Давлат статистика қўмитаси томонидан туристларнинг ўртача харажатларини қайта кўриб чиқиш учун танланма сўровномалар ўтказилди
2018-08-08 | Туризм
Давлат статистика қўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси ва Ўзбекистон Республикаси Ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда, республика бўйича туризм хизматлари экспортининг асосини ташкил қилувчи ўртача битта турист харажатларини қайта кўриб чиқиш учун 2018 йилнинг 4-30 июнь кунлари «Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропорти»да, Тошкент марказий темир йўл вокзалида ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, Андижон, Бухоро, Самарқанд, Сурхондарё, Сирдарё, Тошкент, Фарғона ва Хоразм вилоятларининг асосий чегара божхона постларида танланма кузатувлари ташкил этилди.
Кузатув даврида жами 10 249 нафар ташриф буюрувчилардан сўров ўтказилди. Шулардан 5 754 нафарини хориж фуқаролари (экспорт хизматлари) ҳамда 4 495 нафарини Ўзбекистон Республикаси фуқаролари (импорт хизматлари) ташкил этди. Кузатув натижаларини умумлаштириш, туризм хизматлари экспортининг ҳақиқий миқдорини ҳисоблаш мақсадида, хорижий туристлар ташриф буюрган мамлакатларни инобатга олган ҳолда қўшни мамлакатлар, МДҲ ва узоқ хорижий давлатлар бўйича дифференцияланган бир ташриф буюрувчининг ўртача харажатлар кўрсаткичлари шакллантирилди.
Туризм хизматлари импортини аниқлаш учун, Ўзбекистон Республикаси фуқаролари томонидан чет эл мамлакатларида қилинган ўртача харажатлари ҳам ҳисобланди.
Кузатув давомида олинган натижалар асосида 2017 йил ва 2018 йил январь ойидан туризм хизматлари экспорт-импорт кўрсаткичлари қайта ҳисоблаб чиқилди ва кейинги даврлар учун экспорт-импорт хизматлари ҳажмларини шакллантиришда ушбу кўрсаткичлардан фойдаланиш жорий этилди.

Государственным комитетом по статистике проведены выборочные опросы по пересмотру средних затрат туристов
2018-08-08 | Туризм
Государственным комитетом по статистике совместно с Государственным комитетом по развитию туризма и Министерством внешней торговли были проведены выборочные опросы с 4 июня по 30 июня текущего года в международном аэропорту Ташкента имени Ислама Каримова, в центральном железнодорожном вокзале г.Ташкента, а также на таможенных пограничных постах Республики Каракалпакистан и Андижанской, Бухарской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Харезмской областях для пересмотра средних затрат одного туриста, которые составляют основу экспорта туристских услуг.
В периоде обследования были опрошены 10 249 посещаемых лиц. Из них участвовало 5174 иностранных граждан (экспорт услуг) и 4495 граждан Республики Узбекистан (импорт услуг).
В целях обобщения результатов обследования и расчета фактического объема экспорта туристских услуг, учитывая посещения туристов были сформированы дифференционные средние затраты одного туриста по приграничным странам, странам СНГ и дальнего зарубежья.
Также для определения импорта туристских услуг были рассчитаны средние затраты граждан Республики Узбекистан в зарубежных странах. На основании полученных результатов опроса был произведен пересчет показателей экспорта-импорта туристских услуг за 2017 год и за текущий период начиная с января месяца, которые будут применяться при формировании объема экспорта-импорта услуг в дальнейших периодах.