Япония ташқи ишлар вазири ўринбосари билан учрашув
2018 йилнинг 16 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлигида Япония ташқи ишлар вазири ўринбосари Кадзуюки Наканэ билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон-Япония муносабатларидаги бир қатор масалалар, жумладан «Марказий Осиё + Япония» мулоқоти доирасида алоқалар, шунингдек, минтақавий мавзулар юзасидан фикр алмашилди.
Суҳбат чоғида таъкидланганидек, Ўзбекистон ва Япония кўп қиррали ва ўзаро манфаатли икки томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, аввало сиёсий мулоқотни фаоллаштириш тарафдори.
Учрашувда парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш, ташқи сиёсат идоралари ўртасидаги ҳамкорликни ҳамда Ўзбекистон ва Япония ишбилармон доираларининг тўғридан тўғри алоқаларни мустаҳкамлашдан томонлар манфаатдор эканлиги қайд этилди.
Маданий-гуманитар, туристик алмашинувларни кенгайтириш масалаларини кўриб чиқиш чоғида Кадзуюки Наканэ Ўзбекистон томонидан Япония фуқаролари учун визасиз тартиб киритилгани учун миннатдорчилик билдирди.

Встреча с заместителем министра иностранных дел Японии
16 июля 2018 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с заместителем министра иностранных дел Японии Кадзуюки Наканэ.
Стороны обменялись мнениями по широкому кругу вопросов узбекско-японских отношений, в том числе в рамках Диалога «Центральная Азия + Япония», а также по региональной тематике.
Как подчеркивалось в беседе, Узбекистан и Япония выступают за дальнейшее углубление разностороннего и взаимовыгодного двустороннего сотрудничества, прежде всего за активизацию политического диалога.
Отмечалась взаимная заинтересованность в активизации межпарламентских контактов, укреплении взаимодействия между внешнеполитическими ведомствами, прямых связей деловых кругов Узбекистана и Японии.
В ходе рассмотрения вопросов наращивания культурно-гуманитартных, туристических обменов Кадзуюки Наканэ выразил признательность за введение узбекской стороной безвизового режима для японских граждан.