Давлат статистика қўмитаси томонидан туристларнинг ўртача харажатларини қайта кўриб чиқиш учун танланма сўровномалар ўтказилди
2018-08-08 | Туризм
Давлат статистика қўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда, республика бўйича туризм хизматлари экспортининг асосини ташкил қилувчи ўртача битта турист харажатларини қайта кўриб чиқиш учун 2018 йилнинг 4-30 июнь кунлари «Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти»да, Тошкент марказий темир йўл вокзалида ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё, Тошкент, Фарғона ва Хоразм вилоятларининг асосий чегара божхона постларида танланма кузатувлари ташкил этилди.
Кузатув даврида жами 10 249 нафар ташриф буюрувчилардан сўров ўтказилди. Шулардан 5 754 нафарини хориж фуқаролари (экспорт хизматлари) ҳамда 4 495 нафарини Ўзбекистон Республикаси фуқаролари (импорт хизматлари) ташкил этди. Кузатув натижаларини умумлаштириш, туризм хизматлари экспортининг ҳақиқий миқдорини ҳисоблаш мақсадида, хорижий туристлар ташриф буюрган мамлакатларни инобатга олган ҳолда қўшни мамлакатлар, МДҲ ва узоқ хорижий давлатлар бўйича дифференцияланган бир ташриф буюрувчининг ўртача харажатлар кўрсаткичлари шакллантирилди.
Туризм хизматлари импортини аниқлаш учун, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари томонидан чет эл мамлакатларида қилинган ўртача харажатлари ҳам ҳисобланди.
Кузатув давомида олинган натижалар асосида 2017 йил ва 2018 йил январь ойидан туризм хизматлари экспорт-импорт кўрсаткичлари қайта ҳисоблаб чиқилди ва кейинги даврлар учун экспорт-импорт хизматлари ҳажмларини шакллантиришда ушбу кўрсаткичлардан фойдаланиш жорий этилди.

The State Committee of the Republic of Uzbekistan on statistics conducted selective surveys on the revision of the average cost of tourists
2018-08-08 | Tourism
The State Committee of the Republic of Uzbekistan on statistics, jointly with the State Committee for Tourism Development and the Ministry of Foreign Trade, conducted selective surveys from June 4 to June 30 of this year at the Tashkent International Airport named Islam Karimov, at the Tashkent central railway station, as well as at the customs border posts of the Republic Karakalpakistan, Andijan, Bukhara, Samarkand, Surkhandarya, Syrdarya, Tashkent, Fergana and Kharezm regions to review the average costs of one tourist During the survey period, 10249 people were interviewed. Of these, participated 5174 foreign citizens (services exports) and 4495 citizens of the Republic of Uzbekistan (import of services).
In order to summarize the results of the survey and calculate the actual volume of export of tourist services, taking into account the visits of tourists, was formed the average cost of one tourist for bordering countries, CIS countries and foreign countries. Also, to determine the import of tourist services, the average costs of citizens of the Republic of Uzbekistan in foreign countries were calculated.
Based on the results of the survey, the indicators of export-import of tourism services was revised for 2017 and for the current period starting from January, which will be used to form the volume of export-import services in future periods.