Корея Республикаси ўқитувчилари делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 10 август куни Халқ таълими вазирлигида Корея Республикасининг ўқитувчилар делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди. Ташриф буюрган ўқитувчилар Корея Республикасидаги “Йилнинг энг яхши дарси” маҳорат танлови ғолибларидир.
Эслатиб ўтамиз, 7 – 8 август кунлари А.Авлоний номидаги халқ таълими тизими раҳбар ва мутахассис ходимларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институтида кореялик ўқитувчилар делегацияси томонидан Ўзбекистон Республикаси халқ таълими соҳаси ўқитувчи ва мутахассислари учун семинар ўтказилиб, унда кореялик меҳмонлар дарсларда ишлаш услублари бўйича ўз тажрибалари билан ўртоқлашишди, Жанубий Корея ўқитиш тизимининг ўзига хос хусусиятлари билан таништиришиб, интизом, математика, чет тиллари, адабиёт ва ижтимоий фан ўқитувчилари учун мастер-класслар ўтказишди.
Учрашув давомида Халқ таълими вазири ўринбосари Алишер Умаров меҳмонларга ташриф учун миннатдорчилик билдирди. Шунингдек, вазир ўринбосари Жанубий Кореянинг энг яхши ўқитувчилари ўзларининг бой тажрибасини Ўзбекистонлик ҳамкасблари билан ўртоқлашишгани Ўзбекистон Республикасидаги мактабларида ўқитиш услубларини такомиллаштиришда катта ёрдам беришини таъкидлаб ўтди.
Ушбу ташриф икки давлат ўртасида ўрнатилган ҳамкорликнинг ёрқин намунаси ва ҳамкорликни янада мустаҳкамлашнинг босқичларидан бири ҳисобланади.

Встреча МНО с делегацией учителей из Республики Корея
10 августа текущего года в Министерстве народного образования состоялась встреча с делегацией учителей из Республики Корея. Прибывшие учителя являются победителями профессионального конкурса преподавателей «Лучший урок года» в Республике Корея.
Напомним, в период с 7 по 8 августа в Институте переподготовки и повышения квалификации специалистов системы народного образования имени А.Авлоний, делегацией учителей из Республики Корея был проведен семинар для учителей и работников сферы народного образования Узбекистана, где гости с Кореи поделились своим опытом по методикам работы на уроках, ознакомили с особенностями преподавания в Южной Корее, провели интереснейшие мастер-классы для учителей-предметников по таким дисциплинам, как математика, иностранные языки, литература и социальные науки.
Во время встречи, заместитель министра народного образования А.Умаров, выразил благодарность гостям за визит в Узбекистан. Он подчеркнул, что накопленный богатый опыт лучших учителей Южной Кореи, с которыми они поделились со своими коллегами из Узбекистана, окажет содействие в совершенствовании методик преподавания в школах Республики Узбекистан.
Данный визит является примером налаженного сотрудничества между сферами образования двух стран и одним из этапов дальнейшего укрепления сотрудничества.