АҚШнинг нуфузли Йел университети битирувчиси халқ таълими тизимидаги ислоҳотларда кўмаклашиш мақсадида вазирлик жамоасига қўшилди
Президентимиз томонидан халқ таълими тизимида бошлаб берилган том маънодаги кенг кўламли ислоҳотлар халқаро экспертларни ҳам руҳлантириб, ушбу ислоҳотларни ҳаётга татбиқ этишда иштирок этишга ундамоқда. Чунки таълимни ривожлантириш мамлакатнинг равнақ топишидаги асосий вазифалардан бири ҳисобланади.
Йел университети битирувчиси, Австрия давлати фуқароси И.Митчка университет битирувчилари тармоғи орқали мазкур даргоҳни тамомлаган Халқ таълими вазири Ш.Шерматовнинг чақириғига жавобан тизимда бошланган ислоҳотларга беғараз ёрдам бериш мақсадида Халқ таълими вазири жамоаси маслаҳатчи сифатида қўшилди.
И.Митчка молия соҳасида халқаро тажрибага эга бўлиб, хусусан дунёдаги йирик инвестицион банкларидан бири ҳисобланган Goldman Sachs (АҚШ)да фаолият юритган.
Маълумот учун: Йел университети (АҚШ) (ингл. Yale University) дунёдаги энг яхши университетлардан бири бўлиб, Американинг энг нуфузли саккизта хусусий университетлари уюшмаси – “The Ivy League”нинг аъзосидир.
И.Митчка Халқ таълими вазирлиги ҳузурида Президент Ш.Мирзиёев томонидан қўйилган вазифаларни амалга ошириш устида иш олиб бораётган махсус эксперт-таҳлил гуруҳида янги Таълимни ривожлантириш маркази концепциясини яратиш бўйича ишламоқда. Эксперт мактаб битирувчилари замон талабларига тайёр бўлишлари учун таълимга янгича ёндашувларни жорий этишда хорижлик ҳамкорларни жалб этиш билан фаол шуғулланмоқда. Хусусан, муваффақиятли карьера қилиш учун  зарур бўладиган қуйидаги малакаларни ўқитишни такомиллаштириш имкониятлари ўрганиб чиқилмоқда:
– дастурлаш ва АКТ имкониятларидан фойдаланиш;
– тадбиркорлик кўникмалари ва музокаралар;
– муваффақиятга эришиш учун ўқувчилар иштиёқини ошириш.
Мазкур маслаҳатчининг жалб қилиниши таълим соҳасига энг янги ғояларни жорий қилиш, шунингдек, хорижлик ҳамкорлар  билан биргаликдаги истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш учун мустаҳкам алоқаларни йўлга қўйиш имконини беради.

Выпускник Йельского университета присоединился команде МНО для содействия реформам системы народного образования
Широкомасштабные реформы, начатые Президентом Республики Узбекистан в сфере народного образования, воодушевляют и международных экспертов присоединиться к реализации этих реформ, так как развитие образования является одним из основных задач в развитии страны.
Выпускник Йельского университета и гражданин Австрии И.Митчка через сеть выпускников университета откликнулся на призыв Министра народного образования Ш.Шерматова, который также является выпускником этого университета, и присоединился команде МНО, чтобы оказать содействие начатым реформам на безвозмездной основе в качестве консультанта.
И.Митчка имеет опыт в сфере финансов, в частности в одном из крупнейших инвестиционных банков мира Goldman Sachs (США).
Справочно: Йельский университет (США) (англ. Yale University) — один из лучших университетов в мире. Входит в «Лигу плюща» — сообщество восьми наиболее престижных частных американских университетов.
И.Митчка работает в специальной экспертно-аналитической группе при МНО, которая работает над реализации задач, поставленных Президентом Ш.Мирзиёевым по созданию концепции нового Центра совершенствования образования. Эксперт занимается активным привлечением зарубежных партнеров для внедрения новых подходов в образовании, чтобы выпускники школ были более готовыми к требованиям современного мира. В частности, прорабатываются возможности совершенствования преподавания следующих навыков, необходимых для успешной карьеры:
- программирование и использование возможностей ИКТ;
- навыки предпринимательства и переговоров;
- повышение мотивации учеников для достижения успеха.
Привлечение данного консультанта позволит внедрить новейшие идеи в сфере образование, а также наладить тесные контакты с зарубежными партнерами для дальнейшей реализации перспективных совместных проектов.