Депутатлар Давлат бюджетининг 2018 йил I ярим йиллигидаги ижросини кўриб чиқдилар
Жорий йилнинг 27 август куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Унда депутатлар Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2018 йил I ярим йилликдаги ижроси якунларини кўриб чиқдилар.
Ушбу масала даставвал сиёсий партиялар фракцияларининг ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг, шунингдек, Қонунчилик палатаси масъул қўмитасининг кенгайтирилган мажлисларида муҳокамалардан ўтказилган эди.
Мажлис аввалида депутатлар Президентимизнинг 2018 йил 22 августда қабул қилинган, Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг шаклланиши ҳамда ижроси жараёнларини такомиллаштиришга, бунда халқимизнинг бевосита иштирокини таъминлашга қаратилган “Бюджет маълумотларининг очиқлигини ва бюджет жараёнида фуқароларнинг фаол иштирокини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига алоҳида эътибор қаратиб, ушбу ҳужжат бюджет маълумотларининг очиқлиги ва шаффофлигини янада оширишга, бюджет маблағларининг шаклланиши ҳамда сарфланиши устидан парламент ва жамоатчилик назоратини янада кучайтиришга хизмат қилишини таъкидладилар.
Мажлисда Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган устувор вазифаларни изчил амалга ошириш, жамиятнинг ижтимоий-иқтисодий соҳаларини тубдан ривожлантириш бўйича мамлакатимиз Президенти ва Ҳукумати томонидан эртанги кун талабларига жавоб берадиган тизимли ислоҳотларнинг юритилиши иқтисодиётни янги асосда ташкил этиш, янада эркинлаштириш, ишлаб чиқаришни модернизация ва диверсифиқация қилиш, ҳудудларнинг хомашё ва ресурс салоҳиятидан оқилона фойдаланиш, фаол инвестиция сиёсати юритиш ҳамда бизнес муҳитини яхшилашнинг кенг имкониятларини яратиб, 2018 йилнинг I ярим йиллигида макроиқтисодий барқарорликни ва иқтисодий ўсишнинг юқори суръатларини таъминлаш имкониятини яратгани алоҳида қайд этилди.
Бунинг натижасида, жорий йилнинг I ярми якунига кўра, мамлакатимизнинг ялпи ички маҳсулоти қарийб 153 триллион сўмни, бу борада ўсиш ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 4,9 фоизни ташкил этди. Шу билан бирга, 2017 йилнинг мос даврига нисбатан саноат – 6,1 фоизга, қишлоқ, ўрмон ва балиқ хўжалиги – 2,7 фоизга, қурилиш – 9,7 фоизга, савдо, яшаш ва овқатланиш бўйича хизматлар – 1,7 фоизга, бошқа хизматлар соҳаси – 5 фоизга ўсишига эришилди.
Йиғилишда мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш ҳамда солиқ-бюджет сиёсати соҳасидаги, хусусан солиқ маъмурчилигини ва бюджетлараро муносабатларни такомиллаштириш, маҳаллий бюджетлар даромад базасини мустаҳкамлаш борасида амалга оширилган комплекс чора-тадбирлар натижасида 2018 йилнинг биринчи ярмида Давлат бюджети тасдиқланган параметрларга мувофиқ амалга оширилиб, 144,3 млрд. сўм ёки ялпи ички маҳсулотга нисбатан 0,1 фоиз миқдорида профицит билан ижро этилиши таъминлангани таъкидланди.
Депутатлар давлат бюджети даромадлари ижросига тўхталиб, ҳисобот даврида Давлат бюджети даромадлари 33 161,5 млрд. сўмни ташкил қилиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 47,7 фоиз ўсишига эришилгани, белгиланган режа 4 863,7 млрд. сўмга ортиғи билан ёки 117,2 фоизга бажарилганини ижобий баҳоладилар.
Депутатлар Давлат бюджетининг харажатларига ҳам алоҳида эътибор билан ёндашдилар. Бу харажатлар (давлат мақсадли жамғармаларисиз) 33 017,2 млрд. сўмни ташкил қилгани қайд этилди. Ҳисобот даврида Давлат бюджети харажатларининг ижтимоий йўналтирилгани таъминланиб, соҳага умумий харажатларнинг 55,7 фоизи миқдорида маблағлар сарфланган. Бунда асосий эътибор аҳолининг реал даромадларини изчил ошириб бориш ва ижтимоий ҳимоя қилиш, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият, илм-фан, адабиёт, санъат ва спорт соҳаларини ривожлантиришга, шаҳар ва қишлоқ жойларда аҳоли турмуш шароитини янада яхшилашни таъминловчи арзон уй-жойлар барпо этиш ва ижтимоий инфратузилмани ривожлантириш ҳамда модернизация қилиш бўйича мақсадли дастурларни ўз вақтида молиялаштиришга қаратилгани диққатга моликдир.
Йиғилишда аҳолининг турмуш шароитини янада яхшилаш, “Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, арзонлаштирилган уй-жойлар қуриш сингари ижтимоий аҳамияти юқори бўлган йирик лойиҳаларни амалга ошириш борасида Президентимиз томонидан белгиланган вазифаларни бажариш Давлат бюджети ижросининг устувор йўналишлари бўлгани алоҳида эътироф этилди. Жумладан, таълим соҳасига ижтимоий харажатларнинг 52,2 фоизи ажратилгани, соғлиқни сақлаш соҳасига Давлат бюджетидан йўналтирилган маблағлар миқдори 4 178,8 млрд. сўмни ташкил этгани шуни кўрсатиб турибди.
2018 йилда тез-тиббий ёрдамни молиялаштириш ҳажми оширилди. Ҳудудлардаги тез тиббий ёрдам бригадаларини марказлашган тарзда дори воситалари ва тиббиётда қўлланиш учун мўлжалланган буюмлар билан таъминлашнинг янги тартиби жорий этилди. Онкология муассасаларини молиялаштириш ҳажми 2017 йилга нисбатан 1,5 баробарга оширилди. Бундан ташқари, ҳисобот даврида қариялар ва ногиронлар учун санаторийлар ҳамда интернат уйларига – 52,8 млрд. сўм, кичик ёшдаги ногирон болалар учун интернат-уйларига – 18,9, уй шароитида ижтимоий ёрдам кўрсатиш бўлинмаларига – 18,1, ногиронлар реабилитация марказларига – 12 млрд. сўм маблағлар йўналтирилди.
Аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва унинг турмуш фаровонлигини ошириш харажатларига Давлат бюджетидан 1 397,8 млрд. сўм миқдорда маблағлар йўналтирилган. Биргина болаликдан ногиронлар учун тўланадиган нафақаларга Давлат бюджетидан 511 млрд. сўм маблағ ажратилгани ушбу соҳага эътиборнинг кучайиб бораётганидан далолатдир.
Маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг маҳаллий бюджетларни шакллантиришда ва маблағлардан самарали фойдаланишда мустақиллиги ва масъулиятини ошириш борасида амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида жорий йилнинг биринчи ярмида маҳаллий бюджетларга 1 трлн. 715 млрд. сўм миқдорида қўшимча маблағлар туширилган. Бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан қарийб 6 баробарга кўп бўлиб, улар бевосита маҳаллий ҳокимликлар ихтиёрида қолдирилиб, ҳудудларни ривожлантиришга ҳамда жойлардаги мавжуд муаммоларни, ечимини кутаётган масалаларни ҳал этишга сарфланган.
Шу билан бирга, депутатлар бюджет маблағларидан мақсадсиз фойдаланиш, уларнинг ноқонуний ишлатилиши билан боғлиқ айрим камчиликлар ҳам мавжудлигини кўрсатиб ўтдилар. Хусусан, ҳисобот даврида айрим бюджет ташкилотларида маблағларнинг ишлатилиши билан боғлиқ молиявий ҳуқуқбузарликларга йўл қўйгани, айрим тармоқларда тўлов интизомига риоя этилмагани оқибатида дебиторлик ва кредиторлик, айниқса, бюджет олдидаги боқиманда қарздорликнинг юзага келаётгани кескин танқид қилинди. Вазирлик ва идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари мансабдор шахсларининг ижро интизомини кучайтириш, Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг келгуси давр учун ўз вақтида ва сифатли ижро этилиши устидан қатъий парламент назоратини амалга ошириш муҳим аҳамият касб этиши таъкидланди.
Бир сўз билан айтганда, мажлисда мамлакатимиз асосий молиявий ҳужжатининг ҳисобот давридаги ижроси талабчанлик руҳида, танқидий-таҳлилий тарзда кўриб чиқилди.
Мажлис якунларига кўра, Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2018 йил биринчи ярим йиллигидаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботни тасдиқлаш ҳақида қарор қабул қилинди.

Депутаты рассмотрели исполнение Государственного бюджета в I полугодии 2018 года
27 августа текущего года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели итоги исполнения Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в I  полугодии 2018 года.
Данный вопрос сначала был обсужден на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы Экологического движения Узбекистана, а также на расширенных заседаниях профильных комитетов Законодательной палаты.
На заседании депутаты обратили особое внимание на постановление Президента страны от 22 августа 2018 года “О мерах по обеспечению открытости бюджетных данных и активного участия граждан в бюджетном процессе”, направленное на совершенствование процессов формирования и исполнения Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов, обеспечение в этом непосредственного участия народа, отметили, что данный документ послужит дальнейшему повышению открытости и прозрачности бюджетных данных, дальнейшему усилению парламентского и общественного контроля за формированием и расходованием бюджетных средств.
В ходе заседания особо подчеркивалось, что реализация соответствующих современным требованиям масштабных перспективных реформ со стороны Президента страны в деле последовательного осуществления намеченных в Стратегии действий приоритетных задач, коренного развития социально-экономических сфер в жизни общества создает широкие возможности для организации экономики на новой основе, ее дальнейшей либерализации, модернизации и диверсификации производства, рационального использования ресурсно-сырьевого потенциала регионов, осуществления активной инвестиционной политики и улучшения бизнес-среды, послужило обеспечению  макроэкономической стабильности и высоких темпов экономического роста в I полугодии 2018 года.
В результате этого, по итогам I полугодия текущего года, валовый внутренний продукт страны составил около 153 триллиона сумов, в этом направлении рост по сравнению с прошлым годом равен 4,9 процентам. Вместе с тем, относительно соответствующего периода 2017 года достигнут рост в промышленности – на 6,1 процент, в сельском, лесном и рыбоводческом хозяйстве – 2,7 процента, строительстве – 9,7 процента, в сфере услуг торговли, проживания и питания – 1,7 процента, других услуг – на 5 процентов.
На заседании отмечалось, что в результате комплексных мер, осуществленных в деле развития экономики страны и в области налогово-бюджетной политики, в частности, совершенствования налогового администрирования и межбюджетных отношений, укрепления доходной базы местных бюджетов, в первой половине 2018 года Государственный бюджет осуществлен согласно утвержденным параметрам, обеспечено его исполнение на 144,3 млрд. сум или с профицитом в 0,1 процента относительно ВВП.
Депутаты говорили об исполнении доходов госбюджета, положительно оценили то, что в отчетный период доходы Государственного бюджета составили 33 161,5 млрд. сум, относительно соответствующего периода прошлого года достигнут рост в 47,7 процента, намеченный план выполнен на более 4 863,7 млрд. сум или на 117,2 процента.
Депутаты акцентировали внимание также на расходах Государственного бюджета. Констатировалось, что эти расходы составили (без государственных целевых фондов) 33 017,2 млрд. сумов. В отчетный период обеспечена социальная ориентированность расходов Государственного бюджета, в сферу затрачены средства в объеме 55,7 процента общих расходов. При этом заслуживает внимания то, что придано важное значение последовательному повышению реальных доходов населения и его социальную защиту, развитию сфер образования, здравоохранения, культуры, науки, литературы, искусства и спорта, своевременное финансирование целевых программ по возведению доступного жилья, развитию и модернизации социальной инфраструктуры в городах и сельской местности с целью дальнейшего улучшения условий жизни населения.
На заседании особо отмечалось, что выполнение задач, намеченных Президентом страны в деле дальнейшего улучшения условий жизни населения, возведения доступного жилья, реализации таких социально значимых крупных проектов, как “Благоустроенное село”, “Благоустроенная махалля”, было обозначено в качестве приоритетного направления исполнения Государственного бюджета. В частности, об этом свидетельствует тот факт, что на сферу образования выделены 52,2 процента социальных расходов, размер средств, направленных из Государственного бюджета на сферу здравоохранения, составил 4 178,8 млрд.сум.
В 2018 году увеличены объемы финансирования скорой медицинской помощи. Внедрен новый порядок централизованного обеспечения бригад скорой медицинской помощи в регионах лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения. Объемы финансирования онкологических учреждений относительно 2017 году увеличены в 1,5 раза. Кроме того, в отчетный период санаториям и домам-интернатам для престарелых и инвалидов направлены средства в объеме 52,8 млрд. сум, домам-интернатам для детей-инвалидов младшего возраста – 18,9, подразделениям оказания социальной помощи в домашних условиях – 18,1, центрам реабилитации инвалидов - 12 млрд. сум средств.
На расходы для социальной поддержки и повышения уровня жизни населения из Государственного бюджета выделены средства в размере 1 397,8 млрд. сум. Лишь для пособий инвалидам с детства из Государственного бюджета выделены 511 млрд. сум, что свидетельствует об усилении внимания данной сфере.
В результате мер, осуществленных в деле усиления самостоятельности и ответственности местных органов государственной власти при формировании местных бюджетов и эффективном использовании средств в первом полугодии текущего года в местные бюджеты поступили дополнительные средства в объеме 1 трлн. 715 млрд. сум. Это почти в 6 раз больше относительно соответствующего период прошлого года, средства оставлены в распоряжении местных хокимиятов, затрачены на развитие регионов и решение имеющихся на местах проблем и актуальных вопросов.
Вместе с тем, депутаты указали на наличие также некоторых недостатков, связанных с нецелевым и неэффективным использованием бюджетных средств. В частности, было подвергнуто критике то, что в отчетный период в отдельных бюджетных организациях допущены финансовые правонарушения, связанные с расходованием средств, вследствии несоблюдения платежной дисциплины в некоторых отраслях возникают дебиторские и кредиторские задолженности, особенно просроченная задолженность перед бюджетом. Отмечалось, что важное значение имеет усиление исполнительской дисциплины должностных лиц министерств и ведомств, органов государственной власти на местах, осуществление строгого парламентского контроля за своевременным и качественным исполнением Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в последующие отчетные периоды.
Одним словом, на заседании исполнение в отчетный период основного финансового документа страны было рассмотрено в духе критики и анализа.
По итогам заседания, принято постановление об утверждении отчета об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов в первом полугодии 2018 года.