Депутатлар мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётида муҳим ўрин тутувчи қонун лойиҳаларини муҳокама қилдилар
Депутатлар Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 14 июль куни бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида мамлакатимиз ижтимоий-иқтисодий ҳаётининг турли жабҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни чуқурлаштиришга қаратилган қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Даставвал Қонунчилик палатасидаги сиёсий партиялар фракцияларининг ҳамда Ўзбекистон экологик ҳаракати депутатлар гуруҳининг йиғилишлари ўтказилиб, уларда қуйи палата кун тартибига киритилган масалалар дастлабки тарзда кўриб чиқилган эди. Қонун лойиҳалари муҳокамаларининг натижалари бўйича уларни такомиллаштиришга доир таклифлар ишлаб чиқилиб, тавсиялар берилганди.
Депутатлар ўз ишларини янги таҳрирдаги «Давлат божхона хизмати тўғрисида»ги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда кўриб чиқишдан бошладилар. Таъкидланганидек, мамлакат иқтисодиётининг барча соҳа ва тармоқларида бўлгани каби божхонага оид қонун ҳужжатларини янада либераллаштириш, мамлакатимизнинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш мақсадида божхона расмийлаштирувларини соддалаштириш, ташқи иқтисодий фаолиятни юритиш борасида сўнгги йилларда муҳим таркибий ўзгаришлар қилинмоқда.
Ушбу қонун лойиҳаси билан божхона органлари ўз хизмат вазифаларини бажариш чоғида қонунийлик, очиқлик, шаффофлик ҳамда жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини таъминлашга қатъий риоя қилиш ишига доир нормалар белгилаб қўйилмоқда. Шунингдек, тадбиркорлик фаолиятига ноқонуний аралашиш, хусусий мулкдорлар ҳуқуқларини бузганлик учун божхона органлари ходимларининг жавобгарлигини ошириш, ташқи иқтисодий фаолиятни амалга ошириш билан боғлиқ тартиб-таомилларда шаффофлик ва очиқликни таъминлаш ҳамда божхона ишини ривожлантиришнинг устувор йўналишларини ишлаб чиқиб, уларни амалиётга татбиқ этиш масалалари ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамланмоқда.
Депутатларнинг фикрича, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши божхона органлари фаолиятининг ҳуқуқий асослари такомиллашишига, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда ташқи иқтисодий фаолият қанташчиларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини самарали таъминлаш юзасидан қўшимча ҳуқуқий механизмларнинг жорий этилишига хизмат қилади.
Шундан сўнг Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш масалалари қўмитаси аъзоларидан иборат бир гуруҳ депутатлар томонидан ишлаб чиқилиб, муҳокамага киритилган «Қайта тикланувчи энергия манбалари тўғрисида»ги қонун лойиҳаси биринчи ўқишда кўриб чиқилди.
Қайд этилишича, бугунги кунда кўмир, нефть, табиий газ ва уран каби қазилма бойликлар жаҳон энергетика балансининг асоси ҳисобланади. Бироқ қазиб олиш ва фойдаланиш жараёнларида уларнинг захиралари йилдан-йилга камайиб бормоқда. Келгусида иқтисодиётнинг ривожланиши, аҳоли сонининг ўсиши ҳамда одатдаги энергия таъминоти бўлган энергия ресурсларидан фойдаланиш ҳажми йилдан-йилга ошиб бориши табиий. Ривожланган хорижий мамлакатларда таркиб топган амалиёт шуни кўрсатадики, углеводород хом-ашёсининг танқислиги ва нархларининг барқарор эмаслиги боис бутун дунёда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишга жиддий эътибор қаратилмоқда.
Мамлакатимизда ҳам сўнгги вақтларда мазкур йўналишда амалий ишларга киришиш мақсадида қатор чора-тадбирлар олиб борилмоқда. Шу нуқтаи назардан келиб чиқиб, депутатлар иқтисодиёти ва саноати жадал суръатлар билан ривожланаётган Ўзбекистонда ҳам ушбу соҳанинг ривожи учун ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қиладиган қонуннинг яратилишини даврнинг ўзи тақозо этаётган талаб эканлигини алоҳида таъкидладилар.
Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишдан кўзланган мақсад мамлакатимизнинг барқарор ривожланиш вазифаларини амалга ошириш доирасида иқтисодиёт тармоқларида ва ижтимоий соҳаларда энергия самарадорлигини ҳамда ёқилғи–энергетика баланси диверсификация даражасини ошириш, мамлакат энергетика хавфсизлигини таъминлаш, шунингдек аҳоли саломатлиги учун ўта хавфли саналган иссиқхона газлари ташламаларини камайтириш учун қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш кўламини кенгайтиришдандан иборатдир.
Қонун лойиҳаси билан қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш соҳасини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш чора-тадбирларини хуқуқий тартибга солиш, қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш соҳасида давлат бошқарувининг ҳуқуқий асосларини белгилаш назарда тутилган.
Депутатларнинг фикр-мулоҳазаларига кўра, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши Ҳаракатлар стратегиясида белгиланганидек 2017-2021 йилларда иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада энергия самарадорлигини ошириш, қайта тикланувчи энергетикани янада ривожлантиришнинг устувор йўналишларини амалга ошириш имконини беради.
“Адолат” социал-демократик партияси ўзининг сайловолди дастурида инновацион технологияларни, хусусан қайта тикланувчи энергетикани ривожлантиришни ўз мақсадларидан бири эканни қайд этган. Шунинг учун ҳам мазкур партия фракцияси аъзолари масалага ўта танқидий руҳда ёндашиб, талабчанлик кўрсатдилар ва лойиҳа устида жиддий иш олиб бориш зарурлигини уқтирдилар. Бошқа партия фракциялари билдирган таклифлардан фарқли ўлароқ, лойиҳанинг концептуал мақсадларини сақлаб қолган ҳолда, унинг қатор норма ва қоидаларини кенг мутахассислар иштирокида маромига етказиб, иккинчи ўқишга киритиш лозимлигини қайд этдилар.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари ушбу лойиҳа устида иш олиб бориш баробарида қонун қабул қилингач, юзага келадиган вазифа ва муаммолар хусусида ҳам илмий асосланган изланишларни бошлаб юборишга эътиборни қаратдилар. Фракция аъзоларининг фикрича, қайта тикланадиган энергия манбаларини қуриш учун технология ва асбоб-ускуналарни дастлабки йилларда хориждан келтиришга зарурат туғилади. Тобора камайиб бораётган табиий бойликларни сақлаб қолиб, энергиялар, жумладан қуёш энергияси инсоният измига солинса-да, инновацияларнинг барчаси якуний ҳосила – энергия учун халқ тўлаши керак бўлган таннарх ошиб кетмаслигини ҳозирданоқ чуқур илмий асосда ўрганиб чиқишни талаб этади. Шу нуқтаи назардан лойиҳани кейинги ўқишларда муҳокама қилгунга қадар унинг ташаббускорлари депутатларга мазкур масалада асосли тушунтириш бериши зарурлиги таъкидланди.
Сиёсий партиялар фракцияларининг қизғин баҳс-мунозаларидан сўнг ҳар икки қонун лойиҳаси биринчи ўқишда қабул қилинди ва масъул қўмиталарга муҳокамалар чоғида билдирилган фикр-мулоҳаза ва таклифларни инобатга олган ҳолда, иккинчи ўқишга тайёрлаш вазифаси юклатилди.
Мажлисда, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Депутаты обсудили законопроекты, имеющие важную роль в социально-экономической жизни страны
Депутаты на состоявшемся 14 июля очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса рассмотрели проекты законов, направленные на углубление реформ, осуществляемых в различных сферах социально-экономической жизни нашей страны.
Сначала были проведены заседания фракций политических партий и группы депутатов Экологического движения Узбекистана в Законодательной палате, в ходе которых предварительно были рассмотрены вопросы, включенные в повестку дня нижней палаты. По результатам обсуждений законопроектов были разработаны предложения и рекомендации по их совершенствованию.
Депутаты начали свою работу с рассмотрения в первом чтении проекта закона “О государственной таможенной службе” в новой редакции. Отмечалось, что как и во всех сферах и отраслях экономики страны в целях дальнейшей либерализации законодательства о таможне, повышения инвестиционной привлекательности страны в последние годы проводятся важные структурные преобразования в деле упрощения таможенного оформления, осуществления внешнеэкономической деятельности.
Данным законопроектом определяются нормы касательно строгого соблюдения таможенными органами в ходе выполнения своих служебных обязанностей прав, свобод и законных интересов физических и юридических лиц в деле обеспечения законности, открытости, прозрачности. Также закрепляются с правовой точки зрения вопросы разработки и внедрения в практику приоритетных направлений повышения ответственности сотрудников таможенных органов за незаконное вмешательство в предпринимательскую деятельность, нарушение прав частных собственников, обеспечения прозрачности и открытости процедур, связанных с осуществлением внешнеэкономической деятельности, а также развития таможенного дела.
По мнению депутатов, принятие проекта закона послужит совершенствованию правовых основ деятельности таможенных органов, внедрению дополнительных правовых механизмов по эффективному обеспечению гарантий надежной защиты прав и свобод граждан, а также участников внешнеэкономической деятельности.
Затем в первом чтении был рассмотрен проект закона “О возобновляемых источниках энергии”, разработанный и внесенный на обсуждение группой депутатов из числа членов Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по экологии и вопросам охраны окружающей среды.
Как отмечалось, в настоящее время ископаемые виды топлива – уголь, нефть, природный газ и уран являются основой мирового энергетического баланса. Однако их запасы ежегодно сокращаются по мере их разработки и использования. Учитывая дальнейшее развитие экономики, рост населения и сложившийся традиционный способ энергообеспечения, потребление энергоресурсов соответственно возрастет. Дефицит углеводородного сырья и изменение цен на него обусловило тенденцию стремительного роста использования возобновляемых источников энергии (ВИЭ) в развитых зарубежных странах.
В нашей стране также в последнее время осуществляется ряд мер в целях реализации практической работы в данном направлении. С с этой точки зрения, депутаты особо отметили, что создание в Узбекистане, где ускоренными темпами развиваются экономика и промышленность, закона, служащего правовой основой для развития данной данной сферы, является велением времени.
Цель разработки законопроекта заключается в системном закреплении приоритетных направлений и комплекса мер государственной политики в области использования возобновляемых источников энергии, повышения энергоэффективности в отраслях экономики, социальной сфере и уровня диверсификации топливно-энергетического баланса, укрепления энергетической безопасности страны, а также, снижение выбросов парниковых газов в рамках реализации задач устойчивого развития нашей страны.
Законопроектом предусматривается правовое регламентирование мер государственной поддержки и стимулирования сферы использования возобновляемых источников энергии, определение правовых основ государственного управления в области использования возобновляемых источников энергии.
По мнению депутатов, принятие законопроекта послужит реализации приоритетных направлений Стратегии действий в деле повышения энергоэффективности в отраслях экономики и социальной сфере, дальнейшего развития возобновляемой энергетики в 2017-2021 годах.
Социал-демократическая партия “Адолат” в своей предвыборной программе в ряду основных целей обозначила развитие инновационных технологий, в частности, возобновляемой энергетики. Поэтому члены фракции данной партии чрезвычайно критически подошли к вопросу, проявили настойчивость и указали на необходимость серьезной доработки проекта. В отличие от предложений, изложенных фракциями других партий, подчеркнули необходимость доработки ряда норм и положений документа с участием широкого круга специалистов, при этом сохраняя концептуальные цели проекта, и внесения его во втором чтении.
Члены фракции Народно-демократической партии Узбекистана обратили внимание наряду с осуществлением работы над данным проектом, на необходимость проведения научно обоснованных изысканий касательно задач и проблем, которые возникнут с принятием закона. По мнению членов фракции, в первые годы будет необходимость ввоза из-за рубежа технологий и оборудования для строительства возобновляемых источников энергии. Хотя с сохранением все более уменьшающихся природных богатств энергия, в том числе, солнечная энергия используется человечеством, все инновации уже сейчас требуют изучения на глубокой научной основе непревышения себестоимости конечного продукта – энергии, за которую должен платить народ. С этой точки зрения отмечалась необходимость предоставления депутатам инициаторами проекта обоснованных разъяснений по данному вопросу до его обсуждения в последующих чтениях.
После активных/оживленных споров и дискуссий фракций политических партий оба законопроекта были приняты в первом чтении и на ответственные комитеты возложена задача по подготовке законопроекта ко второму чтению с учетом изложенных мнений и предложений в ходе обсуждений.
На заседании также рассмотрены другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса.