Норма ижодкорлиги соҳасидаги ислоҳотларнинг янги босқичи
Амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлаш бугунги кундаги долзарб масалалардан биридир. Зеро, ислоҳотлар самараси қонунлар ва ҳуқуқий нормаларнинг мукаммаллиги, ўзаро мувофиқлиги ва нуқсонсиз ишлашига кўп жиҳатдан боғлиқ.
Соҳадаги мазкур муаммоларни бартараф этиш мақсадида 2018 йилнинг 8 август куни Давлатимиз раҳбари томонидан норма ижодкорлиги фаолиятини тубдан такомиллаштиришга қаратилган Фармон қабул қилинди.
Фармон билан норма ижодкорлиги соҳасини такомиллаштиришга қаратилган Концепциянинг тасдиқланиши эса бу борада айни муддао бўлди.
Айнан шу мавзуда жорий йилнинг 26 август куни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг мажлислар залида республика миқёсидаги ташкилотлар, хусусан вазирликлар ва идораларнинг раҳбарлари, уларнинг ўринбосарлари, юридик хизматлари ва ахборот технологиялари соҳасидаги таркибий бўлинмалари раҳбарлари иштирокида семинар ўтказилди.
Ушбу семинарда адлия вазири Русланбек Давлетов норма ижодкорлиги фаолиятини тубдан такомиллаштиришга қаратилган Фармон ва Концепциянинг мазмун-моҳияти, уларда белгиланган талабларнинг ҳаётга тадбиқ этилиши асосида кутилаётган натижалар, бартараф этилиши лозим бўлган камчиликлар, инновацион ислоҳотлар ва бошқа шу каби янгиликлар ҳақида маъруза қилди.
Маърузада Фармон ва Концепциянинг мазмун-моҳиятини тушунтириш билан бир қаторда 2016 йилдан бошлаб ҳозирги кунга қадар қабул қилинган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида маълумот берилиб, қабул қилинган ушбу ҳужжатларнинг кўрсаткичи 2017 йилда 2016 йилга нисбатан кескин ошганлиги тўғрисида маълумот берилди.
Хусусан, рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 2016 йилда: қонунлар – 20 та; Президент Фармонлари – 18 та; Президент қарорлари – 129 та; Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари – 422 та қабул қилинган бўлса бу кўрсаткич 2017 йилда: қонунлар – 43 та; Президент Фармонлари – 108 та; Президент қарорлари – 522 та; Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари – 1043 тани ташкил этади.
2018 йилнинг биринчи ярим йиллигида эса бу кўрсаткич, яъни қонунлар – 22 та, Президент Фармонлари – 67 та, Президент қарорлари – 212 та, Вазирлар Маҳкамасининг қарорлари – 489 тани кўрсатмоқда.
Семинар давомида Концепция ўз ичига олган асосий йўналишларнинг ҳар бири бўйича, жумладан қонунчилик базасини тизимлаштириш, норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш жараёнлари сифатини ошириш, норма ижодкорлиги жараёнига замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш, норма ижодкорлигида “ақлли тартибга солиш” модели элементларини қўллаш ҳамда ушбу фаолиятнинг институционал асосларини такомиллаштириш борасида тўлиқ тушунтириш берилди.
Иштирокчиларни қизиқтирган саволларга адлия вазири томонидан батафсил жавоблар берилиб, уларнинг норма ижодкорлиги соҳасига оид таклиф мулоҳазалари ҳам тингланди.

Новый этап реформы в области нормативного творчества
В настоящее время правовое обеспечение осуществляемых реформ является одним из актуальных вопросов, так как эффективность реформ в основном зависит от совершенства, взаимо соответствия и безупречного функционирования законов и правовых норм.
В целях исключения данных проблем 8 августа 2018 года Главой нашей страны был принят Указ, направленный на коренное совершенствование нормотворческой деятельности.
Утверждение Указом Концепции, направленной на совершенствование нормотворческой деятельности, стало своевременным.
Именно по этой теме в Кабинете Министров проводится ряд семинаров с участием организаций республиканского масштаба, в частности, руководителей министерств и их заместителей, руководителей юридических служб и структурных подразделений в сфере информационных технологий.
В частности, министр юстиции Русланбек Давлетов 26 августа текущего года в зале заседаний Кабинета Министров Республики Узбекистан выступил с докладом о сути и значении Указа и Концепции, направленных на коренное совершенствование нормотворческой деятельности, ожидаемых результатах внедрения на практике закрепленных в них мероприятий, недостатках, которые необходимо устранить, инновационных реформах и других подобных новостях.
В докладе, наряду с разъяснением сути и значения Указа и Концепции, дается информация касательно нормативно-правовых актов, принятых с 2016 года по сей день и кардинального повышения показателей данных документов в 2017 году по сравнению с 2016 годом.
В частности, обратимся к цифрам: в 2016 году было принято 20 законов, 18 указов, 129 постановлений Президента Республики Узбекистан, 422 постановления Кабинета Министров, эти показатели составили в 2017 году: 43 закона, 108 указов, 522 постановления Президента Республики Узбекистан, 1043 постановления Кабинета Министров.
А в первом полугодии 2018 года этот показатель составляет 22 закона, 67 указов, 212 постановления Президента Республики Узбекистан, 489 постановлений Кабинета Министров.
В ходе семинара разъяснены вопросы, относящиеся к каждому из основных направлений Концепции, включая систематизацию законодательства, повышение качества разработки и принятия нормативно-правовых актов, внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в норматворческий процесс, а также использование модели «умное регулирование» в норматворчестве и совершенствование институциональных основ этой деятельности.
Министр юстиции подробно ответил на интересующие участников мероприятия вопросы, а также выслушал предложения в сфере нормотврочества.