2018-07-18 | Технологиялар
Вазирлик қошидаги Жамоатчилик кенгаши юртимиздаги алоқа операторлари ҳамда интернет провайдерлари билан уларни қийнаётган муаммолар ва ечимини кутаётган масалалар, очиқ саволлар юзасидан учрашув ўтказди. Учрашувда “Ўзбектелеком“ АК томонидан ҳамда Алоқа, ахборотлаштириш ва телекоммуникация технологиялари соҳасида назорат бўйича давлат инспекцияси иштирокида ҳал қилиниши лозим бўлган масалалар яқиндан таҳлил қилинди.
Учрашувда халқаро каналларнинг ўтказувчанлик даражаси ярим йил ичида 1,5 баробар оширилгани қайд этилди. Шу билан бирга, интернет-каналларнинг ҳамда ИП-транспорт нарх-навосини мақбуллаштириш муҳим масала бўлиб қолаётгани таъкидланди.
Учрашувда “Ўзбектелеком“ АК раҳбарияти томонидан 2018 йилнинг сўнгига қадар Интернет-канал нархи босқичма-босқич пасайтирилиши ҳамда мавжуд сиғимлар тезкорлик билан кенгайтирилиши маълум қилинди. Шу билан бирга, каналлар арендаси учун тарифларнинг пасайтирилиш ҳам муҳим вазифалардан бири бўлиб турибди. Қолаверса, “Ўзбектелеком“ АК инфратузилмасидан ижарага фойдаланишнинг тариф ва ягона тартиб ҳам қайта кўриб чиқилади.
Жамоатчилик кенгаши муҳокамалари натижаси бўйича оператор ва провайдерлар учун Вазирлик қошида Экспертлар кенгашини тузиш таклифи илгари сурилди. Экспертлар кенгаши раиси Жамоатчилик кенгашига ҳар ойда интернет хизматлари бозорини ривожлантириш ва зарур муҳитни яратиш учун Интернет провайдерларнинг таклифларини тақдим этиб боради.
Шунингдек, йиғилишда айни пайтда Ўзбекистондаги минтақавий телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш бўйича вазифалар тайёрланаётгани, хусусан ҳудудларга оптик толали алоқа тармоқларини тортиш масаласи диққат-эътиборда экани қайд этилди. Жумладан учрашувда алоқа тармоқларини абонентларнинг уланиш нуқтасигача тортиш, яъни лойиҳалаштиришнинг “сўнгги миля“ тамойили бўйича замонавий ечимларидан фойдаланилаётгани айтилди.
Учрашув якунида оператор ва провайдерларга ҳудудларда кенг полосали интернетга уланиш бўйича Вазирликка ўзларининг сармоявий лойиҳаларини тақдим этиш таклиф қилинди.

Актуальные проблемы и открытые вопросы операторов и Интернет-провайдеров Узбекистана!
Общественный Совет провел открытый диалог с операторами и провайдерами интернет услуг по актуальным проблемам и интересующим их вопросам, как частного, так и общего характера сферы ИКТ, которые в свою очередь, требует неотлагательного решения со стороны АК «Узбектелеком» и Инспекции по контролю в сфере связи, информатизации и телекоммуникационных технологий.
Многократно было заявлено, что скорость подключения к международным Интернет-каналам увеличилась в 1,5 раза за полгода. Однако вопросы по оптимизации стоимости интернет-каналов и IP-транспорта остаются в числе основных вопросов, интересовавших участников заседания.
Во время встречи, руководство АК «Узбектелеком» сообщило, что до конца 2018 года планируется поэтапно снизить стоимость Интернет-канала и оперативно увеличить существующие ёмкости. Вместе с тем, в задачи «минимум» входит пересмотр прейскуранта в сторону снижения тарифов на аренду каналов. Кроме того, будут пересмотрены тарифы и разработан единый регламент по аренде инфраструктуры АК «Узбектелеком».
По результатам обсуждения Общественным Советом предложено создать Экспертный совет для операторов и провайдеров при Общественном Совете Мининфоком. Представитель Экспертного совета будет предоставлять Общественному совету на ежемесячной основе интересы и предложения Интернет провайдеров по улучшению условий для обеспечения развития рыночных отношений в области интернет-услуг, а также содействия расширения интернет провайдеров по республике.
Вместе с тем, отмечено, что в настоящее время прорабатываются вопросы по ускоренному развитию региональной телекоммуникационной инфраструктуры Республики, в частности по построению оптических сетей на местной сети доступа.
Была отмечена и необходимость внедрения современных методов проектирования и строительства инженерных коммуникаций, позволяющие совместно использовать инфраструктуру на участке «последняя миля».
По итогам заседания, всем операторам и провайдерам предложено внести на рассмотрение в Мининфоком собственные инвестиционные проекты по развитию в регионах широкополосного доступа в интернет.