Давлат статистика қўмитасининг 2018 1-ярим йил якунларига бағишланган кенгайтирилган Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 20 июль куни Давлат статистика қўмитасининг 2018 йил 1-ярим йил якунларига бағишланган кенгайтирилган Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда, Давлат статистика тизими фаолиятининг амалдаги қонунчилик ҳужжатлари, Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг фармон ва қарорларида белгилаб берилган асосий йўналишлари, давлат статистика ишларини бажариш бўйича белгиланган вазифаларнинг 2018 йил 1-ярим йилликдаги ижроси натижаларига доир масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 11 апрелдаги ПҚ-2881-сон қарорида белгиланган вазифаларнинг сўзсиз ижросини таъминлаш, ижро интизомини янада мустаҳкамлаш бўйича давлат статистика органлари томонидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижалари ҳамда хорижий мамлакатлар статистика органлари билан ўзаро ҳамкорликни ташкил этиш, халқаро статистик, молиявий ва иқтисодий ташкилотларга статистик ахборотларни тақдим этиш бўйича 2018 йилнинг ИИ чорагида амалга оширилган ишлар самарадорлиги бўйича масалалар йиғилиш кун тартибидан ўрин олди.
Кенгайтирилган Ҳайъат йиғилиши якунида ижро интизоми ва ташкилий масалалар кўриб чиқилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Состоялось расширенное заседание Коллегии Государственного комитета по статистике по итогам 1 полугодия 2018 года
20 июля текущего года состоялось расширенное заседание Коллегии Государственного комитета по статистике по итогам 1 полугодия 2018 года.
На заседании обсуждались вопросы, связанные с реализацией нормативных актов Государственной статистической системы и основные направления, определенные в указ и постановлениях  Президента Республики Узбекистан и Правительства, а также задачи по выполнению государственных статистических работ в I - полугодии 2018 года.
Также, в повестке дня заседания были обсуждены вопросы по безусловному испольнению задач, установленных в Указе Президента № ПП-2881 от 11 апреля 2017 года, результаты мер, принимаемых органами государственной статистики для дальнейшего укрепления исполнительной дисциплины, а также  вопросы сотрудничества со статистическими агентствами зарубежных стран, финансовыми и экономическими организациями и предоставления статистической информации данным организациям в течение II квартала 2018 года.
Также, в ходе расширенного заседания были рассмотрены вопросы исполнительной дисциплины и организационные вопросы, и приняты соответствующие решения.