Ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасини ривожлантириш ишлари таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 19 сентябрь куни ахборот технологиялари ва коммуникациялари тизимидаги ишларни таҳлил қилиш, соҳани жадал ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирларни белгилашга бағишланган йиғилиш ўтказди.
– Ахборот технологиялари ва коммуникациялари ривожи барча соҳаларнинг жадал тараққиётига хизмат қилади, одамларга қулайлик яратади, – деди Шавкат Мирзиёев. – Йил бошида ушбу муҳим соҳани ривожлантириш бўйича белгилаб берилган кўплаб вазифалар ижроси тўлиқ таъминланмади. Тармоққа инвестиция жалб этиш, хизматлар ва тайёр дастурий маҳсулотларни экспорт қилиш аҳволи бизни умуман қониқтирмайди.
Шунинг учун вазирликнинг раҳбариятини ўзгартиришга мажбур бўлдик. Янги вазир ва унинг ўринбосарлари бундан тегишли хулоса қилиб, ўз ишларини мутлақо бошқача тарзда ташкил этишлари лозим. Мавжуд муаммоларни тезроқ бартараф этиш ва тармоқни тубдан ривожлантириш, жалб этилаётган инвестициялар ва экспорт ҳажмини кескин кўпайтириш, энг муҳими, қисқа даврда тизимда сезиларли ижобий ўзгаришларни таъминлаш керак, – деди Президент.
Мажлисда давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 19 февралдаги “Ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони ва Президент ҳузуридаги йиғилишларда берилган топшириқлар ижросини таъминлаш қандай бораётгани таҳлил қилинди. Соҳани жадал ривожлантириш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилди.
Ахборот технологиялари ва коммуникациялари соҳасига хорижий инвестицияларни жалб этиш, тўғридан-тўғри сармоялар иштирокидаги лойиҳалар ҳиссасини ошириш зарурлиги таъкидланди. Жорий йилда камида 200 миллион доллар, 2019 йилда эса инвестициялар, айниқса, тўғридан-тўғри сармоялар ҳажмини 500 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилди.
“Ўзбектелеком” компаниясининг нуфузини ошириш, “Ўзмобайл” миллий мобиль алоқа операторини ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.
Соҳада хизматларни экспорт қилиш етарли эмаслиги, бу кўрсаткични кескин ошириш, энг аввало, дастурий таъминот яратиш ва экспортни кўпайтириш кераклиги таъкидланди.
Телефон ва интернет фойдаланувчиларига кўрсатилаётган хизматлар сифати пастлиги, мавжуд алоқа тармоқларининг атиги 27 фоизи оптик толали, қолгани мис симли линиялардан иборат экани танқид қилинди. Интернет тармоғига уланиш тезлигини ошириш, алоқа тармоқларини тўлиқ оптик толага алмаштириш бўйича кўрсатмалар берилди.
“Электрон ҳукумат” тизимини янада ривожлантириш, интерактив давлат хизматлари кўрсатишни кескин яхшилаш бўйича вазифалар белгилаб берилди. Почта алоқаси фаолиятини тубдан такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Ахборот хавфсизлигини мустаҳкамлаш масаласига эътибор қаратилди.
Соҳада кадрлар танқислиги сезилаётгани, Тошкент ахборот технологиялари университети ва унинг филиалларида илмий салоҳиятга эга педагоглар бор-йўғи 21 фоизни ташкил этиши қайд қилинди. Шу боис университетда ўқитувчиларнинг илмий салоҳиятини ошириш ва илмий-тадқиқот ишлари кўламини кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Хорижий тажрибани чуқур ўрганган ҳолда, мамлакатимизда ахборот-коммуникация инфратузилмасини ривожлантиришга қаратилган 5 йиллик миллий дастурни ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

President analyzes activities on development of information technologies and communications
On September 19, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting devoted to the analysis of activities in the system of information technologies and communications, identification of additional measures on accelerating development of the sphere.
– Information technologies and communications contribute to accelerated development of all spheres, create convenience for people, – said Shavkat Mirziyoyev. – The tasks defined at the beginning of the year for development of this sphere have not been executed at the proper level. The state of attracting investments in the industry, export of services and ready-made software products is absolutely unsatisfactory.
Therefore, we had to replace the leadership of the ministry. The new minister and his deputies must draw appropriate conclusions and organize their activity in a completely new way. It is necessary to quickly eliminate existing problems and accelerate development of the industry, sharply increase the volume of investments and exports, the most important is to ensure positive changes in the system in the shortest possible time, – said the President.
Implementation of the Decree of the Head of the state “On measures of further improving the sphere of information technologies and communications” of February 19, 2018 and corresponding instructions of the President were analyzed at the meeting. Important tasks for accelerated development of the sphere were identified.
The need for attracting foreign investment in the field of information technologies and communications, increasing the number of projects involving direct investment was noted. The task was set to bring the volume of investments, especially direct, to $200 million in the current year and $500 million in 2019.
Instructions were given on increasing the authority of Uzbektelecom company, development of the national mobile communication operator UzMobile.
It was noted that the level of export of services in the industry is insufficient, it is necessary to sharply increase this indicator, primarily the development and export of software products.
Low quality of telephone services and Internet access provided to users, as well as the fact that only 27 percent of existing communication networks consist of fiber optic, the rest – copper lines, was criticized. Instructions were given for speeding up connection to the Internet, complete replacement of communication networks with fiber-optic lines.
Tasks for further development of “Electronic Government” system, cardinal improvement of provision of interactive public services were determined. The need for radically improving the activity of postal communication was noted.
Attention was paid to strengthening information security.
It was noted that in the industry there is a shortage of personnel, at Tashkent University of Information Technologies and its branches, teachers with scientific potential make up only 21% of the total number of teaching staff. In this regard, the need for increasing the scientific potential of teachers and expanding the scale of scientific-research work at the university was noted.
Instructions were given on development of a national program for development of information and communication infrastructure of the country on the basis of an in-depth study of foreign experience for five years.