Уйдан туриб СТИР (ИНН) олинг ёки унинг маълумотларини ўзгартиринг!
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 12 декабрдаги ”Аҳолига давлат хизматлари кўрсатишнинг миллий тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида“ги ПФ-5278-сон фармони ижросини таъминлаш юзасидан, Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my2.gov.uz​) да “Жисмоний шахслар учун СТИР олиш ёки СТИР маълумотларини ўзгартириш“ хизмати ишга туширилди.
Мазкур хизмат орқали солиқ тўловчи мурожаати бўйича идентификацион рақамларини аниқлаб олиши, шунингдек СТИР маълумотларини қисқа вақт ичида ўзгартириши мумкин. Мурожаат юборилганидан сўнг СТИР гувоҳномаси электрон кўринишда мурожаатда кўрсатилган электрон почта манзилига тақдим этилади.
Хизматдан фойдаланиш учун паспорт нусхаси (яшаш жойи маълумотлари билан) керак бўлади.
Давлат солиқ хизмати органларида солиқ тўловчига идентификацион рақам (СТИР) бериш ёки ҳисоб маълумотларига ўзгартириш киритиш учун солиқ тўловчи жисмоний шахс:
1. Тегишли амални танлайди (ҳисобга қўйиш ёки ҳисоб маълумотларига ўзгартириш киритиш);
2. Ариза шаклини электрон тўлдиради;
3. Сканнерланган паспорт нусхасини юклайди;
4. Доимий яшаш манзили бўйича давлат солиқ инспекциясига электрон аризани юборади.
Мазкур жараёндан сўнг 3 иш куни давомида давлат солиқ хизмати органларида ҳисобга қўйилганлиги бўйича гувоҳномани аризада кўрсатилган электрон почта манзилидан олади.
Энди фамилия ёки шахсий паспорт маълумотларини ўзгартирган тақдирда, Ўзбекистон фуқаролари амалдаги СТИР маълумотларни ўзгартириш учун солиқ қўмитаси бўлинмаларига ташриф буюришлари талаб этилмайди. Уни my2.gov.uz​ орқали кўчага чиқмасдан туриб ёки ўзларига яқин Давлат хизматлари марказига бориб ўзгартиришлари мумкин.

Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 12.12.2017г. № УП-5278 “О мерах по коренному реформированию национальной системы оказания государственных услуг населению” на Едином портале интерактивных государственных услуг (my2.gov.uz) запущена новая государственная услуга «Получение ИНН или замена данных в ИНН для физических лиц». Данная услуга позволяет пользователям, не посещая органы налогового комитета, подать заявку на получение нового идентификационного номера налогоплательщика или заменить данные за короткий срок.
Для постановки на учет в органах государственной налоговой службы с присвоением идентификационного номера налогоплательщика (ИНН) или внесения изменений в учетные данные, пользователь - физическое лицо:
1. Выбирает необходимую опцию (постановка на учет или изменение учетных данных)
2. Заполняет электронную форму заявления
3. Прикрепляет сканированную копию паспорта
4. Отправляет электронное заявления в государственную налоговую инспекцию по основному месту жительства
5. В течении 1 дня получает удостоверение о постановке на учет в органах государственной налоговой службы на электронную почту, указанную в заявлении
Теперь при смене фамилии или личных паспортных данных, гражданам Узбекистана не обязательно посещать органы налогового комитета для внесения изменений в действующий ИНН. Это можно сделать, не выходя из дома посредством ЕПИГУ или посетив ближайший офис Центра государственных услуг.