2018 йилнинг 16 сентябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Саудия Арабистони Жидда шаҳридаги Бош Консуллиги томонидан Жидда Савдо-саноат палатаси билан ҳамкорликда «Ўзбекистоннинг инвестиция ва туризм салоҳияти» мавзусида брифинг ўтказилди.
Ушбу тадбирда Ислом ҳамкорлик ташкилотининг маъсул ходимлари, саудиялик йирик ишбилармонлар, туристик фирмалар ва бир қатор етакчи оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар. Шунингдек, ўзбек диаспораси вакилларидан иборат бир гуруҳ тадбиркорлар ҳам таклиф этилди.
Жидда савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари, йирик ишбилармон шайх Зиёд Ал-Бассам ўз нутқида Ўзбекистонда барча соҳалар қатори инвестиция ва туризм соҳаларида олиб борилаётган ислоҳотларни мамнуният билан айтиб ўтди. Бу эса Ўзбекистонга ўз сармояларини киритишга қизиқувчи хорижлик инвесторларнинг, хусусан саудиялик ишбилармон доира вакилларининг сони ортиб боришига янги имкониятлар очишини таъкидлади. З.Ал-Бассам юртимизнинг бой тарихи, ислом цивилизация шаклланишидаги ўрни ва роли, табиий бойликлари, иқтисодий имкониятлари ҳамда меҳмондўст халқи тўғрисида ҳам тўхталиб ўтди.
Ўзбекистоннинг Жидда шаҳридаги Бош Консули Сирожиддин Шамсутдинов Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида барча йўналишларда олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан тадбиркорлар, жумладан хорижий инвесторларга берилаётган имтиёзлар ҳамда сайёҳларга яратилаётган шароитлар ҳақида батафсил маълумот берди. Шунингдек, Ўзбекистонга ташриф буюришлари учун Саудия Арабистони ва қатор бошқа давлатлар фуқаролари жорий йилнинг июль ойидан электрон виза олишлари мумкинлигини қайд этди.
Мавжуд эркин иқтисодий, индустириал ва туристик зоналар ҳамда хорижлик ишбилармонлар ўз сармояларини Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалиги, энергетика, қурилиш, фармацевтика, туризм, оғир ва енгил саноат соҳаларидаги мавжуд истиқболли лойиҳаларга киритиб бемалол фаолият олиб боришлари мумкинлиги тўғрисидаги маълумот йиғилганлар эътиборини ўзига тортди.
Тадбирда хорижий инвесторлар учун араб тилидаги видеоролик намойиш этилди, шунингдек, араб ва инглиз тилларида тайёрланган брошюралар тарқатилди.
Жорий йилнинг октябрь ойида очилиши кутилаётган Тошкент-Жидда-Тошкент авиарейси ҳақидаги маълумот йиғилганлар учун муҳим янгилик бўлди. Таъкидланганидек, мунтазам авиарейслар йўлга қўйилиши ҳукуматимиз томонидан инвесторлар ва саёҳатчиларга яратилаётган имкониятлардан бири эканлигини таъкидланди.
Сўнг «Shosh Contact Travel» фирмаси вакили Абдулмунжид Қориев Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ҳақида маълумот берди. Ҳозирда республикамизда, Ўзбекистонга ташрифларининг илк кунларидан сўнгига қадар дам олишлари учун сайёҳлар учун барча хизмат турлари мавжудлиги таъкидланди. Алоҳида эътибор оилавий туризм йўналишидаги кенг имкониятларга қаратилди.
Меҳмонлар «Хуш келибсиз Ўзбекистонга» ва «Ўзбек таомлари» деб номланган видеороликларни мароқ билан тамоша қилдилар, ва албатта миллий пазандачиликнинг энг сара таомларидан татиб кўрдилар.

Авиарейсы Ташкент-Джидда-Ташкент открывают новые возможности для инвесторов и туристов из Саудовской Аравии
2018-09-18 | Политика
16 сентября 2018 года Генеральное консульство Республики Узбекистан в г.Джидде (Саудовская Аравия) в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой Джидды провело брифинг на тему «Инвестиционный и туристический потенциал Узбекистана».
В мероприятии приняли участие ответственные сотрудники Организации исламского сотрудничества, крупные саудовские бизнесмены, представители туристических компаний и ряда ведущих СМИ. Также была приглашена группа бизнесменов из узбекской диаспоры.
В своем выступлении заместитель председателя ТПП Джидды шейх Зияд Аль-Бассам приветствовал реформы в Узбекистане во всех сферах, в том числе в области инвестиций и туризма, которые открывают новые возможности для иностранных инвесторов, особенно деловых кругов Саудовской Аравии, желающих вкладывать инвестиции в экономику Узбекистана. Особое внимание З.Аль-Бассам уделил богатой истории нашей страны, ее месту и роли в формировании исламской цивилизации, природным богатствам Узбекистана, его экономическому потенциалу, подчеркнув традиционное гостеприимство нашего народа.
Генеральный консул Узбекистана в г.Джидде Сирожиддин Шамсутдинов подробно проинформировал собравшихся о проводимых в стране реформах под руководством Президента Шавката Мирзиеева, в частности преференциях, предоставляемых предпринимателям, в том числе иностранным инвесторам, а также о создаваемых условиях для туристов. Он также отметил, что с июля этого года граждане Саудовской Аравии, как и ряда других стран, могут получить электронную визу.
Интерес собравшихся вызвала информация о созданных свободных экономических, промышленных и туристических зонах, о том, что иностранные предприниматели могут свободно инвестировать в перспективные проекты в области сельского хозяйства, энергетики, строительства, фармацевтики, туризма, тяжелой и легкой промышленности.
На мероприятии иностранным инвесторам продемонстрирован видеоролик на арабском языке, а также распространены брошюры на арабском и английском языках.
Важной новостью для собравшихся стало сообщение о предстоящем открытии авиарейса Ташкент-Джидда-Ташкент, который, как ожидается, начнется в октябре текущего года. Как подчеркивалось, регулярное авиасообщение является одной из возможностей, созданных правительством Узбекистана для инвесторов и путешественников.
Затем Абдулмунжид Кориев, представитель туристической компании «Shosh Contact Travel», проинформировал о туристическом потенциале Узбекистана. Как отмечалось, в настоящее время в нашей стране оказываются все виды услуг для туристов, чтобы гости могли отдыхать с первых дней до конца путешествие в Узбекистан. Отдельное внимание было уделено широким возможностям в области семейного туризма.
Гости с удовольствием посмотрели видеоролики «Добро пожаловать в Узбекистан» и «Узбекское блюдо» и, конечно, попробовали лучшие блюда национальной кухни.