Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича идоралараро комиссияни ташкил этиш тўғрисида
2018-09-20 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 23 майдаги “Бюджет маблағларидан фойдаланиш самарадорлигини тубдан ошириш ва иқтисодий жиноятларга қарши курашиш механизмларини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-5446-сон Фармонига мувофиқ, шунингдек, республиканинг молиявий тизимини янада мустаҳкамлаш ва такомиллаштириш, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш миллий тизимининг умумқабул қилинган халқаро нормалар ва андозаларга мувофиқлилигини таъминлаш мақсадида:
1. Маълумот учун қабул қилинсинки:
жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш Евроосиё гуруҳига аъзо давлатларнинг ўзаро баҳолашнинг иккинчи босқичини ўтказиш режасига мувофиқ 2019-2020 йилларда Ўзбекистон Республикасининг жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш миллий тизимини ўзаро баҳолаш режалаштирилган;
ўзаро баҳолашнинг иккинчи босқичи муваффақиятли ўтиши ва Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш бўйича молиявий чоралар ишлаб чиқувчи гуруҳнинг (кейинги ўринларда ФАТФ деб юритилади) тавсиялари ижросини таъминлаш мақсадида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашишда иштирок этувчи вазирлик ва идоралар иштирокида хавфларни миллий даражада баҳолаш ўтказилмоқда.
2. Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича идоралараро комиссияни (кейинги ўринларда – Комиссия) 1-иловага мувофиқ таркибда ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
3. Белгилаб қўйилсинки, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти (кейинги ўринларда – Департамент) Комиссиянинг ишчи органи хисобланади.
4. Қуйидагилар Комиссиянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ хавфларни баҳолаш бўйича самарали ишларни ташкил этиш, шунингдек, унинг асосида жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш миллий тизимини янада ривожлантиришга ва мустаҳкамлашга оид таклифлар ишлаб чиқиш ва чоралар кўриш;
жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги давлат сиёсатини такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш;
ФАТФ тавсияларидаги талабларни ва жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги халқаро-ҳуқуқий ҳужжатларни Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларига имплементация қилишни таъминлаш;
жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш соҳасидаги ҳуқуқни қўллаш амалиётини таҳлил қилиш, мазкур соҳадаги ҳуқуқбузарликлар содир этилишига имкон берувчи сабаб ва шарт-шароитларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш.
5. Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича идоралараро комиссия тўғрисидаги низом 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
6. Қуйидагилар зиммасига жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ хавфларни миллий даражада баҳолашни самарали ташкил этиш ва ўтказиш учун шахсий жавобгарлик юклансин:
а) Ўзбекистон Республикаси Марказий банки раисининг ўринбосари Ш.Х.Атабаевга – тижорат банклари ва кредит ташкилотлари, шунингдек, қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар билан боғлиқ операцияларни амалга оширувчи ташкилотлар хавфлари бўйича;
б) Ўзбекистон Республикаси молия вазирининг ўринбосари В.Ю.Пакка – лизинг хизматларини ва лотереялар ташкил этишни амалга оширувчи ташкилотлар, аудиторлик ташкилотлари, суғурталовчилар ва суғурта воситачилари хавфлари бўйича;
в) Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг ўринбосари Ж.Б.Юнусовга – биржа ва риэлторлик ташкилотлари хавфлари бўйича;
г) Ўзбекистон Республикаси адлия вазирининг ўринбосари А.Ж.Ташкуловга – нотариал идоралар, адвокатлик тузилмалари, нодавлат нотижорат ташкилотлар хавфлари бўйича;
д) Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг ўринбосари Б.А.Олматовга – почта алоқаси оператори ва провайдерлари хавфлари бўйича;
е) Ўзбекистон Республикаси Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш ва рақобатни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Қимматли қоғозлар бозорини мувофиқлаштириш ва ривожлантириш маркази бош директорининг ўринбосари Ф.М.Каримовга – қимматли қоғозлар бозорининг профессионал иштирокчилари хавфлари бўйича.
7. Департамент бошлиғи вазифасини бажарувчи – Комиссия раиси ўринбосари Д.Ф.Рахимов жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштириш билан боғлиқ хавфларни миллий даражада баҳолаш юзасидан умумлаштирилган ҳисоботни тайёрлаш учун масъул этиб белгилансин.
8. Департамент манфаатдор вазирлик ва идорлар билан биргаликда:
кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, шунингдек, жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш фаолиятига жалб қилинган пул маблағлари ёки бошқа мол-мулк билан боғлиқ операцияларни амалга оширувчи ташкилотларнинг ходимларини ўқитиш ҳамда уларнинг малакасини ошириш чораларини кўрсин;
икки ой муддатда қонун ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисидаги таклифлар киритсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В.Махмудов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

Об образовании межведомственной комиссии по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения
2018-09-20 | Документы
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 23 мая 2018 года № УП–5446 «О мерах по коренному повышению эффективности использования бюджетных средств и совершенствованию механизмов борьбы с экономическими преступлениями», а также в целях дальнейшего укрепления и совершенствования финансовой системы республики, поддержания соответствия национальной системы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения общепринятым международным нормам и стандартам:
согласно графику проведения второго раунда взаимных оценок государств-членов Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма на 2019-2020 годы запланировано проведение взаимной оценки национальной системы Республики Узбекистан по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения;
для успешного прохождения второго раунда взаимных оценок и во исполнение рекомендаций Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (далее – ФАТФ) проводится национальная оценка рисков с участием министерств и ведомств, задействованных в области противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
2. Принять предложение Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан об образовании Межведомственной комиссии по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения (далее – Комиссия) в составе согласно приложению №1.
3. Установить, что рабочим органом Комиссии является Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан (далее – Департамент).
4. Основными задачами Комиссии определить:
организацию эффективной работы по проведению оценки рисков легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма, а также выработку на ее основе предложений и принятие мер по дальнейшему развитию и укреплению национальной системы противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма;
выработку предложений по совершенствованию государственной политики в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма;
обеспечение имплементации требований Рекомендаций ФАТФ и международно-правовых документов в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения в законодательство Республики Узбекистан;
анализ правоприменительной практики, выявление причин и условий, способствующих правонарушениям в сфере противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма, подготовку предложений по их устранению.
5. Утвердить Положение о Межведомственной комиссии по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения согласно приложению №2.
6. Возложить персональную ответственность за эффективную организацию и проведение национальной оценки рисков легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма на:
а) заместителя председателя Центрального банка Республики Узбекистан Атабаева Ш.Х. – по рискам коммерческих банков и кредитных организаций, а также организаций, осуществляющих операции с драгоценными металлами и драгоценными камнями;
б) заместителя министра финансов Республики Узбекистан Пак В.Ю. – по рискам организаций, осуществляющих лизинговые услуги и организацию лотерей, аудиторских организаций, страховщиков и страховых посредников;
в) заместителя председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Юнусова Д.Б. – по рискам бирж и риэлторских организаций;
г) заместителя министра юстиции Республики Узбекистан Ташкулова А.Д. – по рискам нотариальных контор, адвокатских формирований, негосударственных некоммерческих организаций;
д) заместителя министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан Олматова Б.А. – по рискам операторов, провайдеров почтовой связи;
е) заместителя генерального директора Центра по координации и развитию рынка ценных бумаг при Государственном комитете Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции Каримова Ф.М. – по рискам профессиональных участников рынка ценных бумаг.
7. Определить исполняющего обязанности начальника Департамента – заместителя председателя Комиссии Рахимова Д.Ф. ответственным за подготовку консолидированного отчета национальной оценки рисков легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансирования терроризма.
8. Департаменту совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами:
принять меры по подготовке и переподготовке кадров, а также обучению и повышению квалификации сотрудников организаций, осуществляющих операции с денежными средствами и иным имуществом, вовлеченных в деятельность по противодействию легализации доходов, полученных от преступной деятельности, и финансированию терроризма;
в двухмесячный срок внести предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш., секретаря Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Махмудова В.В. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б.М.