“Адлия ахбороти” брифингги: ер участкаларини 50 йилгача бўлган узоқ муддатли ижарага бериш тартиби жорий этилмоқда
Қонун ҳужжатлари мазмун-моҳияти ва аҳамиятини аҳолига етказиш бўйича вазирлик томонидан ҳар ҳафта «Адлия ахбороти» номли брифинг ўтказиб келинмоқда. Шунга кўра, ушбу ҳафта давомида қабул қилинган бир қатор муҳим қонун ҳужжатлари юзасидан аҳолига маълумот бериш мақсадида 2018 йилнинг 20 июль куни навбатдаги «Адлия ахбороти» брифинги ташкил этилди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Суд-ҳуқуқ тизимини янада такомиллаштириш ва суд ҳокимияти органларига ишончни ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони, “2018 йилда қишлоқ жойларда янгиланган намунавий лойиҳалар бўйича арзон уй-жойлар ва шаҳарларда арзон кўп квартирали уйлар қуриш дастурларини амалга ошириш механизмларини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори каби қатор қонун ҳужжатлари ҳақида батафсил маълумотлар берилди.
Брифингдан сўнг ОАВ учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Аҳоли бандлигини таъминлаш борасидаги ишларни такомиллаштириш ва самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида назарда тутилган муҳим янгиликларни тушунтириш учун соҳа мутахассислари иштирокида матбуот анжумани ҳам ташкил этилди.
Анжуманда билдирилишича, қарорга мувофиқ, Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасига 2018 йилда 150 миллиард сўм ажратиш, 2019 йилдан бошлаб эса бюджет параметрларида 300 миллиард сўмдан кам бўлмаган миқдорда қўшимча маблағлар ажратишни назарда тутиш белгиланди.
Шу билан бирга, ОАВ ва кенг жамоатчиликка мамлакатда инвестицион муҳитни янада яхшилаш, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш, мазкур йўналишда давлат сиёсатининг изчиллигига инвесторларнинг ишончини мустаҳкамлаш мақсадида Адлия вазирлиги Бош прокуратура билан биргаликда тайёрланган инвестицион муҳитни тубдан яхшилашга қаратилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони лойиҳаси ҳақида ҳам тушунтиришлар берилди.
Вазирлик ахборотида айтилишича, лойиҳада инвестор ва тадбиркорлик субъектларини давлат органининг ноқонуний маъмурий актларидан ҳимоялаш механизмлари ўрнатилмоқда.
Давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларини олиб қўйишда қонунийлик ва аниқликни таъминлаш мақсадида, лойиҳада ер участкаларини олиб қўйишнинг аниқ ҳолатлари белгиланмоқда.
Турар жой ва ишлаб чиқариш объектларини бузиш фақат кўчмас мулкнинг бозор қиймати ва мулкдорга етказиладиган зарарнинг ўрни қоплангандан кейин амалга оширилиши қайд этилмоқда.
Шу билан бирга, инвестициявий фаолиятни амалга ошириш учун ер участкаларини беришнинг янги механизмлари ишлаб чиқилган, хусусан, ер участкаларини 50 йилгача узоқ муддатли ижарага бериш тартиби жорий этилмоқда.
Тадбир давомида журналистлар Фармон лойиҳасида назарда тутилган бошқа янгиликлар хусусида ҳам тўлиқ маълумотга эга бўлишди.
Шунингдек, тадбиркорлар Адлия вазирлиги вакилларига мурожаат қилиб, янги инвестиция бўйича қарор лойиҳасига ўзларининг бир қатор таклифларини билдириб ўтишди.

Брифинг «Информация юстиции»: Внедряется порядок долгосрочной аренды земельных участков на 50 год
В целях доведения до населения сути, содержания и значения актов законодательства, каждую неделю проводится брифинг «Адлия ахбороти» («Информация юстиции»).
Организованном 20 июля 2018 года брифинге была дана информация о вновь принятых актах законодательства, принятых в течении недели по ряду важных вопросов.
В частности, о вновь принятых актах законодательства, таких как Указ Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию судебно-правовой системы и повышению доверия к органам судебной власти”, постановление Президента Республики Узбекистан “О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов реализации программ по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности и доступных многоквартирных домов в городах на 2018 год”.
После брифинга с участием специалистов сферы была организована пресс-конференция для СМИ по разъяснению новшеств, предусмотренных постановлением Президента Республики Узбекистан “О мерах по совершенствованию и повышению эффективности работы по обеспечению занятости населения”.
Как отмечалось на конференции, в соответствии с постановлением, в 2018 году для Государственного фонда содействия занятости будет выделено 150 миллиардов сумов за счет дополнительных поступлений в Республиканский бюджет, а начиная с 2019 года в параметрах бюджета будут предусматриваться дополнительные средства в сумме не менее 300 миллиардов сумов.
Вместе с тем, представителям СМИ и широкой общественности даны пояснения по проекту Указа Президента Республики Узбекистан, подготовленному Министерством юстиции совместно с Генеральной прокуратурой в целях дальнейшего улучшения инвестиционной среды, стимулирования привлечения прямых иностранных инвестиций, укрепления веры инвесторов в последовательность государственной политики в данном направлении, который направлен на коренное улучшение инвестиционной среды.
Как отмечается в информации Министерства, в проекте закреплены механизмы защиты инвесторов и субъектов предпринимательства от незаконных административных актов государственного органа.
В целях обеспечения законности и точности при изъятии земельных участков для государственных и общественных потребностей в проекте указываются конкретные случаи изъятия земельных участков.
Отмечается, что снос жилых домов и производственных объектов будет осуществляться после возмещения рыночной стоимости недвижимости и ущерба собственнику.
Вместе с тем, разработаны новые механизмы выдачи земельных участков для осуществления инвестиционной деятельности, в частности внедряется порядок предоставления земельных участков в долгосрочную аренду сроком до 50 лет.
В ходе мероприятия журналисты получили подробную информацию и о других нововведениях, предусмотренных в проекте Указа.