Ўзбекистон-Россия вазирликлараро маслаҳатлашувлари тўғрисида
2018 йилнинг 28-30 август кунлари Тошкент шаҳрида Ўзбекистон-Россия муносабатларининг шартномавий-ҳуқуқий асосини мукаммаллаштириш ва инвентаризация қилиш бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раунди бўлиб ўтди.
Россия ташқи сиёсат идорасининг делегациясига ТИВнинг МДҲ мамлакатлари билан ҳамкорлик бўйича учинчи департаменти директори ўринбосари Евгений Терёхин бошчилик қилди.
Экспертлар томонидан ўзаро имзоланган ҳужжатларни инвентаризация қилинди, давлатлараро аҳамиятга молик 300 дан ортиқ актларни қамраб олувчи шартномавий-ҳуқуқий асоснинг умумий ҳолати кўриб чиқилди, шунингдек, икки томонлама ҳужжатлар лойиҳалари юзасидан фикр алмашилди ва ҳамкорликнинг юридик асосини янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Маслаҳатлашувлар давомида алоҳида эътибор савдо-иқтисодий, инвестицион, инновация, атом энергетикаси ва фазовий соҳалардаги амалий ҳамкорликни ривожлантиришга қаратилган шартномавий-ҳуқуқий асосни шакллантиришга қаратилди.

28 – 30 августа 2018 года в г.Ташкенте состоялся очередной раунд межмидовских консультаций по совершенствованию и инвентаризации договорно-правовой базы узбекско-российских отношений.
Делегацию внешнеполитического ведомства Российской Федерации возглавлял заместитель директора Третьего департамента стран СНГ МИД РФ Евгений Терёхин.
Эксперты провели инвентаризацию подписанных двусторонних документов, рассмотрели общее состояние договорно-правовой базы, насчитывающей более 300 актов межгосударственного значения, а также обменялись мнениями по проектам двусторонних документов и обсудили вопросы дальнейшего расширения юридической основы сотрудничества.
В ходе консультаций отдельное внимание уделено формированию договорно-правовой базы, направленной на развитие практического сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, атомно-энергетической и космической сферах.