Ҳиндистонлик ишбилармонлар билан видеомулоқот
Тошкент шаҳрида 8 август куни Ўзбекистон ва Ҳиндистон ишбилармон доираларининг онлайн видеомулоқоти бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси томонидан Ҳиндистон Савдо палатаси ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда иқтисодиёт, энергетика, савдо, сармоя, тиббиёт, кимё ва электрон маҳсулотлар, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби соҳалар учун масъул концерн ва компаниялар вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси раиси А.Икромов 6-7 август кунлари Ҳиндистонда икки мамлакат вазирлик, йирик корхона ва ташкилотлари раҳбарлари иштирокида бўлиб ўтган учрашув ва музокаралар якунлари ҳақида маълумот берди. Ҳиндистоннинг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Винод Кумар шу йил 16-18 август кунлари пойтахтимизда ўтказилиши режалаштирилган савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон Ҳиндистон ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги йиғилиши ва бизнес-форум икки томонлама савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик кўламини кенгайтиришга хизмат қилишини таъкидлади.
Видеоконференцияда Ўзбекистон ва Ҳиндистон ўртасида савдо, фармацевтика, текстиль, тиббиёт, туризм ва логистика тармоқларидаги ҳамкорликни кенгайтириш бўйича ишбилармон доираларнинг таклифлари тингланди. Сўнгги икки йилда туризм, логистика ва тиббиёт соҳаларида товар ва хизматлар айирбошлаш ҳажми жадал ўсгани, бошқа соҳаларда ҳам шундай ривожланиш суръатларини таъминлаш учун имкониятлар юқори экани қайд этилди.
– Салкам 10 йилдан буён тиббиёт йўналишида тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланаман, – дейди Тошкентдаги “Astam Healthahe” компанияси директори Манож Кумар. – Ушбу онлайн учрашувда дори-дармон маҳсулотларини рўйхатга олиш тизимини қайта кўриб чиқиш ва икки томон учун ҳам қулайликлар яратиш бўйича ўз таклифларимни бердим. Бундай мулоқотлар ўзаро савдо ҳажмини ошириш ва ишбилармонлар алоқаларини янада яхшилашда қўл келади.
Учрашувда икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида истиқболли ҳамкорликни кенгайтириш, Тошкентда “Ўзбекистон – Ҳиндистон тадбиркорлигини ривожлантириш маркази”ни ташкил этиш масалалари юзасидан ўзаро фикр алмашилди.

On August 8, Tashkent hosted a video conference between business circles of Uzbekistan and India.
The event, organized by the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan jointly with the Indian Chamber of Commerce, was attended by representatives of companies of the two countries responsible for such spheres as economy, energy, trade, investment, medicine, production of chemical and electronic products, construction materials.
Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Uzbekistan A.Ikramov presented information on the results of meetings and negotiations held in India on August 6-7 with participation of heads of ministries, large companies and organizations of the two countries. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Uzbekistan Vinod Kumar noted that the next meeting of Uzbekistan – India Intergovernmental Commission on trade-economic and scientific-technical cooperation, scheduled for August 16-18, 2018, as well as, a business forum within its framework will serve to expand the scale of bilateral trade-economic and investment cooperation.
Proposals from businessmen were heard to expand cooperation between Uzbekistan and India in trade, pharmaceutical, textile, medical, tourism and logistics sectors. It was emphasized that the trade turnover and services in tourism, logistics and medical sphere has increased significantly over the past two years, and there are great opportunities for ensuring high rates of development of this partnership.
At the meeting, the sides exchanged views on expansion of promising cooperation between the business circles of the two countries, establishment of Uzbekistan – India center for business development.