Адлия вазирлиги томонидан Халқаро таълим бўйича Америка кенгашларининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси давлат рўйхатидан ўтказилди
2018-08-30 | Жамият
2018 йил 29 август куни Адлия вазирлигида адлия вазири ўринбосари А.Ташкуловнинг Халқаро таълим бўйича Америка кенгашларининг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг давлат рўйхатидан ўтганлиги ҳақидаги гувоҳномани тантанали топшириш тадбирига иштирок этиш учун келган АҚШнинг Ўзбекистондаги элчиси П.Спартлен билан учрашуви бўлиб ўтди.
Маълумки, 2018 йил 15-18 май кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев АҚШга расмий ташриф буюрди.
Ташриф чоғида Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев АҚШ президенти Дональд Трамп билан тор ва кенг доирада ўтказилган музокараларда сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари муҳокама қилиниши билан бирга келгусида икки давлатлар ўртасида таълим соҳасида ҳам ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйишда муносиб ҳисса қўшишга қаратилган Халқаро таълим бўйича Америка кенгашларининг Ўзбекистонда ташкил этилиши ижобий қабул қилинди. Ўз навбатида мазкур масала бўйича АҚШ президенти Д.Трамп Ўзбекистонда инглиз тилини ўқитиш бўйича дастурларни амалга оширишда АҚШ томонидан яқиндан амалий ёрдам берилиши ҳақида ишонтирган.
Уставга мувофиқ ушбу ташкилотнинг асосий мақсади:
Америка Қўшма Штатлари фуқаролари билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ўртасида ўзаро ҳамкорликни ва якдилликни мустаҳкамлаш;
Талабалар, магистрантлар ва ўқитувчилар учун халқаро таълим алмашинувлари ва амалиётларини ташкил этиш;
Америка таълими дастурлари бўйича тадбиркорлик, инновацион технологияларга бевосита алоқалар бўлган мутахассисларни жалб этган ҳолда университетларнинг ўзаро ҳамкорлигини мустаҳкамалашга қаратилган дастурларни амалга ошириш;
П.Спартлен Ўзбекистон ва АҚШ ўртасида юқори даражада йўлга қўйилган ҳамкорликни эътироф этиб, унинг мамлакатига буюрилган олий даражадаги ташриф якунлари бўйича эришилган ҳамма келишувлар сўзсиз амалга оширилаётганлиги алоҳида таъкидлаб, ваколатхонанинг рўйхатдан ўтказишида кўрсатилган кўмак учун ўз миннатдорчилигини билдирди.
Шу билан бирга тадбир жараёнида иштирок этган ваколатхона ишончли вакиллари томонидан келгусида Ваколатхонанинг фаолияти икки томонлама муносабатларнинг мустаҳкамланишига ҳамда Ўзбекистон ва АҚШ ўртасида таълим соҳасида самарали ҳуқуқий асос яратиши таъкидланди.

Министерством юстиции зарегистрировано Представительство «Американские Советы по Международному Образованию» в Узбекистане
29 августа 2018 года в Министерстве юстиции состоялась встреча заместителя министра юстиции Республики Узбекистан А.Ташкулова с послом США в Республике Узбекистан П.Спратлен, прибывшего для участия в торжественном вручении свидетельства о государственной регистрации Представительства «Американские советы по международному образованию» в Республике Узбекистан.
Как известно, 15-18 мая т.г. состоялся официальный визит Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в США. В ходе проведенных переговоров с Президентом США Д.Трампом в узком и расширенном формате были обсуждены и достигнуты договоренности по развитию сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и в других в сферах.
Наряду с этим, Президенты поприветствовали аккредитацию в Узбекистане Представительства «Американские советы по международному образованию», которые внесут свою лепту в сотрудничество в области образования между двумя странами.
В соответствии с Уставом, основными целями деятельности данной организации являются: содействие укреплению взаимопонимания между гражданами Республики Узбекистан и США; организация международных обменов и стажировок для студентов и магистрантов; преподавателей; реализация программ поддержки университетских партнерств и связей, включая привлечение американских специалистов по образовательным программам, имеющим отношение, в том числе к предпринимательству, передаче инновационных технологий, коммерциализации продуктов интеллектуальной собственности.
Поблагодарив за оказанную поддержку в регистрации Представительства, П.Спратлен особо отметила высокий уровень сотрудничества Республики Узбекистан и США, безукоризненную реализацию всех достигнутых договоренностей в ходе состоявшегося визита на высшем уровне в ее страну.
В ходе мероприятия, на котором также приняли участие доверенные лица Представительства «Американские советы по международному образованию», отмечено, что деятельность указанного Представительства послужит укреплению двусторонних отношений, а также создаст правовую основу эффективного сотрудничества в образовательной сфере между Республикой Узбекистан и США.