Ўзбекистон металлургия комбинатида йирик ишлаб чиқариш цехи ишга туширилди
Давлатимиз раҳбари ўтган йили 18 август куни «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятига келиб, унинг ишлаб чиқариш қуввати ва молиявий-иқтисодий ҳолатини тубдан яхшилаш чора-тадбирларини белгилаб берган эди. Бугун улар босқичма-босқич амалга оширилиб, кутилган натижаларни бермоқда.
2018 йил 29 август куни комбинатдаги кўплаб инвестиция лойиҳаларидан бири - ферроқотишмалар ишлаб чиқариш цехини ишга тушириш маросими бўлди. Тадбирда корхона ишчилари, соҳа мутасаддилари, хорижлик инвесторлар иштирок этди.
Президент Шавкат Мирзиёев лойиҳа қиймати 60 миллион доллар бўлган, замонавий, энергия тежовчи ва илғор технологиялар билан жиҳозланган янги ферроқотишмалар цехини тантанали равишда ишга туширди.
Ушбу янги цех Жанубий Кореянинг “Posco Daewoo” компанияси иштирокида қурилган бўлиб, жами 25 минг тонна ферросилиций ва ферросиликомарганец қотишмалари ишлаб чиқаради. Бу металл маҳсулотлар тайёрлайдиган тармоқлар талабини тўлиқ қондириш билан бирга, йилига ўртача 8 минг тонна ферроқотишмани экспорт қилиш ва 12 миллион доллар миқдоридаги валюта тушумини таъминлаш, импортни қисқартириш имкониятини яратади.
Ушбу янги цехга ўқув юртларини битираётган ва замонавий технологияларни чуқур ўзлаштирган 330 нафар йигит-қиз ишга қабул қилинади.
Шавкат Мирзиёев янги цехнинг технологик жараёнини кўздан кечирди. Жанубий кореялик ҳамкорлар билан суҳбатлашди. «Ўзбекистон металлургия комбинати» акциядорлик жамиятининг инвестиция дастурига оид тақдимотлар билан танишди.
Комбинат раҳбарияти ва мутасаддиларга янги инвестиция лойиҳаларини бажариш ҳисобига бундай корхоналарни кўпайтириш, қўшимча иш ўринлари яратиб, аҳоли бандлиги даражасини ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

On August 29, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the city of Bekabad.
On August 18, the Head of the state visited the joint stock company Uzbek Metallurgical Plant and outlined measures for radically increasing its production capacity and improving the financial and economic situation.
On August 29, 2018, the opening ceremony of one of the investment projects implemented here was held – a plant for production of ferroalloys. Employees of the enterprise, responsible persons of the sphere, foreign investors took part at the event.
President Shavkat Mirziyoyev solemnly put into operation a new ferroalloy plant with a project cost of $60 million, which is equipped with modern energy-saving technologies and advanced equipment.
The new plant is built with participation of the South Korean company Posco Daewoo and is capable to produce 25 thousand tons of ferrosilicon and ferro silico manganese a year. This will not only ensure the needs of the metallurgical industry, but also export an average of 8 thousand tons of ferroalloys a year and provide an inflow of currency at the amount of $12 million, as well as reduce imports.
330 youth who have mastered modern technologies will be employed.
Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the technological processes in the new plant, talked with South Korean partners. The Head of the state was presented projects within the framework of the investment program of JSC “Uzmetkombinat”.
The management of the plant and officials were instructed to increase the number of such facilities by implementing new investment projects, creating additional jobs and increasing the level of employment of the population.