Бишкек шаҳрида «Пенсия тизими мустақиллик даврида: эришилган ютуқлар, мавжуд муаммолар ва келажакдаги вазифалар» мавзусидаги халқаро конференция бўлиб ўтди
2018-07-18 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 3-5 июль кунлари Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг ижро этувчи директори Ё.Э.Турсунов бошчилигидаги вакиллари Қирғизистон Республикасининг пойтахти Бишкек шаҳрида бўлиб ўтган халқаро конференцияда иштирок этишди.
Конференцияда нуфузли халқаро ижтимоий институтлар, жумладан, Пенсия ва ижтимоий жамғармалар Халқаро Ассоциацияси (MAPSF), Ижтимоий таъминот Халқаро Ассоциацияси (MASO), Евроосиё иқтисодий комиссияси (EEK) ҳамда Грузия, Молдавия, Қирғизистон, Россия, Қозоғистон ва Тожикистон мамлакатларининг ижтимоий соҳа ва пенсия таъминотига оид ташкилотлар вакиллари қатнашдилар.
Учрашув давомида МДҲ мамлакатларида пенсия таъминоти тизими ривожланиши, эришилган ютуқлар, мавжуд муаммолар, келажакдаги мақсадлар ҳамда пенсия таъминоти тизимига таъсир этаётган ижтимоий-иқтисодий ўзгаришлар, иқтисодий ва ижтимоий соҳаларни электрон тизимга ўтказиш, меҳнат миграцияси муаммолари ва ундаги иштирокчиларнинг пенсияга чиқиш ҳуқуқини сақлаб қолиш тизимлари кенг муҳокама қилинди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ижро этувчи аппарати директори Ё.Э.Турсунов «Ўзбекистон Республикасида пенсия тизими: Пенсия таъминоти тизимини ислоҳ этиш Консепцияси» бўйича маъруза қилди.
Ўзбекистон Республикаси пенсия таъминоти тизимини ислоҳ этишга тайёргарлик кўриш жараёни давом этаётган бир даврда ушбу халқаро конференция аҳамияти ва самарасини алоҳида қайд этиб ўтиш лозим. Конференцияда Ассоциацияга аъзо мамлакатларнинг пенсия таъминоти тизими олдида турган муаммолар ечими, уларнинг бугунги кундаги пенсия таъминотига оид эришган ютуқларини Ўзбекистон Республикаси пенсия таъминоти тизимида қўллаш қизғин муҳокама қилинди.
Шунингдек, бўлиб ўтган халқаро конференцияда дўстлик муносабатларини ривожлантириш, ўзаро ҳамкорлик ва пенсия таъминоти тизимида томонларни информацион қўллаб қувватлаш мақсадида, Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси ва Қирғизистон Республикаси Ижтимоий жамғармаси ўртасида ижтимоий суғурта ва пенсия таъминоти тизимида ҳамкорлик Келишуви имзоланди (келишувнинг тўлиқ матни билан бюджетдан ташқари Пенсия жамғармаси расмий веб-сайтида танишиш мумкин:

В Бишкеке прошла международная конференция на тему: «Развитие пенсионных систем в условиях суверенитета: особенности, проблемы, достижения и перспективы»
2018-07-18 | Экономика
С 3 по 5 июля 2018 года представители внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан во главе с исполнительным директором Ё.Э.Турсуновым приняли участие на международной конференции, посвященной развитию пенсионных систем в условиях суверенитета, которая состоялась в г. Бишкек Кыргызской Республики.
Участниками конференции стали такие институты, как Международная Ассоциация пенсионных и социальных фондов (МАПСФ), Международная ассоциация социального обеспечения (МАСО), Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК), а также представители из социальных и пенсионных учреждений Грузии, Молдовы, Киргизии, России, Казахстана и Таджикистана.
В процессе встречи обсуждались особенности, проблемы, достижения и перспективы развития пенсионных систем стран СНГ, социально-экономические тренды, влияющие на систему пенсионного обеспечения, цифровизация экономики и социальной сферы, а также трудовая миграция и системы сохранения пенсионных прав трудящихся мигрантов.
На конференции с тематическим докладом «Пенсионная система Республики Узбекистан: Концепция реформирования пенсионного обеспечения» выступил исполнительный директор внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан
Ё. Э. Турсунов.
Учитывая происходящие процессы подготовки к реформированию пенсионной системы Республики Узбекистан, нельзя не оценить важность и безусловную полезность данной конференции, результатом которой стало эффективное и конструктивное обсуждения проблем, стоящих перед пенсионными системами стран участников Ассоциации, а также пути решения с их возможным дальнейшим применением в условиях национальной пенсионной системы Республики Узбекистан.
В ходе конференции с целью развития дружественных отношений, регулирования сотрудничества и информационной поддержки в области пенсионного обеспечения между внебюджетным Пенсионным фондом при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Социальным фондом Кыргызской Республики было подписано Соглашение о сотрудничестве в области социального страхования и пенсионного обеспечения (с полным текстом Соглашения можно ознакомиться на сайте внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан: