Ёшлар тадбиркорлиги равнақи йўлидаги ҳамкорлик
Хитой Халқ Республикасининг "Умумжаҳон ёшларни ривожлантириш форуми" ташкилотининг ижрочи президенти Си Лью хоним бошчилигидаги делегация Ўзбекистон ёшлар иттифоқи марказий кенгашига ташриф буюрди.
Ёшлар иттифоқи фаоллари, тадбиркор, ҳуқуқшунос йигит-қизлар иштирок этган мазкур учрашувда мамлакатимизда навқирон авлод манфаатларини таъминлаш, уларни кучли ижтимоий ҳимоялаш, бу йўналишда қабул қилинаётган миллий қонунчиликнинг мазмун-моҳияти хусусида фикрлар алмашилди.
Мамлакатимизда қабул қилинган "Ёшларга оид давлат сиёсати тўғрисида"и қонун йигит-қизларнинг эзгу ташаббусларини ҳар жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантиришда муҳим ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Президент ташаббуси билан 2017 йилда Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг ташкил этилгани ёшларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тизимини тубдан ислоҳ этишда янги босқични бошлаб берди.
Самимий ва дўстона руҳда ўтган учрашувда давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 27 июндаги “Yoshlar – kelajagimiz” Давлат дастури тўғрисида"ги фармони ижроси юзасидан амалга оширилаётган ишлар хусусида батафсил маълумот берилди.
– Ўзбекистон ёшлар иттифоқини аниқ, ҳаётий мақсадларни кўзловчи фаол ташкилот сифатида биламиз, – дейди Хитойдаги "Умумжаҳон ёшларни ривожлантириш форуми" ташкилотининг ижрочи президенти Си Лью хоним. – Юртингизда ёшларни қўллаб-қувватлашга оид кўплаб амалий чора-тадбирлар, лойиҳалар ҳаётга кенг жорий этилаётганидан хабардорман. Ташкилотимиз фаолиятида тадбиркорликни ривожлантиришга ҳисса қўшиш муҳим ўрин эгаллайди. Бу борада Ўзбекистон ёшлар иттифоқи билан мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйишни режалаштирганмиз.
Учрашув давомида “Yoshlar – kelajagimiz” жамғармаси фаолиятига доир тақдимот бўлиб ўтди. Шунингдек, "Граунд Зеро" ширкатининг Чилонзор тумани бўлими, Тошкентдаги Ёшлар марказида "Бизнес-таълимнинг замонавий йўналишлари: Хитой тажрибаси" мавзуида семинар, бизнесни муваффақиятли олиб бориш юзасидан маҳорат дарслари ўтказилди.
Хитойлик делегация вакиллари Тошкент, Фарғона, Хоразм, Бухоро вилоятларида ҳам бўлиб, ёшлар тадбиркорлигини ривожлантиришга оид амалий ишлар билан танишиши, мўътабар қадамжоларга саёҳат қилиши кўзда тутилган.

Сотрудничество во имя развития молодежного предпринимательства
Делегация Китайской Народной Республики во главе с исполнительным президентом организации "Всемирный молодежный форум развития" госпожой Си Лью побывала в центральном совете Союза молодежи Узбекистана.
На встрече, в которой участвовали активисты Союза молодежи, предприниматели, правоведы, широко и подробно обсуждались вопросы обеспечения интересов и сильной социальной защиты молодого поколения в стране, суть и значение действующего в данном направлении законодательства.
Принятый в стране Закон "О государственной молодежной политике" служит важной правовой основой для всесторонней поддержки и стимулирования благих инициатив юношей и девушек.
Образование по инициативе Президента в 2017 году Союза молодежи Узбекистана заложило основу нового этапа для всемерной поддержки молодежи, коренного реформирования системы защиты ее прав и законных интересов.
В ходе встречи, прошедшей в искренней и дружелюбной атмосфере, дана подробная информация о работе, осуществляемой в рамках реализации Указа главы государства “О государственной программе "Yoshlar – kelajagimiz” от 27 июня 2018 года.
– Союз молодежи Узбекистана известен нам как активная организация, преследующая конкретные жизненные цели, – говорит исполнительный президент организации "Всемирный молодежный форум развития" в Китае госпожа Си Лью. – Я хорошо осведомлена о претворении в жизнь в вашей стране большинства практических мероприятий и проектов касательно поддержки молодежи. Важное место в деятельности нашей организации отводится внесению лепты в развитие предпринимательства. В данном направлении мы планируем наладить тесное сотрудничество с Союзом молодежи Узбекистана.
В рамках мероприятия состоялась презентация, посвященная деятельности фонда “Yoshlar – kelajagimiz”. Кроме того, в Чиланзарском районном отделе товарищества "Граунд Зеро", столичном Центре молодежи организован семинар на тему "Современные направления бизнес-образования: опыт Китая", мастер-классы, посвященные успешному ведению бизнеса.
Также планируется поездка представителей китайской делегации в Ташкентскую, Ферганскую, Хорезмскую, Бухарскую области, ознакомление с практической работой касательно развития молодежного предпринимательства, экскурсия по священным местам поклонения.