ТИВнинг 2018 йил 1-ярим йиллигидаги консуллик фаолияти тўғрисида
2018 йилнинг биринчи ярим йиллигида Ташқи ишлар вазирлиги Консуллик-ҳуқуқий департаменти ва Ўзбекистон Республикасининг хориждаги консуллик муассасалари томонидан 186 128 та консуллик ҳаракати амалга оширилди (2017 йил биринчи ярмида – 173 941).
2018 йилнинг мазкур даврида чет эл фуқароларига 131 535 та кириш визаси (2017 йил биринчи ярмида – 123 360) берилди, 16805 та Ўзбекистон Республикасига қайтиш сертификати расмийлаштирилди, 3117 та биометрик паспорт берилди, ФҲДЙга доир 6371 та ҳаракат амалга оширилди, фуқаролик масалаларига доир (фуқароликка қабул қилиш, чиқиш, йўқотиш ва тегишли эмаслик) 7844 ариза қабул қилинди.
Энг кўп консуллик ҳаракатлари Ўзбекистон Республикасининг Туркманистон (21870), Тожикистон Республикаси (16567), Россия Федерацияси (14421), Қозоғистон Республикаси (14083) ва Хитой Халқ Республикасидаги (10882) элчихоналарида амалга оширилди.
Чет эл фуқароларининг мамлакатимизга келишлари учун қулай шароитлар яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 5326- сонли 3.02.2018й.даги «Ўзбекистон Республикаси туризм салоҳиятини ривожлантириш учун қулай шароитлар яратиш бўйича қўшимча ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонига мувофиқ 2018 йил 10 февралдан эътиборан 7 та давлат – Исроил, Индонезия, Корея Республикаси, Малайзия, Цингапур, Туркия ва Япония фуқаролари учун 30 кунлик муддатга визасиз тартиб жорий этилди.
Ушбу фармон билан 2018 йил 10 февралдан бошлаб 39 та давлат фуқаролари учун туристик визаларни расмийлаштиришнинг соддалаштирилган тартибини киритилди.
Ўзбекистон Республикаси фуқаролари ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш ҳамда уларга ўз вақтида консуллик-ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш бўйича ишларни такомиллаштириш чораларини амалга ошириш доирасида 2018 йил март ойида Россия Федерацияси ҳудудида Санкт-Петербург шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош консулхонаси ўз фаолиятини бошлади. Бундан ташқари, Қозоғистон ҳудудида Алмати ва Актау шаҳарларида Ўзбекистон Республикаси бош консулхоналарини очиш масаласи кўриб чиқилмоқда.

Об итогах консульской деятельности МИД в 1-м полугодии 2018 года
За первое полугодие 2018 года Консульско-правовым департаментом МИД и консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом совершено всего 186 128 консульских действий (I/2017 г. – 173 941).
За указанный период 2018 года иностранным гражданам выдано 131 535 въездных виз (I/2017 г. – 123 360), оформлено 16805 сертификатов на возвращение в Республику Узбекистан, выдано 3117 биометрических паспортов, выполнено 6371 действие по линии ЗАГС, нотариата и легализации, принято 7844 заявлений по вопросам гражданства (прием, выход, утрата и непринадлежность).
Наибольшее количество консульских действий осуществлено посольствами Республики Узбекистан в Туркменистане - 21870, Республике Таджикистан - 16567, Российской Федерации - 14421, Республике Казахстан – 14083 и КНР - 10882.
В целях создания благоприятных условий для въезда иностранных граждан в республику, Указом Президента Республики Узбекистан №5326 от 3.02.2018г. «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан» с 10 февраля 2018 года введен безвизовый режим сроком на 30 дней для граждан 7 стран: Израиля, Индонезии, Южной Кореи, Малайзии, Сингапура, Турции и Японии.
Указом также с 10 февраля 2018 года для граждан 39 стран введен упрощенный порядок оформления туристских виз.
В рамках реализации мер по совершенствованию работы по защите прав и законных интересов граждан Республики Узбекистан и оказанию им своевременной консульско-правовой помощи в марте 2018 года на территории Российской Федерации в г.Санкт-Петербурге начало функционировать Генеральное консульство Республики Узбекистан. Кроме этого, прорабатывается вопрос открытия генеральных консульств Республики Узбекистан на территории Республики Казахстан в г.Алматы и г.Актау.