2018 йилнинг 15 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган БМТ Бош котибининг Махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази (МОПДММ) раҳбари Наталя Германни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг тузилмалари, жумладан МОПДММ билан ҳамкорлигининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессияси трибунасидан туриб илгари сурилган муҳим халқаро ташаббусларнинг амалга оширилиши жараёнига алоҳида эътибор қаратилди. Шу нуқтайи назардан, таъкидланганидек, БМТ Бош Ассамблеясининг тарихий муҳим резолюцияси – «Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш»нинг қабул қилиниши Марказий Осиёда ҳамкорликни ривожлантириш халқаро миқёсда кенг қўллаб-қувватланаётганининг тасдиғи ҳисобланади.
Томонлар минтақавий характердаги баъзи муаммоларни ҳам кўриб чиқдилар.
Суҳбатда 2019 йил Тошкент шаҳрида етакчи халқаро тадқиқот марказлари иштирокида ўтказилиши режалаштирилаётган «Марказий Осиё: минтақавий ҳамкорликнинг янги имкониятлари ва истиқболлари» мавзусидаги халқаро конференция кун тартиби борасида фикр алмашилди.

Meeting with the Special Representative of the UN Secretary-General
On September 15, 2018, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov received the Special Representative of the United Nations Secretary-General, the Head of the UN Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA) Natalia Gherman, who arrived in Uzbekistan on a working visit.
At the meeting, the sides discussed current issues of cooperation of Uzbekistan with the UN and its agencies, in particular, with UNRCCA.
Special attention was paid to implementation of important international initiatives, forwarded by President Shavkat Mirziyoyev at the 72nd session of the UN General Assembly in September 2017. As it was noted at this context, the adoption of historically important resolution of the UN General Assembly “Strengthening regional international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in Central Asian region” is a confirmation of broad international support for development of cooperation in Central Asia.
The sides also considered some regional issues.
Views were exchanged on the agenda of “Central Asia: new opportunities and prospects for regional cooperation” international conference, which is planned to be held in 2019 in Tashkent with participation of leading international think tanks.