ташқари журналда зиёрат туризми, Ўзбекистонда сайёҳларнинг хавфсизлик даражаси, электрон ва транзит виза соҳасидаги янгиликлар, шунингдек, мамлакатимизда жорий йилнинг кузида ўтказилиши режалаштирилаётган маданий ва бизнес тадбирлар ҳақида маълумот берилган.
"Business Magazine" журнали бош саҳифасида "Ўзбекистон –Ҳиндистон: савдо ва инвестициялар учун янги имкониятлар" сарлавҳаси остида Ўзбекистон ва Ҳиндистон раҳбарлари суратини чоп этган. Ушбу нашр Ҳиндистон Тижорат ва саноат палатаси томонидан Ўзбекистоннинг Деҳлидаги элчихонаси билан ҳамкорликда тайёрланган бўлиб, икки томонлама иқтисодий муносабатлар, Ўзбекистон иқтисодиётидаги ўзгаришлар динамикаси, сармоявий имкониятлар, эркин иқтисодий зоналарни ривожлантириш, фармацевтика соҳасидаги ҳамкорлик, шунингдек, Ўзбекистоннинг сайёҳлик жозибадорлигига бағишланган. “Ҳиндистон билан бизнес ҳамкорлик қилиш учун Ўзбекистон барча имкониятларга эга: Марказий Осиёдаги энг йирик бозор, сиёсий ва макроиқтисодий барқарорлик, табиий ресурсларнинг бой захираси, инсон капитали ва энергия ресурслари”, дейилади журнал мақолаларининг бирида. Нашр Ҳиндистон хусусий сектори эътиборини Ўзбекистон билан инвестициявий ҳамкорликка жалб қилишга қаратилган.
Ҳиндистоннинг Микро, кичик ва ўрта бизнеси форуми томонидан "Ҳиндистон – Ўзбекистон бизнес ҳамкорлиги" мавзусида махсус нашр чоп этилди. Унда Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги ижтимоий-сиёсий, социал-иқтисодий ва маданий-гуманитар соҳалардаги чуқур алоқалар батафсил таҳлил қилинган. Икки томонлама савдо айланмасига доир рақам ва фактлар келтирилган, Ҳиндистон йирик бизнес тузилмасининг Ўзбекистондаги қўшма лойиҳалари, фармацевтика соҳасида инвестиция киритиш имкониятлари, эркин иқтисодий зоналар, сармоядорлар учун тақдим этилаётган имтиёз ва афзалликлар, транспорт коммуникациялари, логистика, виза ва бошқа тартиб-таомилларга доир маълумотлар тақдим этилган.
"Visit Uzbekistan" журнали тўлиқ мамлакатимиз сайёҳлик салоҳияти ва халқларимиз ўртасидаги маданий алоқаларга бағишланди. Ўзбекистоннинг Деҳлидаги элчихонаси томонидан тайёрланган нашрда туризмнинг қизиқарли йўналишлари ва ҳинд жамоатчилиги учун сармояларга бағишланган мақолалар, фоторепортажлар ва ёрқин материаллар жамланган. Хусусан, Шаҳрисабзда ўтган халқаро мақом фестивали, Бухорода ўтказиладиган анъанавий "Ипак ва зираворлар" фестивали, Ўзбекистон шаҳарларида «Хойчой» ҳинд фильмининг суратга олиш жараёни ҳақидаги материаллар, шунингдек, ҳинд муаллифларининг Самарқанд, Марғилон, Қўқон, Андижонга ташрифи, ўзбек ипаги, сопол буюмлари, анъаналари ва меҳмондўстлиги ҳақидаги мақолалар ўқувчиларда катта қизиқиш уйғотмоқда.
Мамлакатимизнинг Деҳлидаги элчихонаси томонидан "Business opportunities of Uzbekistan" ("Ўзбекистонда бизнес юритиш имкониятлари") махсус нашри тарқатилди.
Нашрнинг ўн икки бўлимида "Нима учун Ўзбекистонга инвестиция киритиш керак?", "Микроиқтисодий кўрсаткичлар ва ташқи савдо", "Инфратузилма", "Агро-саноат мажмуаси", "Бозор", "Экспорт имкониятлари", "Бизнесни юритиш бўйича Жаҳон банки рейтингида Ўзбекистоннинг ўрни", "Хорижий инвестицияларнинг кафолати ва ҳимояси", "Солиқ сиёсати", "Хорижий инвесторлар учун имтиёзлар ва преференциялар" каби мавзулар ёритилган. Алоҳида бобда "Ангрен", "Ғиждувон", "Ҳазорасп", "Жиззах", "Қўқон", "Навоий", "Наманган", "Ургут" ҳамда фармацевтика эркин иқтисодий зоналари ва улардаги истиқболли йўналишлар тўғрисида ҳикоя қилинади.
Журнал Ўзбекистонда бизнесни юритиш имкониятларини батафсил таҳлил қилиш ва баҳолаш учун кўплаб инфографика, жадваллар, рейтинг ва йиғма маълумотларни ўз ичига олган. Нашр бизнес форумлар, музокаралар, В2В тадбирлари ва тақдимотларда хорижий инвесторлар учун манзилли тарқатишга мўлжалланган.
Ҳиндистоннинг етакчи илмий-тадқиқот институтларида – Мудофаа тадқиқот ва таҳлил институти ҳамда Вивекананда халқаро жамғармасида мамлакатларимизнинг таниқли олимлари, таҳлилчи ва экспертлари Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини таҳлил қилишга бағишланган давра суҳбатларини ўтказди.
Илмий асосда фикр алмашиш чоғида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан Ўзбекистон ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар, мамлакатимизда хорижий инвестициялар учун мавжуд улкан салоҳият, шунингдек, халқаро аҳамиятдаги масалалар, жумладан, Марказий Осиёда тинчлик ва барқарорликни таъминлаш диққат марказида бўлди.
Экспертлар иқтисодиётнинг реал секторида, таълим, фармацевтика, туризм ва савдо соҳаларида ҳамкорликни янада кенгайтириш зарурлигини қайд этди. Ҳиндистон улкан муваффақиятларга эришаётган ахборот технологиялари ва инновациялар соҳасида катта истиқболлар мавжудлиги таъкидланди.
Ҳиндистоннинг етакчи тадқиқот марказларидаги мунозаралар икки мамлакат эксперт ҳамжамиятлари вакилларига Ўзбекистон – Ҳиндистон ҳамкорлигининг янги даврида турган вазифалар хусусида тасаввур ҳосил қилиш имконини берди.
Таъкидлаш жоизки, айни кунларда Ҳиндистонда маданий-гуманитар ва академик соҳаларда туркум тадбирлар, сармоявий тақдимот ва бизнес-форумлар давом этмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси, мамлакатимизнинг Ҳиндистондаги элчихонаси ва Ҳиндистон миллий музейи ҳамкорлигида ҳамда “Eriell” компанияси ҳомийлик кўмагида Деҳлида "Ҳиндистон – Ўзбекистон: маданиятлар мулоқоти" қўшма кўргазмаси очилди. Шунингдек, Деҳли, Ноида ва бошқа шаҳарларда Ўзбекистон маданияти ва киноси кунлари бўлиб ўтди.

Индия готовится к государственному визиту Президента Узбекистана
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Индия Рама Натха Ковинда 30 сентября-1 октября 2018 года посетит Индию с государственным визитом.
Накануне этого важного события в общественно-политической жизни двух стран в Дели проходят мероприятия, отражающие современный уровень плодотворного сотрудничества между двумя ведущими государствами Центральной и Южной Азии.
На сегодняшний день в Индии наблюдается повышенный интерес к ведению бизнеса в Узбекистане. Узбекско-индийский бизнес-форум в Дели, организованный Министерством внешней торговли, Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, посольством нашей страны в Дели и Конфедерацией индийской промышленности, собрал более 300 бизнес-лидеров двух стран.
Делегацию Узбекистана представляли руководители министерств и ведомств, хокимиятов областей и городов, крупных компаний, таких как акционерные общества «Узавтосаноат», «Узбекэнерго», «Узбекнефтегаз», «Узметкомбинат», «Узстройматериалы», акционерная компания «Узэлтехсаноат», а также представители частного бизнеса. С индийской стороны присутствовали более 150 представителей крупных промышленных предприятий, малого и среднего бизнеса.
Различные сектора экономики Узбекистана и Индии развиваются динамичными темпами, и в настоящее время расширяются совместные проекты между представителями деловых кругов двух стран. Сотрудничество в сфере экономики, без сомнения, является одним из главных приоритетов во взаимовыгодных отношениях.
На сегодняшний день в Узбекистане насчитывается 145 предприятий с участием индийского капитала.
Объем двусторонней торговли в 2017 году составил более 320 миллионов долларов. Узбекистан экспортирует в Индию такие товары, как металл, минеральные удобрения, бальзамы, шелк, бобы и другие. Из Индии в нашу страну импортируются в основном продукты фармацевтического и медицинского назначения, а также черный металл, технологическое оборудование, запасные части для автомобилей.
Перспективными для двустороннего сотрудничества являются такие сферы, как фармацевтическая промышленность и здравоохранение, туризм, включая медицинский туризм, информационно-коммуникационные технологии, сельское хозяйство, освоение и добыча минеральных ресурсов, в том числе цветных и редких металлов, проекты в области инфраструктуры и строительства современного доступного жилья.
Прямые авиарейсы НАК «Узбекистон хаво йуллари» из Ташкента в Дели и Амритсар стали популярными для граждан обеих стран. Например, в 2017 году в Узбекистан прибыло более 10 тысяч туристов из Индии. В целях дальнейшей активизации деятельности в секторе туризма разрабатывается вопрос о создании прямых рейсов из Ташкента в Мумбаи и Ченнаи.
По итогам мероприятий, организованных в рамках подготовки к предстоящему государственному визиту главы нашего государства, достигнуты договоренности по реализации 30 экспортных контрактов на общую сумму более 95 миллионов долларов, а также свыше 50 инвестиционных проектов на сумму 3 миллиарда долларов.
На бизнес-форуме подписано Соглашение по созданию Узбекско-Индийского делового совета между Конфедерацией индийской промышленности и Торгово-промышленной палатой Узбекистана. В Дели также открылась национальная выставка Узбекистана, где представлены стенды машиностроительной, сельскохозяйственной, плодоовощной, кондитерской, пищевой продукции и других ведущих отраслей нашей страны.
В пресс-брифинге в дипломатическом представительстве нашей страны приняли участие около 50 представителей ведущих индийских изданий, телеканалов, информационных агентств и онлайн-платформ.
Посол по специальным поручениям Министерства иностранных дел Узбекистана И.Неъматов и Чрезвычайный и Полномочный посол нашей страны в Индии Ф.Арзиев проинформировали работников СМИ Индии о значении предстоящего государственного визита главы нашего государства, динамике двусторонних взаимоотношений в региональных и международных вопросах, экономических и торговых отношениях. Особое внимание также уделено сотрудничеству в области культуры, кинематографии, инвестиционному и туристическому потенциалу Узбекистана.
На мероприятии особо отмечалось, что предстоящий государственный визит Президента Узбекистана в Индию будет плодотворным и результативным во всех отношениях и откроет новую страницу в многовековых традиционно дружеских отношениях между двумя народами.
Пресс-брифинг, организованный в Клубе международных корреспондентов Юго-Восточной Азии, также был посвящен предстоящему государственному визиту Президента нашей страны в Индию. Корреспонденты аккредитованных в Дели зарубежных СМИ получили ответы на свои вопросы об узбекско-индийских торговых и экономических отношениях, инвестиционном и туристическом потенциале нашей страны, сотрудничестве двух государств в региональных и международных вопросах. Мероприятие транслировалось в режиме реального времени на странице Facebook Клуба международных корреспондентов.
Живой интерес журналистов на этих мероприятиях отразился в опубликованных около 200 материалах в газетах, журналах, интернет-изданиях, социальных сетях и передачах телевизионных каналов. В преддверии государственного визита Президента Узбекистана вышли в печать специальные издания СМИ о социально-экономическом и инвестиционном потенциале, туристической привлекательности нашей страны, многогранных двусторонних отношениях и бизнес-обменах. В частности, ежемесячный журнал Business Central Asia свой сентябрьский выпуск полностью посвятил Узбекистану. Это издание (тираж – более 40 тысяч экземпляров) распространяется среди официальных и бизнес-кругов Индии, в дипломатических и международных представительствах. Авторы журнала и эксперты Индии анализируют социально-экономические реформы в Узбекистане, при этом особое внимание уделяется обзору проводимой главой нашего государства внешней политики, взаимовыгодных двусторонних отношений, новшеств в сфере туризма и авиасообщений, инвестиционной привлекательности страны. Отдельные статьи посвящены инициативам Шавката Мирзиёева в международной и внутренней политике, озвученным на Генеральной Ассамблее ООН, обращениям к Олий Мажлису Республики Узбекистан.
В статье под заголовком “Что изменилось в Узбекистане” дается высокая оценка региональной политике, развитию дружеских отношений с соседними государствами и экономическим реформам в нашей стране. “За последние полтора года Президент Узбекистана совершил более 25 визитов на высшем уровне, встретился более чем с 60 главами государств и правительств, были достигнуты свыше 400 договоров в торговой и инвестиционной сфере”, отмечается в материале. “Руководство Узбекистана подтвердило свой инновационный подход и эффективную внутреннюю и внешнюю политику, что является важным не только для Узбекистана, но и его зарубежных партнеров, заинтересованных в стабильности и процветании Центральной Азии”.
На страницах журнала также опубликованы статьи об усилиях Узбекистана по установлению мира в Афганистане, мерах по предотвращению терроризма и экстремизма, дальновидных решениях в сфере энергетики. В частности, в статье “Узбекская модель предотвращения экстремизма” известный индийский эксперт Мина Синх Рой указывает на особенности молодежной политики Узбекистана и отмечает, что для страны образование, понимание основ духовных и светских знаний являются основой развития общества и предупреждения современных рисков.
Помимо этого, журнал также раскрывает тему зиёрат-туризма, оценки уровня безопасности Узбекистана для туристов, рассказывает о новшествах в сфере электронной и транзитной визы, а также культурных и бизнес-мероприятиях осени в Узбекистане.
Журнал Business Magazine на главной странице опубликовал фотографию лидеров Узбекистана и Индии под заголовком «Узбекистан-Индия: новые возможности для торговли и инвестиций». Издание подготовлено Палатой коммерции и индустрии Индии совместно с посольством Узбекистана в Дели и отражает двусторонние экономические отношения, динамику преобразований в экономике Узбекистана, инвестиционные возможности, развитие свободных экономических зон, сотрудничество в фармацевтической отрасли, а также туристическую привлекательность Узбекистана. “Узбекистану есть что предложить для индийского бизнеса: крупнейший в Центральной Азии рынок, политическая и макроэкономическая стабильность, богатые резервы природных ресурсов, человеческий капитал и доступные энергоресурсы”, отмечается в одной из статей журнала. Издание направлено на привлечение внимания частного сектора Индии к инвестиционному сотрудничеству с Узбекистаном.
Форум микро-, малого и среднего бизнеса Индии издал специальный выпуск на тему «Индо-Узбекское бизнес-сотрудничество». В нем подробно анализируются глубокие связи между Узбекистаном и Индией в общественно-политической, социально-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Даются цифры и факты по двустороннему торговому обороту, рассказывается о совместных проектах крупного индийского бизнеса в Узбекистане, возможностях инвестирования в сферу фармацевтики, свободных экономических зонах, льготах и преференциях для инвесторов, а также предоставляется практическая информация о транспортных коммуникациях, логистике, визах и процедурах.
Журнал Visit Uzbekistan полностью посвящен туристическому потенциалу нашей страны и культурному взаимодействию между двумя народами. В издании, подготовленном посольством Узбекистана в Дели, собраны статьи, фоторепортажи и красочные материалы об интересных направлениях туризма и инвестициях для индийской общественности. В частности, материалы о международном фестивале искусства макома в Шахрисабзе, ежегодном фестивале «Шелк и специи» в Бухаре, съемках индийского фильма «Хойчой» в городах Узбекистана, а также статьи индийских авторов о поездках в Самарканд, Маргилан, Коканд, Андижан, гастрономии, шелке, керамике, традициях и гостеприимстве узбекского народа вызывают большой интерес читателя.
Посольством нашей страны в Дели распространено специальное издание «Business opportunities in Uzbekistan» («Возможности для бизнеса в Узбекистане»).
Двенадцать разделов издания раскрывают следующие темы: «Почему стоит инвестировать в Узбекистан», «Макроэкономические показатели и внешняя торговля», «Инфраструктура», «Агропромышленный комплекс», «Рынки сбыта», «Возможности экспорта», «Место Узбекистана в рейтингах Всемирного банка по ведению бизнеса», «Гарантии и защита зарубежных инвестиций», «Налоговая политика», «Льготы и преференции для иностранных инвесторов» и другие. Отдельная глава посвящена особенностям свободных экономических зон «Ангрен», «Гиждуван», «Хазарасп», «Джизак», «Коканд», «Навои», «Наманган», «Ургут», а также фармацевтических экономических зон и перспективным направлениям в этой сфере.
Журнал содержит множество инфографик, таблиц, рейтингов и сводных данных для подробного анализа и оценки возможностей ведения бизнеса в Узбекистане. Издание предназначено для адресного распространения среди зарубежных инвесторов в ходе бизнес-форумов, переговоров, B2B мероприятий и презентаций.
В ведущих научно-исследовательских институтах Индии – Институте оборонных исследований и анализа и Международном фонде Вивекананды известные ученые, аналитики и эксперты двух стран провели беседы за «круглым столом», посвященные анализу современного состояния и перспектив многогранного сотрудничества между Узбекистаном и Индией.
В центре внимания научного обмена мнениями стояли такие вопросы, как последовательные реформы, осуществляемые Президентом Шавкатом Мирзиёевым в различных сферах жизни Узбекистана, огромный потенциал для иностранных инвестиций в нашей стране, дальнейшее расширение торговли между двумя государствами, а также вопросы международной повестки, включая обеспечение мира и стабильности в Центральной Азии.
Эксперты подчеркнули необходимость дальнейшего расширения сотрудничества в реальном секторе экономики, сферах образования, фармацевтики, туризма и торговли. Отмечалось, что в этом смысле большие перспективы имеются в области информационных технологий и инноваций, в которых Индия достигла больших успехов.
Дискуссии в ведущих мозговых центрах Индии создали возможность для глубокого понимания представителями экспертных сообществ двух стран новой эры узбекско-индийского сотрудничества в различных секторах развития.
Надо отметить, что в эти дни в Индии продолжается серия мероприятий в культурно-гуманитарной и академической сферах, инвестиционные презентации и бизнес-форумы.
В частности, в Дели открыта совместная выставка «Индия-Узбекистан: диалог культур», организованная Национальной ассоциацией электронных СМИ Узбекистана, посольством нашей страны в Индии и Национальным музеем Индии при спонсорской поддержке компании «Eriell». Также прошли Дни узбекской культуры, Дни узбекского кино в Дели, Ноиде и других городах.