2018-08-01 | Соғлиқни сақлаш
Соғлиқни сақлаш соҳаси ҳар бир инсон ҳаётига бевосита дахлдор. Шу боис сўнгги йилларда тизимни ислоҳ этиш борасида қатор муҳим ҳужжатлар қабул қилиниб, улар ижросига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Президентимизнинг 2018 йил 10 майда қабул қилинган “Соғлиқни сақлаш тизимини танқидий ўрганиш ва уни тубдан такомиллаштириш бўйича таклифларни тайёрлашни ташкил этиш тўғрисида”ги фармойишида ҳам соҳада ўз ечимини кутаётган устувор вазифалар белгилаб берилгани билан аҳамиятлидир.
Шу асосда Соғлиқни сақлаш вазирлигида етук олимлар ва соҳанинг тажрибали мутахассисларидан иборат махсус ишчи гуруҳлар фаолият кўрсатмоқда. Улар томонидан тайёрланаётган Концепция лойиҳаси доирасида дунёнинг тиббиёти тараққий этган мамлакатлар тажрибасини ўрганишга ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ)нинг нуфузли делегацияси мамлакатимизга таклиф этилди.
Айни пайтда юртимизда бўлиб турган ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси етакчи эксперти Мелитта Якаб бошчилигида делегация мамлакатимизда амалга оширилаётган тиббий-ижтимоий ислоҳотларни ҳар томонлама ўрганиб, соғлиқни сақлаш тизимини тубдан такомиллаштириш бўйича ишлаб чиқилаётган Концепция лойиҳаси юзасидан таклифлар тайёрламоқда. Бундан ташқари, халқаро экспертлар ташриф доирасида пойтахтимиздаги кўплаб тиббиёт муассасаларида аҳолига тиббий ёрдам кўрсатиш жараёни билан бевосита танишиб, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, шунингдек, бир қатор вазирлик ҳамда идораларда мутахассислар билан учрашувлар ўтказмоқда.
Жумладан, Соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов ва делегация экспертлари ўртасида бўлиб ўтган мулоқотда тизимни тубдан такомиллаштиришга қаратилган Концепция лойиҳаси юзасидан кўплаб таклифлар ўртага ташланди. Шунингдек, хориж мамлакатларидаги илғор тажрибаларни чуқур ўрганиш, шу асосда тиббиёт соҳаси тараққиётини янги босқичга кўтариш, ходимларни ижтимоий қўллаб-қувватлашни кучайтириш, малакали мутахассислар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш борасидаги саъй-ҳаракатлар экспертлар томонидан юқори баҳоланди. Мулоқотда Ўзбекистон тиббиёт тизимида оқилона стратегия ҳамда устувор йўналишлар белгилаб олинаётгани эътироф этилган ҳолда ушбу тарихий воқеаларнинг гувоҳи бўлиш мақсадида шу йил ЖССТ Бош директори Тедрос Гебрейесуснинг ташрифи кутилаётгани ҳам маълум қилинди.
– Биз юртингизга ушбу Концепцияни ҳамкорликда тайёрлаш учун келганмиз, – дейди ЖССТнинг Европа минтақавий бюроси етакчи эксперти Мелитта Якаб. – Эътиборли жиҳати, сўнгги икки йил ичида Ўзбекистон тиббиётда танлаган ўз стратегияси билан Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг фаол аъзосига айланди. Бундан буён ҳам кўп томонлама ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришга тайёрмиз.
Эслатиб ўтамиз, мамлакатимизда фаол иш олиб бораётган мазкур халқаро делегация ташрифи якунлари бўйича Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимидаги ислоҳотларни ривожлантиришга қаратилган тақдимот ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

В концепции медицины участвуют эксперты ВОЗ
Система здравоохранения непосредственно касается жизни каждого человека. Поэтому в последние годы в области реформы сферы принят ряд важных документов, особое внимание уделяется их исполнению.
Принятое 10 мая 2018 года Распоряжение Президента Узбекистана «Об организации критического изучения и подготовке предложений по кардинальному совершенствованию системы здравоохранения» тоже значительно тем, что определило ожидающие своего решения устойчивые задачи сферы.
На этой основе в Министерстве здравоохранения действует специальная Рабочая группа, состоящая из ведущих ученых и опытных специалистов сферы. В рамках подготавливаемого ими проекта Концепции особое внимание уделяется изучению опыта стран с развитой медициной. С этой целью в нашу страну приглашена авторитетная делегация Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
В данное время находящаяся в нашей стране делегация во главе с ведущим экспертом Европейского регионального бюро ВОЗ Мелиттой Якаб, всесторонне изучая осуществляющиеся в республике медико-социальные реформы, подготавливает предложения по поводу проекта Концепции, разрабатываемого по коренному совершенствованию системы здравоохранения. Помимо этого, международные эксперты во время визита непосредственно знакомятся с процессом оказания медицинских услуг населению во многих медицинских учреждениях, встречаются со специалистами Министерства здравоохранения, а также ряда министерств и ведомств.
В частности, во время общения между министром здравоохранения Алишером Шадмановым и экспертами делегации было выдвинуто немало предложений по поводу проекта Концепции, направленного на коренное совершенствование системы. А также экспертами были высоко оценены усилия по глубокому изучению передового опыта зарубежных стран, поднятию на этой основе развития медицинской сферы на новый этап, усилению социальной поддержки работников, совершенствованию системы подготовки квалифицированных специалистов. Во время общения было отмечено, что в медицинской сфере Узбекистана определяются разумная стратегия и устойчивые направления и в нынешнем году ожидается визит Генерального директора ВОЗ Тедроса Гебрейесуса, чтобы стать свидетелем этих исторических событий.
– Мы приехали в вашу страну для того, чтобы совместно подготовить данную Концепцию, – говорит ведущий эксперт Европейского регионального бюро ВОЗ Мелитта Якаб. – Достойно внимания то, что за последние два года Узбекистан со своей выбранной стратегией в медицине стал активным членом Всемирной организации здравоохранения. В дальнейшем тоже мы готовы развивать многостороннее сотрудничество.
Напоминаем, что по итогам визита данной международной делегации, активно действующей в нашей стране, планируется проведение презентации, направленной на развитие реформ в системе здравоохранения Узбекистана.