Хитой Халқ Республикасининг Хэнань провинцияси ишбилармонларидан иборат делегация инвестициявий шароитлар билан танишиш, ҳамкорлик шартномалари тузиш мақсадида Жиззах вилоятига ташриф буюрди.
Бундан аввалроқ Жиззах вилояти ҳокими ўринбосари У.Эгамов хизмат сафари билан Хитой Халқ Республикасида бўлиб, Хэнань провинциясида фаолият юритувчи йирик компаниялар билан ҳамкорлик музокаралари ўтказиб қайтган эди. Хитойлик тадбиркорларнинг жавоб ташрифида Жиззах вилояти ва Хэнань провинцияси компаниялари ўртасида ҳамкорлик бўйича музокаралар давом эттирилди.
Меҳмонлар вилоят ҳокимлигида юртимизда хорижий инвесторлар учун яратилаётган шарт-шароитлар, имтиёзлар билан таништирилди. Ўзбекистон – Хитой савдо уйи ва вилоят ҳокимлиги ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Меҳмонлар “Жиззах” эркин иқтисодий зонасида бўлиб, корхоналар фаолияти билан танишди. Ҳудудда тадбиркорлар учун яратилган имтиёз ва имкониятлар, қулай инвестиция муҳити хитойлик тадбиркорларга манзур бўлди. Бу ерда қўшма корхоналар ташкил этиш бўйича Хитой компаниялари вакиллари ва маҳаллий тадбиркорлар музокаралар ўтказишди.

Chinese investors visit Jizzakh
Delegation of entrepreneurs from Henan province of the People’s Republic of China arrived in Jizzakh region to become familiar with investment conditions and conclude cooperation agreements.
In the khokimiyat of the region the guests were acquainted with conditions created for foreign investors, as well as privileges granted to them. A Memorandum of Cooperation was signed between Uzbekistan – China Trading House and the regional khokimiyat.
The guests visited the free economic zone “Jizzakh”, where they got acquainted with the activity of enterprises. Chinese investors liked the benefits and opportunities created for entrepreneurs, a favorable investment environment. Negotiations were held between representatives of Chinese companies and local entrepreneurs on establishing joint ventures.
A business forum was organized with participation of Chinese and local entrepreneurs at the Grand Hotel. At the event, a Memorandum of cooperation was signed between Henan Province and the khokimiyat of Jizzakh region.
The khokim of the region E.Soliyev attended the events held within the framework of the visit of Chinese entrepreneurs.