2018 йилнинг 16 сентябрь куни Ўзбекистон Республикасининг Саудия Арабистони Жидда шаҳридаги Бош Консуллиги томонидан Жидда Савдо-саноат палатаси билан ҳамкорликда «Ўзбекистоннинг инвестиция ва туризм салоҳияти» мавзусида брифинг ўтказилди.
Ушбу тадбирда Ислом ҳамкорлик ташкилотининг маъсул ходимлари, саудиялик йирик ишбилармонлар, туристик фирмалар ва бир қатор етакчи оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар. Шунингдек, ўзбек диаспораси вакилларидан иборат бир гуруҳ тадбиркорлар ҳам таклиф этилди.
Жидда савдо-саноат палатаси раиси ўринбосари, йирик ишбилармон шайх Зиёд Ал-Бассам ўз нутқида Ўзбекистонда барча соҳалар қатори инвестиция ва туризм соҳаларида олиб борилаётган ислоҳотларни мамнуният билан айтиб ўтди. Бу эса Ўзбекистонга ўз сармояларини киритишга қизиқувчи хорижлик инвесторларнинг, хусусан саудиялик ишбилармон доира вакилларининг сони ортиб боришига янги имкониятлар очишини таъкидлади. З.Ал-Бассам юртимизнинг бой тарихи, ислом цивилизация шаклланишидаги ўрни ва роли, табиий бойликлари, иқтисодий имкониятлари ҳамда меҳмондўст халқи тўғрисида ҳам тўхталиб ўтди.
Ўзбекистоннинг Жидда шаҳридаги Бош Консули Сирожиддин Шамсутдинов Президент Шавкат Мирзиёев бошчилигида барча йўналишларда олиб борилаётган ислоҳотлар, хусусан тадбиркорлар, жумладан хорижий инвесторларга берилаётган имтиёзлар ҳамда сайёҳларга яратилаётган шароитлар ҳақида батафсил маълумот берди. Шунингдек, Ўзбекистонга ташриф буюришлари учун Саудия Арабистони ва қатор бошқа давлатлар фуқаролари жорий йилнинг июль ойидан электрон виза олишлари мумкинлигини қайд этди.
Мавжуд эркин иқтисодий, индустириал ва туристик зоналар ҳамда хорижлик ишбилармонлар ўз сармояларини Ўзбекистондаги қишлоқ хўжалиги, энергетика, қурилиш, фармацевтика, туризм, оғир ва енгил саноат соҳаларидаги мавжуд истиқболли лойиҳаларга киритиб бемалол фаолият олиб боришлари мумкинлиги тўғрисидаги маълумот йиғилганлар эътиборини ўзига тортди.
Тадбирда хорижий инвесторлар учун араб тилидаги видеоролик намойиш этилди, шунингдек, араб ва инглиз тилларида тайёрланган брошюралар тарқатилди.
Жорий йилнинг октябрь ойида очилиши кутилаётган Тошкент-Жидда-Тошкент авиарейси ҳақидаги маълумот йиғилганлар учун муҳим янгилик бўлди. Таъкидланганидек, мунтазам авиарейслар йўлга қўйилиши ҳукуматимиз томонидан инвесторлар ва саёҳатчиларга яратилаётган имкониятлардан бири эканлигини таъкидланди.
Сўнг «Shosh Contact Travel» фирмаси вакили Абдулмунжид Қориев Ўзбекистоннинг туризм салоҳияти ҳақида маълумот берди. Ҳозирда республикамизда, Ўзбекистонга ташрифларининг илк кунларидан сўнгига қадар дам олишлари учун сайёҳлар учун барча хизмат турлари мавжудлиги таъкидланди. Алоҳида эътибор оилавий туризм йўналишидаги кенг имкониятларга қаратилди.
Меҳмонлар «Хуш келибсиз Ўзбекистонга» ва «Ўзбек таомлари» деб номланган видеороликларни мароқ билан тамоша қилдилар, ва албатта миллий пазандачиликнинг энг сара таомларидан татиб кўрдилар.

Tashkent – Jeddah – Tashkent flights open new opportunities for Saudi Arabia investors and tourists
On September 16, 2018, the Consulate General of the Republic of Uzbekistan in Jeddah, Saudi Arabia, in cooperation with Jeddah Chamber of Commerce and Industry held a briefing on “Investment and tourism potential of Uzbekistan”.
The event was attended by senior officials of the Organization of Islamic Cooperation, Saudi businessmen, representatives of travel companies and a number of leading mass media. A group of businessmen from Uzbek diaspora was also invited.
In his speech, Vice Chairman of Jeddah Chamber of Commerce and Industry Sheikh Zeyad bin Bassam Al Bassam welcomed the reforms in Uzbekistan in all spheres, including in investment and tourism fields, which offer new opportunities for foreign investors, especially Saudi Arabian business people who want to invest in Uzbekistan economy. Vice Chairman of Jeddah CCI paid special attention to the rich history of Uzbekistan, its place and role in formation of Islamic civilization, the natural wealth of Uzbekistan, its economic potential, emphasizing the traditional hospitality of the country’s people.
Consul General of Uzbekistan in Jeddah Sirojiddin Shamsutdinov informed the participants about the ongoing reforms in the country under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, in particular the preferences granted to entrepreneurs, including foreign investors, as well as conditions created for tourists. He also noted that since July of this year, citizens of Saudi Arabia, like a number of other countries, can receive an electronic visa.
Information about free economic, industrial and tourism zones, opportunity for foreign entrepreneurs to freely invest in promising projects in the fields of agriculture, energy, construction, pharmaceuticals, tourism, heavy and light industry aroused a great interest among participants.
An important news for the audience became the announcement of the forthcoming opening of Tashkent – Jeddah – Tashkent flight, which is expected to begin in October this year. As it was emphasized, regular flights are one of the opportunities created by the government of Uzbekistan for investors and travelers.
Then Abdulmunjid Koriev, representative of the touristic company “Shosh Contact Travel”, informed about the tourism potential of Uzbekistan. As it has been noted, there are all kinds of services for tourists today in Uzbekistan, so that guests can relax from the first days to the end of their trip to Uzbekistan. Special attention was paid to the wide opportunities in the field of family tourism.
The participants also watched the videos “Welcome to Uzbekistan” and “Uzbek dish” and tried the best dishes of national cuisine.