Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Р.Давлетов ХХРнинг Ўзбекистондаги элчиси Цзян Янь билан учрашди
2018 йилнинг 17 июль куни Адлия вазирлигида Ўзбекистон Республикаси Адлия вазири Р.Давлетов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги элчиси Цзян Янь хоним билан учрашди.
Учрашувда ҳуқуқий соҳадаги икки томонлама муносабатларнинг бугунги кундаги ҳолати ва келажакда ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари каби масалалар муҳокама қилинди.
Русланбек Давлетов меҳмонни Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги фаолиятининг асосий йўналишлари ҳақида таништириб, давлат ва жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган жадал ислоҳотларнинг замонавий босқичида вазирлик олдида турган асосий вазифалар хусусида маълумот берди.
Элчи Цзян Янь хоним адлия вазирига учрашув учун миннатдорлик билдириб, у ҳам ўз навбатида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида мамлакатни тубдан ислоҳ қилиш жараёнини диққат билан кузатиб бораётганини таъкидлади. Ўзбекистон халқининг ҳуқуқни ҳимоя қилиш ва суд органларига ишончи ортиб бораётганини юксак баҳолади. Шунингдек, элчи хоним икки халқ ўртасида турли жабҳалар, жумладан адлия соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш муҳимлигини қайд этди.
Ўз навбатида Р.Давлетов ХХР Адлия вазирлиги билан яқин ҳамкорлик йўлга қўйилганини таъкидлади. Хусусан, Ўзбекистон ва ХХР адлия вазирлари ўртасида тасдиқланган ҳамкорлик бўйича 2018-2020 йилларга мўлжалланган "Йўл харитаси" амалий Ҳаракатлар режаси доирасида амалга оширилаётган тадбирлар ҳақида маълумот берди. Ушбу икки йилга мўлжалланган режага мувофиқ ҳуқуқий ёрдам, юридик хизматлар кўрсатиш, сармоядорлар манфаатларини ҳимоя қилиш, юридик кадрлар малакасини ошириш масалаларида қатор тадбирлар ўтказиш кўзда тутилган.
Шу билан бирга, Р.Давлетов ХХР адлия вазири Фу Жинхуа жанобларининг Ўзбекистонга ташрифи кутилаётганини маълум қилди. Унинг доирасида вазирлар томонидан у ёки бу муаммони ҳал қилишни манзилли қўллаб-қувватлаш сиёсатини таъминлаш мақсадида Ўзбекистонда хитойлик тадбиркорларни ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш марказини ташкил қилиш масаласи кўриб чиқилиши режалаштирилмоқда.
Элчи Цзян Янь хоним Ҳаракатлар дастури доирасида икки мамлакат бизнес субъектларини ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлашни таъминлашга қаратилган аниқ чора-тадбирлар кўзда тутилганини қайд этиб, уларни амалга оширишда зарур ёрдам кўрсатишга тайёр эканини билдирди.

Встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р. Давлетова с послом КНР в Узбекистане госпожой Цзян Янь
17 июля 2018 года в Министерстве юстиции состоялась встреча министра юстиции Республики Узбекистан Р.Давлетова с послом Китайской Народной Республики в Узбекистане госпожой Цзян Янь.
Целью встречи явилось обсуждение состояния двусторонних отношений в правовой сфере и перспективы развития дальнейшего сотрудничества.
Р.Давлетов вкратце ознакомил с основными направлениями деятельности Министерства юстиции Республики Узбекистан, а также проинформировал об основных задачах, стоящих перед министерством на современном этапе реализации стремительных реформ во всех сферах государственной и общественной жизни.
Посол Цзян Янь поблагодарив министра юстиции за встречу, отметила, что она в свою очередь внимательно наблюдает за ходом беспрецедентного реформирования страны под руководством Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева. Особо высокую оценку она дала растущему доверию народа Узбекистана к правоохранительным и судебным органам страны. Также, госпожа Посол отметила важность для нее укрепления сотрудничества в различных сферах между двумя народами, в частности в сфере юстиции.
В свою очередь, Р. Давлетов подчеркнул о наличии тесного сотрудничества с Министерством юстиции КНР. В частности, проинформировал о мероприятиях, осуществляемых в рамках утвержденного между министрами юстиции Узбекистана и КНР Плана практических действий «Дорожная карта» по сотрудничеству на 2018-2020 гг. Он отметил, что данным двухлетним Планом предусматриваются ряд мероприятий по вопросам оказания правовой помощи, юридических услуг и защиты прав и интересов инвесторов, повышения квалификации юридических кадров. Также, Р.Давлетов сообщил о намечаемом визите министра юстиции КНР, господина Фу Джинхуа, в Узбекистан, в рамках которого министры планируют обсудить вопрос создания Центра правового сопровождения китайских предпринимателей в Узбекистане в целях обеспечения политики адресной поддержки в решении той или иной проблемы.
Посол Цзян Янь отметив, что Планом действий предусмотрены конкретные мероприятия, направленные на обеспечение правовой защиты граждан и субъектов бизнеса двух стран, выразила готовность оказать полную поддержку в их реализации.