Қатар делегацияси билан учрашув
2018 йилнинг 17 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Қатар давлати Ташқи ишлар вазирлигининг Осиё ишлари бўйича департаменти бошлиғи Ҳалид Ибраҳим аль-Ҳамар раҳбарлигидаги делегациясни қабул қилди.
Қатарнинг етакчи вазирлик ва идоралари, иқтисодий тузилмалари раҳбарларидан иборат нуфузли делегацияси 16 июль куни мамлакатимизга келди ва Ўзбекистон ҳукумати делегациасининг 2018 йил 2-4 июль кунлари Доҳа шаҳрига ташрифи чоғида эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида икки томонлама муносабатларни ривожлантиришнинг кенг кўламли масалаларини муҳокама қилмоқда.
Ташқи ишлар вазирлигида бўлиб ўтган суҳбат чоғида сиёсий, савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, маданий-гуманитар, сайёҳлик ва бошқа соҳаларда Ўзбекистон-Қатар кун тартибидаги долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Томонлар савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича қўшма ҳукуматлараро комиссияни тузиш ва ишга тушириш, Ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг иккинчи раундини ўтказишга розиликларини тасдиқладилар.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон раҳбарияти Қатар фуқаролари учун ҳам учинчи давлатга транзит орқали кетаётганда мамлакатимиз ҳудудида 5 кун визасиз бўлиш имконияти яратилгани Қатарда мамнуният билан қабул қилинди.
Қатар делегациясига 2018 йил 6-10 сентябрь кунлари Шаҳрисабзда бўлиб ўтадиган биринчи халқаро мақом санъати форумига таклифнома тақдим этилди.
Учрашувда, шунингдек, айрим халқаро ва минтақавий масалалар юзасидан фикр алмашилди. 2018 йил 27 март куни Афғонистондаги вазиятни тинч йўл билан ҳал этиш бўйича халқаро конференциянинг барча иштирокчилари томонидан маъқулланган Тошкент декларацияси қоидаларини амалга оширишда Ўзбекистон-Қатар ҳамкорлигига ижобий баҳо берилди ва бу йўналишда саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштиришга келишиб олинди.

Встреча с делегацией Катара
17 июля 2018 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Государства Катар во главе с начальником Департамента по делам Азии Министерства иностранных дел Халедом Ибрахимом аль-Хамаром.
Представительная делегация Катара, состоящая из руководителей ведущих подразделений министерств и ведомств, экономических структур, прибыла 16 июля в нашу страну для обсуждения широкого комплекса вопросов развития двусторонних отношений в рамках реализации договоренностей, достигнутых в ходе визита 2 – 4 июня 2018 года в г.Доху правительственной делегации Узбекистана.
В состоявшейся в МИД беседе рассмотрены актуальные вопросы узбекско-катарской повестки дня в политической, торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной, туристической и других сферах.
Стороны подтвердили свое согласие на создание и начало деятельности Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, проведение 2-го раунда межмидовских политических консультаций.
Как подчеркивалось, в Катаре с удовлетворением восприняли решение узбекского руководства о включении страны в список государств, граждане которых могут находиться на территории Узбекистана без визы в течение 5 дней при транзите в третью страну.
Делегации Катара передано приглашение на запланированный на 6-10 сентября 2018 года в г.Шахрисабзе первый Международный форум искусства макома.
На встрече также состоялся обмен мнениями по некоторым международным и региональным проблемам. Стороны дали позитивную оценку узбекско-катарскому взаимодействию по реализации положений Ташкентской декларации, одобренной 27 марта 2018 года всеми участниками международной конференции по мирному урегулированию ситуации в Афганистане, и согласились координировать усилия на этом направлении.