Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон 17 август куни давлат ташрифи билан мамлакатимизга келди.
Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмонни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев кутиб олди.
Аввал хабар берилганидек, ташриф асносидаги музокараларда икки мамлакат раҳбарлари Ўзбекистон Президентининг 2018 йил 9-10 март кунлари Тожикистонга давлат ташрифи давомида эришилган келишувлар ижросининг боришини муҳокама қилиб, ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг, унга узоқ муддатли ва кенг кўламли тус беришнинг устувор йўналишларини белгилаб оладилар.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари, шунингдек, халқаро ва минтақавий сиёсатнинг долзарб масалалари юзасидан фикр алмашадилар.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёнотини қабул қилиш, Стратегик шериклик тўғрисидаги шартномани, турли соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш, ўзбек ва тожик халқлари ўртасидаги анъанавий қардошлик алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган салмоқли давлатлараро, ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар тўпламини имзолаш режалаштирилмоқда.
Тожикистон Президентининг Ўзбекистонга ташрифи дастуридан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов, Бош вазир Абдулла Арипов билан учрашувлар ўтказиш, Самарқанд шаҳрини зиёрат қилиш ҳам жой олган.

President of Tajikistan arrives in Tashkent
On August 17, the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon arrived in Uzbekistan with a state visit at the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon at Tashkent international airport named after Islam Karimov.
As previously reported, the heads of states will thoroughly discuss the implementation of the agreements reached within the framework of the state visit of the President of Uzbekistan to Tajikistan on March 9-10, 2018, determine the priority areas for further development of cooperation, giving it a long-term and multifaceted character.
Presidents of Uzbekistan and Tajikistan will also exchange views on issues of current international and regional policy.
Following the negotiations, it is planned to adopt a Joint Statement of the Heads of States, sign a Strategic Partnership Agreement, a number of interstate, intergovernmental, interdepartmental documents aimed at enhancing interaction between the two countries in various fields, strengthening traditional brotherly ties between Uzbekistan and Tajikistan people.
The program of the visit of the President of Tajikistan to Uzbekistan also includes meetings with the Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Nurdinjon Ismoilov, Prime Minister Abdulla Aripov, visit to the city of Samarkand.