Мудофаа вазирлигининг Маънавият ва маърифат марказида “Ягонасан, муқаддас Ватан!” республика кўрик-танлови ва Умумармия қўшиқлар фестивалининг якуний босқичи бўлиб ўтди.
Унда Чирчиқ, Наманган, Қарши, Нукус, Фарғона, Жиззах ва Бухоро гарнизонларида жойлашган ҳарбий қисмлар офицерлари ва муддатли ҳарбий хизматни ўтаётган аскарлар иштирок этди.
Иштирокчиларнинг ижро маҳорати таниқли ҳакамлар ҳайъати томонидан баҳолаб борилди. Кўрик-танловда ижро этилган қўшиқлар барчага манзур бўлди.
Танловнинг якуний натижаларига кўра, саф қўшиқлари йўналиши бўйича Нукус гарнизони офицерлар уйининг шартнома бўйича ҳарбий хизматчилари, оддий аскарлар Ақилбек Коразбеков ва Фаррух Одинаевлар жўровоз бўлиб куйлаган “Ватан сарҳади” қўшиғи билан биринчи ўринни эгаллади. Ҳаво ҳужумидан мудофаа қўшинлари ва Ҳарбий ҳаво кучларига қарашли ҳарбий қисм ҳарбий хизматчиси, кичик сержант Ҳотам Абдуллаев “Ўзбекистон мард посбонлари” қўшиғи билан иккинчи ўринни, Наманган гарнизонида жойлашган ҳарбий қисм ҳарбий хизматчиси, кичик сержант Бобомурод Нуратов эса “Бу менинг батальоним” қўшиғи билан учинчи ўринни қўлга киритди.
Ҳарбий-ватанпарварлик йўналиши бўйича биринчи ўринни “Ватан” қўшиғини маҳорат билан ижро этган Ўзбекистон Қуролли Кучлари Марказий ашула ва рақс ансамбли хонандаси, Қуролли Кучлар хизматчиси Шаҳриёрбек Остонбеков қўлга киритди. Ҳаво ҳужумидан мудофаа қўшинлари ва Ҳарбий ҳаво кучлари қўмондонлиги хонандалари майор Санжар Раҳимов ҳамда кичик сержант Ҳилола Баратовалар “Ҳарбий учувчилар”, “Ўзбегим ҳарбийлари” қўшиқлари билан иккинчи ва учинчи ўринлардан жой олди.
Шунингдек, лирика ва эстрада қўшиқлари йўналишида ҳам ғолиблар аниқланди. Биринчи ўринни Фарғона гарнизонидан сержант Асомиддин Чоршанбиев қўлга киритди.

Гимн мужеству и преданности Родине
В Центре духовности и просветительства Министерства обороны прошли заключительные этапы республиканского смотра-конкурса "Ты едина, священная Родина!" и Всеармейского фестиваля песни.
В них приняли участие офицеры, сержанты и военнослужащие срочной службы воинских частей, расположенных в Ташкентском, Чирчикском, Наманганском, Каршинском, Нукусском, Ферганском, Джизакском и Бухарском гарнизонах.
Исполнительское мастерство участников оценивало авторитетное жюри. Прозвучавшие на смотре-конкурсе песни понравились всем.
По итогам конкурса первое место заняла песня "Ватан сархадлари"("Рубежи Родины") в исполнении дуэта рядовых Акилбека Коразбекова и Фарруха Одинаева, военнослужащих по контракту Дома офицеров Нукусского гарнизона. Второе место заняла песня "Узбекистон мард посбонлари" ("Мужественные стражи Узбекистана") в исполнении младшего сержанта Хотама Абдуллаева, военнослужащего воинской части войск Военно-Воздушных Сил и Противовоздушной обороны, третье место с песней "Бу менинг батальоним" ("Это мой батальон") занял младший сержант Бобомурод Нуратов, военнослужащий воинской части гарнизона, расположенного в городе Намангане.
В военно-патриотическом направлении первого места удостоился Шахриёрбек Остонбеков, солист Центрального ансамбля песни и танца Вооруженных Сил Узбекистана, мастерски исполнивший песню "Ватан" ("Родина"). Второе и третье места заняли солисты управления войск ПВО и ВВС майор Санжар Рахимов и младший сержант Хилола Баратова с песнями "Харбий учувчилар" ("Военные летчики") и "Узбегим харбийлари" ("Военные Узбекистана").
Также выявлены победители в номинации лирических и эстрадных песен. Первое место присуждено сержанту Асомиддину Чоршанбиеву из Ферганского гарнизона.