Жаҳон банки президенти давлатимиз раҳбарига миннатдорлик мактубини йўллади
Сизга Жаҳон банки ва Ўзбекистон Республикаси ўртасида ўзаро ишончга асосланган мулоқот ва конструктив шериклик йўлга қўйилгани учун самимий миннатдорлик билдиришга ижозат бергайсиз.
Сизнинг шу йил май ойида Вашингтонга қилган ташрифингиз давомида бўлиб ўтган самарали учрашувдан буён ўтган даврда биз ўзаро ҳамкорликнинг кўплаб йўналишлари бўйича сезиларли муваффақиятларга эришдик.
Жаҳон банки гуруҳи экспертлари Ўзбекистон ҳукуматига энг муҳим масалалар, жумладан энергетика тармоғини ислоҳ қилиш, солиқ ва савдо сиёсатини такомиллаштириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий этиш, мактабгача таълимни ривожлантириш, Иқтисодий кенгашни ташкил этиш ва бошқа соҳалар бўйича кўмаклашиш мақсадида мамлакатингизга мунтазам равишда ташриф буюрмоқда.
Яқин ҳамкорлик амалга оширилмоқда ва умумий қиймати қарийб 1 миллиард долларлик 8 та қўшимча лойиҳа тайёрланмоқда. Бу лойиҳалар иқтисодиётни ривожлантириш бўйича янги лойиҳаларни ҳамда қишлоқ жойларда аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини оширишга қаратилган «Обод қишлоқ» дастурини қўллаб-қувватлашни ҳам ўз ичига олади.
Мен Ўзбекистонда амалга оширилаётган ўзгаришларнинг суръати, миқёси ва кўламидан ҳануз чуқур ҳайратдаман. Сизга Ўзбекистон инсон капиталини ривожлантириш бўйича лойиҳамизнинг дастлабки босқичларида иштирок этаётгани учун ҳам самимий миннатдорлик билдираман. Сиз ҳам мазкур йўналишдаги етакчи давлат раҳбари сифатида бизнинг бу борадаги саъй-ҳаракатларимизга шахсан қўшиласиз, деб умид қиламан.
Ўзбекистонга ташриф билан келиш ҳақидаги таклифингиз учун Сиздан миннатдорман ҳамда яқин фурсатда мамлакатингизда бўлишдан умидворман.

Президент Всемирного банка направил благодарственное послание главе нашего государства
Позвольте выразить вам искреннюю признательность за доверительный диалог и конструктивное партнерство, установившиеся между Всемирным банком и Республикой Узбекистан.
За период после нашей плодотворной встречи в ходе вашего визита в Вашингтон в мае этого года мы добились заметного прогресса по многим направлениям взаимодействия.
Эксперты Группы Всемирного банка регулярно посещают Узбекистан для оказания содействия правительству по наиболее важным вопросам, в том числе в области реформирования энергетического сектора, совершенствования налоговой и торговой политики, внедрения механизмов государственно-частного партнерства, развития дошкольного образования, создания Экономического совета и других .
Осуществляется тесное сотрудничество и ведется подготовка 8 дополнительных проектов на общую сумму порядка 1 миллиарда долларов, включая поддержку новых проектов развития экономики и программы «Обод кишлок», направленной на повышение уровня и качества жизни населения в сельской местности.
Я до сих пор нахожусь под глубоким впечатлением от темпов, масштабов и глубины преобразований в Узбекистане. Хотел бы также выразить искреннюю благодарность за возможность участия Узбекистана на первых этапах реализации нашего проекта по развитию «Человеческого капитала». Надеюсь, что вы сможете лично присоединиться к нам в качестве лидера в этом направлении.