Асосий мақсад – Ўзбекистон транспорт-транзит салоҳиятини рўёбга чиқариш
Кейинги йилларда мамлакатимизда транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, техник ва технологик жиҳатдан ривожлантириш, транзит юк ташиш ҳажмини оширишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Маълумки, транспорт инфратузилмаси иқтисодиётнинг асосий бўғинларидан бири ҳисобланади. Мазкур тармоқни янада ривожлантириш мақсадида «2015-2019 йилларда муҳандислик-коммуникация ва йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш ва модернизация қилиш дастури» қабул қилинди. Унда миллий транспорт тармоғини ривожлантириш соҳасидахалқаро талаблар ва стандартларга жавоб берувчи яхлит комплекс стратегияни ишлаб чиқиш ҳамда маҳаллий ишлаб чиқарувчиларнинг маҳсулотларини ҳудудий ва жаҳон бозорига олиб чиқишни ҳисобга олган ҳолда, ушбу стратегияни халқаро транспорт тизимига кенг интеграция қилишни таъминлаш кўзда тутилган.
Дастурда транспорт инфратузилмаси ва транзит йўлакларини ривожлантириш, янги автомобиль ва темир йўллари, авиақатновларни очиш орқали барча транспорт турларининг ўзаро ҳамкорлигини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилган.
Маълумки, Марказий Осиё минтақасининг транспорт-транзит салоҳияти унинг тарихан Шарқ ва Ғарб, Шимол ва Жанубни боғловчи кўприк вазифасини ўтаган Буюк ипак йўлининг марказидаги геостратегик жойлашуви билан белгиланади. Йирик халқаро бозорларни ўзаро бирлаштирувчи энг қисқа йўналишлар айнан мана шу минтақа орқали ўтган.
Марказий Осиёда қўшимча юк ташиш оқимларини жалб этиш имконини берувчиянги транспорт ва транзит йўлакларини шакллантириш, транспорт ва логистика соҳасида кадрлар тайёрлаш бўйича хорижий тажрибани ўрганиб, халқаро логистика марказлари тармоғини яратиш, минтақа транспорт-логистика салоҳиятини ривожлантириш учун хорижий мамлакатлар портларидан самарали фойдаланиш услубларини шакллантириш, Марказий Осиёда Жанубий ва Жануби-Шарқий Осиё, Европа, Яқин ва Ўрта Шарқ мамлакатларини бирлаштирувчимуҳим транзит йўл бўлиб хизмат қиладиган ягона интеграциялашган хабни яратиш масалалари минтақамиз учун долзарб аҳамият касб этади.
Бу Ўзбекистонга Осиё-Тинч океани минтақаси ва Хитойдан Ҳинд океани портлари (Покистон, Ҳиндистон)га, Европа Иттифоқи, Россия, Кавказдан Ҳинд океани портлари (Покистон, Ҳиндистон)га чиқиш йўналишлари бўйича халқаро транзит юк ташишда иштирок этиш,Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ўмон янги транспорт йўлагини яратиш, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатларининг янги истиқболли лойиҳаларини амалга ошириш, Марказий Осиё мамлакатлари ҳудудлари бўйлаб транзит юк ташишга бўлган ягона тарифларни қўллаш масаласини кўриб чиқиш бўйича саъй-ҳаракатларини бирлаштириш имконини беради.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитойтемир йўли қурилиши масаласи ҳам кўриб чиқилмоқда. Мазкур лойиҳа ШҲТмакони учун долзарб аҳамиятга эга. Унинг амалга оширилиши лойиҳа иштирокчилари ҳамда Марказий Осиёнинг бошқа барча давлатлари ва Хитой ўртасидаги савдо-иқтисодий муносабатларни кенгайтириш имконини беради. Ушбу темир йўли Хитойдан Қирғизистон ва Ўзбекистон орқали Шарқий Европа ва Яқин Шарқ мамлакатларига юк ташиш имкониятини яратиш орқали Хитой юкларини Европа мамлакатларига етказадиган энг қисқа йўллардан бирига айланади ва бутун Марказий Осиё транспорт-логистика инфратузилмасини ривожлантиришга хизмат қилади.
Хулоса ўрнида шуни таъкидлаш жоизки, транспорт-транзит салоҳиятини янада ривожлантиришмақсадидаюқорида қайд этилган зарур шароитларни яратиш транспорт тизимининг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш, Ўзбекистон ҳудудидан ўтиш учун мавжуд тўсиқларни бартараф этиш имконини беради. Бу эса, ўз навбатида, Марказий Осиёда халқаро транспорт йўлакларини ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.

Основная цель – реализация транспортно-транзитного потенциала Узбекистана
В последние годы в Республике Узбекистан активно реализуются широкомасштабные реформы по модернизации, техническому и технологическому развитию транспортной инфраструктуры и увеличению объемов транзитных грузоперевозок.
Ни для кого не секрет, что транспортная инфраструктура является одной из основных артерий экономики. Для содействия развитию данной отрасли была принята "Программа развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы". Она предусматривает выработку единой комплексной стратегии в области развития национальной транспортной отрасли, отвечающей высоким международным требованиям и стандартам, а также обеспечение ее широкой интеграции в международные транспортные системы с учетом перспективных потребностей республиканских производителей в продвижении своей продукции на региональные и мировые рынки.
Особое место в программе отведено развитию транспортной инфраструктуры и транзитных коридоров, укреплению взаимодействия всех видов транспорта, в том числе за счет открытия новых автомобильных и железных дорог, а также авиамаршрутов.
Как известно, транспортно-транзитный потенциал Центральноазиатского региона определяется его геостратегическим положением в центре Великого шелкового пути, который исторически служил мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом. Именно через этот регион всегда проходили кратчайшие маршруты, соединяющие между собой крупные международные рынки.
Учитывая исторический опыт, сегодня мы должны определить в качестве приоритета реализацию транспортно-коммуникационных проектов, которые позволят связать Центральную Азию с крупнейшими морскими портами и мировыми рынками.
Актуальность для региона представляют вопросы формирования новых транспортных и транзитных коридоров в Центральной Азии, позволяющих привлечь дополнительные грузопотоки, зарубежный опыт по подготовке кадров в сфере транспорта и логистики, созданию сети международных центров логистики, применения методов эффективного использования морских и сухопутных портов зарубежных стран для развития транспортно-логистического потенциала региона, образования в Центральной Азии единого интегрированного транспортного хаба, который будет служить ключевым транзитным соединением между странами Южной и Юго-Восточной Азии, Европы, Ближнего и Среднего Востока.
В стратегическом плане это позволит Узбекистану участвовать в международных транзитных перевозках в направлениях Азиатско-Тихоокеанского региона и Китая с выходом в порты Индийского океана (Пакистан, Индия) и ЕС, России, Кавказа с выходом в порты Индийского океана (Пакистан, Индия), а также в создании нового транспортного коридора Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман и объединении усилий правительств стран Центральной Азии по реализации новых перспективных проектов, проработке вопроса применения унифицированных (сквозных) тарифов на транзитные перевозки грузов по территориям стран Центральной Азии.
Нужно особо отметить, что прорабатываются вопросы по строительству железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай.
Данный транспортный проект представляет актуальность на пространстве ШОС, так как начало его функционирования позволит увеличить и расширить торгово-экономические отношения не только между участниками проекта, но и между всеми станами Центральной Азии и Китаем. Железная дорога предоставит возможность перевозки грузов из Китая через Кыргызстан и Узбекистан в страны Восточной Европы и Ближнего Востока, тем самым она станет одним из кратчайших маршрутов транспортировки китайских грузов в страны Европы, а также позволит развить транспортно-логистическую инфраструктуру стран Центральной Азии.
В заключение необходимо отметить, что создание вышеперечисленных необходимых условий для дальнейшего развития транспортно-транзитного потенциала даст возможность повысить пропускную способность транспортной системы, устранить имеющиеся барьеры для беспрепятственного транзита через территорию Узбекистана, что имеет огромное значение для развития международных транспортных коридоров в Центральной Азии.