2018 йилнинг 15 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга амалий ташриф билан келган БМТ Бош котибининг Махсус вакили, БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази (МОПДММ) раҳбари Наталя Германни қабул қилди.
Учрашувда Ўзбекистоннинг БМТ ва унинг тузилмалари, жумладан МОПДММ билан ҳамкорлигининг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеяси 72-сессияси трибунасидан туриб илгари сурилган муҳим халқаро ташаббусларнинг амалга оширилиши жараёнига алоҳида эътибор қаратилди. Шу нуқтайи назардан, таъкидланганидек, БМТ Бош Ассамблеясининг тарихий муҳим резолюцияси – «Марказий Осиё минтақасида тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш бўйича минтақавий ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш»нинг қабул қилиниши Марказий Осиёда ҳамкорликни ривожлантириш халқаро миқёсда кенг қўллаб-қувватланаётганининг тасдиғи ҳисобланади.
Томонлар минтақавий характердаги баъзи муаммоларни ҳам кўриб чиқдилар.
Суҳбатда 2019 йил Тошкент шаҳрида етакчи халқаро тадқиқот марказлари иштирокида ўтказилиши режалаштирилаётган «Марказий Осиё: минтақавий ҳамкорликнинг янги имкониятлари ва истиқболлари» мавзусидаги халқаро конференция кун тартиби борасида фикр алмашилди.

Встреча со Специальным представителем Генсека ООН
15 сентября 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Специального представителя Генерального секретаря ООН, главу Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Наталью Герман, прибывшую в нашу страну с рабочим визитом.
На встрече обсуждены актуальные вопросы взаимодействия Узбекистана с ООН и ее структурами, в частности с РЦПДЦА.
Отдельное внимание было уделено ходу реализации важных международных инициатив, выдвинутых Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым с трибуны 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года. В этом контексте, как подчеркивалось, принятие исторически важной резолюции Генассамблеи ООН «Укрепление регионального международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в центральноазиатском регионе» является подтверждением широкой международной поддержки развитию сотрудничества в Центральной Азии.
Стороны также рассмотрели некоторые проблемы регионального характера.
В беседе состоялся обмен мнениями относительно повестки дня международной конференции «Центральная Азия: новые возможности и перспективы регионального сотрудничества», которую планируется провести в 2019 году в г.Ташкенте с участием ведущих международных аналитических центров.